Başarının 9 Adımı

Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Başarının 9 Adımı


Başarının 9 Adımı konusu, KİŞİSEL GELİŞİM forumunda tartışılıyor.
#1
BAŞARININ 9 ADIMI / 1.ADIM

Mevcut alışkanlıklarınızı değiştirmeyi ve yenilerini kazanmayı düşünmelisiniz. Eğer yaptıklarınızı değiştirmezseniz, elde edecekleriniz de değişmez! Her gün sadece küçük bir iyileştirme yapmanız, farkı yaratabilir. Evet, bu kadar kolay. Sakın sadece yanlış yaptığınız ya da iyi yapmadığınızı düşündüğünüz şeylere odaklanma tuzağına düşmeyin. İyi yaptığınız şeyleri belirlemeye başlayın, hatta bir adım daha öteye giderek bunların bir listesini çıkarın. Bu uygulama, yolunuzdaki engelleri yıkmanıza ve arzuladığınız hedefe ulaşmanıza yardımcı olacak, kendinize olan güveninizi ve öz-saygınızı arttıracaktır. "Başarısızlık" kelimesi ile ilgili ön yargılarınızı yıkın!Başarısızlığı beklentilerinizin farklı bir çıktısı ya da sonucu olarak görün. Bu farklı çıktıdan çok şey öğrenebileceğinizi düşünün. Bu nedenle başarısızlığı inkar etmeyin ve görmezlikten gelmeyin. Bunun yerine başarısızlıktan edindiğiniz tecrübe ve bilgileri kutlayın. Aynı zamanda yaşantınızda iyi olan şeyleri not edin.Bazen iyi olmayan şeylerle o kadar meşgul oluruz ki, bunun sonucunda sadece değerli fırsatları değil, etrafımızda olan güzel şeyleri de gözden kaçırabiliriz.Peki, arzuladığınız hayatı yaratmaya hazır mısınız? Bunun için kararlı olun ve kendinize değişeceğinizi taahhüt edin.

BAŞARININ 9 ADIMI / 2.ADIM

Zihninizin pozitif ve enerji dolu bir düşünce düzeyine gelmesini sağlayın. Bunun için kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan şeyler hakkında düşünün ve bunu birkaç dakika boyunca sürdürün.• hızlı bir yürüyüş yapın• eşlik edebileceğiniz bir müzik parçasını yüksek sesle çalın• ayağa kalkın ve şöyle bir gerinin• on kez yukarı zıplayın (bu çok faydalı bir harekettir.)• balkona çıkın (yada kafanızı pencereden dışarı çıkartın) ve derin bir nefes alın• temiz havayı solurken size mutluluk veren şeyleri düşünün• nerede olduğunuzu, ne yaptığınızı, kim olduğunuzu ve neler yapabileceğinizi, nereye ulaşabileceğinizi düşünün.

BAŞARININ 9 ADIMI / 3.ADIM Hayal Zamanı

Bir kağıdı dikey olarak üçe bölün ve ilk bölmenin başlığına "Olmak istediğim her şey" yazın. ikinci bölmeye "Yapmak istediğim her şey", üçüncü bölmeye ise "Sahip olmak istediğim her şey". Altlarını da istediğiniz gibi doldurun tabi. Yarım saat ile bir saat arası bir süreyi düşünerek ve bu formu doldurarak geçirin. Hayal dünyanızın sınırlarını zorlayın ve en çılgın rüyalarınızı not edin.    


Örnek;Olmak istediğim her şey


yazar


ünlü olmak


iyi bir iş hayatı


Yapmak istediğim her şey


surf yapmak


dağa tırmanmak


Ariana Grande ile tanışmak


Sahip olmak istediğim her şey


yüzme havuzlu bir ev


bol para


lüks otomobillerspirtual-1024x585.jpgBAŞARININ 9 ADIMI / 4.ADIM  Akıllı Hedefler

Akıllı kavramı burada Özel, Ölçülebilir, Başarılabilir, Gerçekçi ve Somut anlamında kullanılmıştır. İlerleme sağlayabilmeniz için hedeflerinizin tüm bu bileşenleri içermesi gerekir. Şimdi her bir bileşeni ayrı ayrı ele alalım.

Özel- Özel bir hedefin gerçekleştirilme olasılığı genel bir hedeften çok daha fazladır. Özel bir hedef oluşturabilmek için aşağıdaki altı soruya cevap vermelisiniz.-Kim: Kimi/kimleri içeriyor-Ne: Neyi başarmak istiyorum-Nerede: Nerede olacağım-Ne zaman: Ne zaman-Hangi: Hangi şeyler bana yardımcı olur, hangileri beni engeller-Niçin: Bunun niçin istiyorum? (özel olun)

Örnek: "Forma girmek" genel bir hedef iken "30 günde 2 kilo vermek" özel bir hedeftir.

Ölçülebilir- Gelişmeleri ölçmeniz, doğru yolda olduğunuzu anlamanıza (eğer yoldan çıktıysanız fark etmenize) ve hedefinizi gerçekleştirmeniz için gereken motivasyonu sağlayacak başarma zevkini tatmanızı sağlar. Kendinize "Onu başardığımı nasıl anlayacağım?" sorusunu sorun ve cevabı not edin. Başarılabilir – Sizin için en önemli olan hedefleri tanımladığınızda , onları gerçekleştirmenin yollarını bulmaya başlarsınız. Aynı zamanda onlara ulaşmak için gerekli tutumları, yetenekleri ve mali kapasiteyi oluşturursunuz. Ek olarak daha önce gözden kaçırdığınız ve sizi hedeflerinize yaklaştıracak fırsatları fark edersiz.Adımlarınız rasyonel bir şekilde planlayın. Sizi zorlayacak fakat erişilmesi mümkün zaman aralıkları belirleyin. Daha önce gerçekleştirilmesi imkansız olarak görünen hedefleriniz yakınlaşacak ve ulaşılabilir bir hal alacaktır. Bu hedefleriniz küçüldüğü için değil, siz onları gerçekleştirebilecek duruma geldiğiniz için olur.

Gerçekçi- Bir hedef gerçekçi olabilmesinin ön şartları, sizin onu istemeniz ve onun için çaba harcamanızdır.Bir hedef hem yüksek hem de gerçekçi olabilir; hedeflerinizin ne kadar yüksek olacağına karar verecek tek kişi yine sizsiniz.

Somut- Hedefin somut olabilmesi için onu duyularınızdan her hangi biri ile canlandırmanız yeterlidir. Zihninizde onun resmini görebilirsiniz, onu başardığınızda birinin sizi kutladığı duyabilirsiniz, başarıyı tadabilirsiniz yada yeni bir şeyin kokusunu alabilirsiniz? Eğer bunu başarabilirseniz, hedefi özel ve ölçülebilir yapma şansınız artacaktır.

Başarıya Götüren Hedefler!Şimdi Yale Üniversitesi mezunları üzerinde yapılan bir araştırmaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu araştırma mezuniyetten 20 yıl sonra mezunların %3'nün kalan %97'den açık ara önde olduklarını göstermekte. Bu yüzde %3 daha iyi bir sosyal yaşantıya, paraya ve ilişkilere sahip. Peki bunlar diğer %97'de olamayan neye sahiptiler? Varlıklı bir aile, daha yüksek notlar, farklı bir cinsiyet yada etnik köken? Hayır. Bu %3'ün yazılı hedefleri vardı.

BAŞARININ 9 ADIMI / 5.ADIM Hedef Seçiniz

Yaşam Çarkını kullanarak üzerinde çalışacağınız ilk hedefi tanımlayın. Yüksek bir hedef belirlemeniz sizin bunu başarmaya giden yolda daha azimli olmanızı sağlayacaktır. Bu adımda kendinize küçük görmeyin ve Adım 1'deki puanları kullanarak bilinç düzeyinizi yenileyin.

BAŞARININ 9 ADIMI / 6.ADIM Hedefinize meydan okuyun

Hedefiniz yüksek olması ve sınırlarınızı zorlaması gerektiğini bir önceki adımda söylemiştik. Şimdi biraz daha ileri giderek, hedefinizi gözden geçirin ve onu % 10 oranında arttırıp arttıramayacağınızı düşünün?   

BAŞARININ 9 ADIMI / 7.ADIM  Eyleme Geçin

Şimdi, belirlediğiniz hedefi gerçekleştirme yolunda eyleme geçin ve bunu hemen yapın. Bazen zaman kısıtları ve diğer imkansızlıklar başarıya giden yolda size engeller yaratabilir. Bunların üstesinden gelmenin bir yolunu bulun. Bu gibi mazeretlerin geçmişte sizi istediklerinizi başarmaktan alıkoyduğunu hatırlayın.

BAŞARININ 9 ADIMI / 8.ADIM

Başarınızı kutlayın!..En iyi bölüme geldik, kendinizi sevin, başarının tadını çıkartın ve onu özel bir şekilde kutlayın. Kutlama sırasında neler başardığınız üzerinde bir süre düşünün. Bunları bir kağıda yazın ve başarınızı sürekli canlı tutun.Bir uyarı notu, eğer belirlemiş olduğunuz hedefi tam olarak gerçekleştirememiş olsanız da, kendinize haksızlık etmeyin, sağladığınız ilerlemeyi kutlayın ve bu tecrübeden bir şeyler öğrenin.Kendinize sorun;-Hedefimi başarmaktan beni ne alıkoydu?-Bu hedef şimdi ne kadar önemli?-Hedefimi başarabilmeme için nelerin olması gerekli?-Hedefimi başaramamam beni nasıl etkiledi?

Bu hedef için tekrar harekete geçin, hayatınızın kontrolünü elinize alın ve tüm potansiyelinizi kullanın.

BAŞARININ 9 ADIMI / SON ADIM!

Bu coşku dolu dönemde başarmanın verdiği mutlululuk ve heyecan azalmadan Adım 2'ye dönün ve ikinci derecede önemli hedefi tespit edin. Bir sonraki AKILLI hedefi yaratmadan önce, onun şimdiki yeni durumda da önemini koruyup korumadığını sorgulayın.

Yaşantınızda büyük bir ilerlemeyi başarmış biri olarak şimdi tüm potansiyelinizi kullanmaya hazırsınız. Hedeflerinizi bir kağıda yazmanız ve onları günlük olarak revize etmeniz başarınıza yardımcı olacaktır. 

İyi şanslar..
İnstagramdan bana ulaşabilirsiniz; Bilinmeyenguclerimiz
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Stres yönetimi için bu 5 adımı uygulayın! Emka 0 907 10-10-2017, Saat: 16:14
Son Yorum: Emka
  HAYATINIZI DEĞİŞTİRECEK AFFORMASYONLARI (OLUMLAMA) YARATMANIN 4 ADIMI! Thetis 0 1,720 09-06-2017, Saat: 23:35
Son Yorum: Thetis

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi