Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Antik Mısır Hayat Ağacı Persea


Antik Mısır Hayat Ağacı Persea konusu, ESKİ MISIR forumunda tartışılıyor.
#1
Senin görüntünü özler kalbim,
Ey Persea ağacı,
Ne zaman boynuma çelengin asılacak?

Antik-M%25C4%25B1s%25C4%25B1r-Hayat-A%25...ersea2.jpg

Karnak Amon Tapınağı’nda yer alan düşük kabartma yüzeyli rölyeflerde, diz çökmüş olan Kral, mavi başlık ve peştamal giymiştir. Sağ elinde, hek asa tutmaktadır. Kral, bir Persea ağacının önündedir.

Bu, tapınakta yetiştirilen eski kutsal ağaçtır. Yükselen Güneş’le ilişkilendirilen ve en iyi bilinen üyesi bir Avokado türü olan ağaç, Ished adı ile de anılır. Kralın sol elinde bu ağacın meyvesi vardır, üzerinde mistik ismi yazar.

Sonsuz yaşam, tanrılar tarafından uzatılan bir kutsal Ished ağacı meyvesini yemekle sunulmaktadır. Sol elinde istiridye tutan İbis başlı Thoth, ağacın yanında ve ayaktadır.

Persea ağacı üzerinde, kralın sembolü ile, Ma’at amblemi yer alır.

Antik-M%25C4%25B1s%25C4%25B1r-Hayat-A%25...ersea1.jpg

Basamaklı Zoser piramitinde bulunmuş tohum tozları bu ağaca aittir. Mimarı İmhotep olan ve MÖ. 2630 yıllarında yapılan Mısır’daki bu ilk piramitte, Persea dalları, mezar buketlerinde ve özel asaların yapımı için kullanılmıştır.

Ağacın dalları ve iki büyük buketi, Tutankamon’un mezarında da bulunmuştu. Persea Ağacı Mısır mitolojisinde sık geçer, ve meyvesi; Horus’un “Kutsal Kalbi’ni” sembolize eder.

Anka Kuşu’nun Heliopolis’te yanan bir Persea ağacından yükseldiği söylenir.

Persea Hayat Ağacı, Güneş ve Ra ile ilişkilendirilmesinin yanında, Osiris’in tabutunu saklaması ile de anılır. Set, hile ile Osiris’i Nil’e bir tabut içinde attığında, İsis, ağlayarak dolaşır, sonunda onu, tabut etrafında gelişip tabutu sararak gizleyen ağacın içinde saklı olarak bulur. Bu ağaç, içinde gizlenen tabutla birlikte, civarın kralının sarayında bir sütun haline getirilmiştir. İsis, kralın yavrusuna şifa verir ve karşılığında sütunu ister.

Bu sütun bir Djed, ya da Osiris’in belkemiği nin sembolü olurken, böylece Tanrı’yı sarmalayan ağaç; hayat ağacıdır. Ne var ki, şu an, bu özel türü Mısır’da yetişmemektedir.

Antik-M%25C4%25B1s%25C4%25B1r-Hayat-A%25...Persea.jpg

Persea ağacı, o zamanlarda, Mısır ve Etiyopya’ya has bir türmüş, rengi yeşil olan, tatlı erik, şeftali ve armut karışımı tadında, hoş kokulu bir meyveye sahipmiş. İmparator Arcadius, ülkenin her yerinde tükenmeye yüz tutan bu özel türün, soyu azalan ağacının kesim ve satışını yasaklamış ama değişime engel olamamıştı. Sonraları, bu ağacın nitelikleri, Eski Mısır’da tanrıları barındırdığına inanılan Firavun İnciri ağacına transforme edilmiştir.

Hayat Ağacı, her kültür ve inanışta İlahi Bilgi’yi simgeleyen çeşitli ağaçlar gibi, antik Mısır’ın kutsal sembollerinden biri.

Djed Sütun Yükseliş Ritüeli’nde ve taç giyme töreni sırasında, firavun isimleri bu ağacın yaprakları üzerine yazılır, firavun, tanrısal gücünün kanıtı için, yine güç ve dengenin timsali olan bir Djed sütununu doğrulturdu. Bunun anlamı, elbette sembolik olarak, Osiris’in diriltilmesi, Hayat, Işık ve Yaşam bulmasıdır.

Kaynak:yuvayayolculuk.com

Your Page Title #satışortaklığı
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mısır’ın Tanrıları Ve Her Şeyi Gören Göz: Horus’un Gözü Archilles 0 3,155 19-04-2018, Saat: 19:57
Son Yorum: Archilles
  Eski Mısır’da Cinsiyet Tespiti ve Doğum Kontrolü EvrimBilge 0 2,831 16-08-2017, Saat: 00:55
Son Yorum: EvrimBilge
  ESKİ MISIR YAZITLARINDAKİ DÜNYA DIŞI YAŞAM Archilles 1 4,008 20-07-2017, Saat: 12:05
Son Yorum: deniz
  Eski Mısır Bilginleri, Nükleer Enerjiyi Biliyorlar Mıydı? Spiritüeller 0 3,746 06-06-2017, Saat: 21:10
Son Yorum: Spiritüeller
  MISIR İNİSİYASYONU RAHİP ADAYLARININ SINAVDAN GEÇMESİ Magnetho 0 3,118 26-03-2017, Saat: 23:23
Son Yorum: Magnetho

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi