Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Bilim İnsanları Evrendeki Her Şeyin ‘Bilince’ Sahip Olabileceğini Söylüyor


Bilim İnsanları Evrendeki Her Şeyin ‘Bilince’ Sahip Olabileceğini Söylüyor konusu, EVREN VE BİLİM forumunda tartışılıyor.
#1
Bilinç gerçekliğe nüfus eder. Evrenin temeli, insanın öznel tecrübesinin sadece kendine has bir özelliği olmasından ziyade, parçacıklara ve tüm fiziksel maddelere mevcut olmasıdır. Bu, kolayca kabul edilemez boş bir lafa benzese de, ancak bilinci açıklamak için yapılan geleneksel girişimler başarısız olmaya devam ettikçe, “panpsist” görüşü, felsefeciler, sinirbilimciler ve fizikçiler, sinirbilimci Christof Koch ve fizikçi Roger Penrose tarafından giderek ciddiye alınmaya başlayan bir hal almış durumda.

“Budapeşte’de Orta Avrupa Üniversitesi’nde felsefe profesörü olan Philip Goff,“ Neden sağduyunun evrenin neye benzediğine dair iyi bir rehber olacağını düşünmeliyiz ”diyor. “Einstein, sağduyuya hitap eden zamanın doğası hakkında garip şeyler anlatıyor; Kuantum mekaniği sağduyuya karşı çıkar. Sezgisel tepkimiz, gerçekliğin doğası için mutlaka iyi bir rehber değildir. ”

bilin%25C3%25A7%2B%25281%2529.jpg

New York Üniversitesi’nde bir zihin profesörü olan David Chalmers, 1995’te “bilincin zor problemini” ortaya koydu ve bilincin neyin neden olduğu sorusuna hala cevap olmadığını gösterdi. Geleneksel olarak, iki baskın perspektif, materyalizm ve dualizm, bu problemi çözmek için bir çerçeve sağlamıştır. Her ikisi de içinden çıkılamayacak gibi görünen karışıklıklara sebep olur.

“Fizik sadece bir yapıdır. Biyolojiyi açıklayabilir, ama bir boşluk var: Bilinç. ”

Materyalist bakış açısı, bilincin tamamen fiziksel maddeden türediğini belirtir. Yine de, bunun tam olarak nasıl çalıştığı bilinmiyor. Chalmers, “Bilincin, bilinçsizliğin dışına çıkması çok zor” diyor. “Fizik sadece bir yapıdır. Biyolojiyi açıklayabilir, ancak bir boşluk vardır: Bilinç.” Dualizm, bilincin fiziksel maddeden ayrı olduğunu varsayar – ancak bu, bilinçliliğin nasıl etkileşim kurduğu sorusunu ve fiziksel dünya üzerinde bir etkisi olduğu sorusunu ortaya çıkarır.

paralel-evrenler.jpg

Panpsisizm etkili bir alternatif çözüm sunuyor. Bilinç, fiziksel maddenin temel bir özelliğidir; Goff, varoluşun her parçacığının “düşünülemez derecede basit” bir bilince sahip olduğunu söylüyor. Bu parçacıklar daha sonra insanların öznel deneyimleri gibi daha karmaşık bilinç formlarını oluşturmak için bir araya geliyorlar. Panpsisizm, her cansız nesnenin ille de bilinçli olduğu anlamına gelmez.

Önde gelen zihin felsefe bölümlerinden birine ev sahipliği yapan NYU’daki filozoflar, panpsisizmi ciddi bir çalışma alanı haline getirmişlerdir. Son yıllarda konuyla ilgili birkaç güvenilir akademik kitap ve panpsisizmi konu alan popüler makaleler yazıldı. Bilinç konusundaki en popüler ve güvenilir çağdaş nörobilim kuramlarından biri olan Giulio Tononi’nin Entegre Bilgi Kuramı, ayrıca, panpsisizme statü kazandırıyor.

%25C3%25A7oklu-evren.jpg

Tononi, yapıda yer alan bilgilerin yeterince “entegre” veya birleşik olması durumunda, bir şeyin “bilinç” formuna sahip olacağını ve bütünün parçalarının toplamından daha fazla olduğunu savunuyor. Çünkü bu sadece insan beyni için değil, tüm yapılar için geçerlidir. Entegre Bilgi Teorisi, fiziksel maddenin doğuştan bilinçli deneyime sahip olduğu görüşünü savunur.  Bilinç üzerine bir akademik kitap yazmış olan ve konuyu daha popüler bir bilim perspektifinden ele alan Goff, 1920’lere dayanan konuyla ilgili güvenilir teoriler olduğunu belirtmektedir. Filozof Bertrand Russell ve fizikçi Arthur Eddington’un da dahil olduğu düşünürler, panpsisizmi gerekli görüyorlar ama bu alan felsefenenin büyük ölçüde, analitik felsefi dil ve mantık sorularına odaklandığı 2. Dünya savaşından sonra ivme kaybetmiştir. Alan, 2000’lerin başında tekrar ilgi görmeye başladı.

fantasy-2925212_640.jpg

Goff, “Fiziksel bilimler bize, maddenin doğası hakkında bizim varsaydığımızdan çok daha az şey anlatıyor” diyor. Eddington ise evrenin gözümüzde canlandırdığı resimde bir boşluk olduğu görüşünde. “Biz maddenin ne yaptığını biliyoruz ama ne olduğunu bilmiyoruz. Bu boşluğa bilinç koyabiliriz. ” Panpsisizm’de kaynaklanan en büyük sorun “kombinasyon problemi” olarak bilinir: Tam olarak küçük bilinç parçacıkları toplu olarak daha karmaşık bir bilinç oluştururlar mı? Bilinç tüm parçacıklarda mevcut olabilir, fakat bu, bu bilinçli küçük parçacık parçalarının insan bilincinin daha karmaşık bir deneyimini yaratmak için nasıl bir araya geldiği sorusuna cevap vermez.

zihin-kontrol.jpg

Bu soruyu cevaplamaya çalışan herhangi bir teori, cansız nesnelerden bitkilere kadar hangi karmaşık sistemlerin bilinçli olarak sayılacağını etkili bir şekilde belirleyecektir.

Alternatif bir panpsist bakış açısı, bilinci tutan ve bir araya gelen bireysel parçacıklardan ziyade, bir bütün olarak evrenin bilinçli olduğunu savunur. Bu, Goff’un, evrenin birleşik bir  ilahi varlık olduğuna inanmakla aynı şey olmadığını söyler; bunu “kozmik bir karmaşa” olarak görmek daha doğru olur. Yine de, dünyanın en küçük parçacıklardan inşa edildiği parçadan bütüne bir versiyondan ziyade, her bir şeyin evrenden türetildiği, yani tümden gelim bir yaratılış olduğu bir perspektifi yansıtmaktadır. Goff’un, bazı parçacıkların, böylesine muazzam mesafelerle ayrıldıklarında bile, tek bir birleşik bir sistem olarak davrandıkları bulgusu, evrenin ayrık parçalar koleksiyonu olmaktan ziyade temel fonksiyonları olarak görülüyor. 

zihinn.jpg

 Bu tür teoriler inanılmaz geliyor ve belki de öyle. Chalmers, “herhangi bir teori hakkında ne kadar düşünürsem, o da ihtimallere dahil olur” diyor. “Biri materyalist olarak başlar, daha sonra bir dualist, daha sonra bir psikiyatr, daha sonra bir idealist haline dönüşür” diye ekliyor. İdealizm, bilinçli deneyimin, gerçekten var olan tek şey olduğunu varsayar. Bu açıdan panpsisizm iseoldukça ılımlı.

Chalmers, meslektaşı olan filozof John Perry’den şöyle alıntılıyor: “Eğer şu ana kadar bilinci yeterince düşünürseniz, ya paniğe kapılıyorsunuz ya da yönetici oluyorsunuz” diyor.

Kaynak:filoji.com/bilim-insanlari-evrendeki-her-seyin-bilince-sahip-olabilecegini-soyluyor/

Your Page Title #satışortaklığı
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tarihte İlk Defa Kara Delikten Bir Şeyin Çıktığı Görüldü Magnetho 0 3,758 21-10-2018, Saat: 20:53
Son Yorum: Magnetho
  Bilim İnsanları: Evren Her An ve Beklenmedik Bir Şekilde Yok Olabilir Magnetho 0 2,705 04-04-2018, Saat: 13:30
Son Yorum: Magnetho
  Bilim Adamları İnsan Beyninde Çok Boyutlu Evren Keşfettiler! EvrimBilge 0 3,496 17-03-2018, Saat: 16:57
Son Yorum: EvrimBilge

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi