Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Bilim İnsanları Uyardı:Yaşanabilecek Güneş Patlaması Tüm Medeniyetimizi Yok Edebilir


Bilim İnsanları Uyardı:Yaşanabilecek Güneş Patlaması Tüm Medeniyetimizi Yok Edebilir konusu, BİLGİ PAYLAŞIMI forumunda tartışılıyor.
#1
Gelecek asır, yaşamın kaynağı Güneş bizim için en büyük tehlikeyi oluşturabilir. Bilim insanlarına göre eğer 150 yıl öncesinde olduğu gibi büyük bir Güneş patlaması günümüzde gerçekleşirse sonuçları epey ağır olacaktır!

Güneş her zaman bizim için sağlığı, yaşamı ve mutluluğu temsil eder. Bu uçsuz bucaksız evrendeki evimizin koruyucusudur o.

Ama maalesef ki aynı zamanda Dünya'daki yaşamı sonsuza kadar yok edecek güce de sahip. Özellikle kısa vadede oluşabilecek Güneş patlamaları bile Dünya'mıza çok büyük zararlar verebilir.

Bilim insanlarının yaptığı yeni araştırmaya göre, 150 yıl önce Dünya'yı etkileyen çok büyük Güneş patlamasının bir benzeri önümüzdeki yüzyılda gerçekleşebilir.

s-174d6a2d696af7a3197098ba1a00af646747daa2.jpg

Bu seferse sonuçları çok daha yıkıcı olur. Çünkü şu anki teknolojimiz 150 yıl öncesine göre oldukça ileri ve hassas.
Böyle bir durumda tüm dünyanın elektrik sistemi çökebilir, uydu iletişimi kesilir ve internet kullanım dışı hale gelir.

Tüm bunların yaratabileceği kaosu düşünmek bile istemeyiz.
Harvard Üniversitesi'nde yapılan çalışmalarda Güneş'e benzer birçok yıldız incelenmiş ve "süper patlama"ların ne kadar sık gerçekleşebileceği ve nasıl hasarlar bırakabileceği hakkında veriler toplanmış.

Bu çalışmalar sonucunda Güneş ve onun gibi yıldızlarda her 20 milyon yılda 1 bu tür bir süper patlama gerçekleştiği bulunmuş. Tabi bu tarz bir patlama Dünya'mızın ozon tabakasını delecek kadar ultraviyole ışını yayılmasına yol açacağından DNA mutasyonlarına ve ekosistemin bozulmasına sebep olabilir.
1859 yılında gerçekleşen güçlü Güneş fırtınasında (kendi türünün ilk kaydedilen olayı) Dünya'ya yönelik muazzam ısı dalgaları oluştu.

Bu olay sonrasında batı dünyasının tüm telgraf hattı çöktü ve elektrik bağlantılarında aralıklarla şok dalgaları rapor edildi. Aslında teknoloji bu kadar gelişmiş olmadığından yarattığı hasar pek de büyük değildi.

"Bu tarz bir Güneş fırtınası modern dünyada gerçekleşirse, zarar çok daha büyük olur, belki trilyonlarca dolar." diyor Harvard'dan Avi Loeb.

"Böyle bir olayda tüm elektrik hatları ve bilgisayarlar faaliyetlerini durdurabilir, hatta nükleer reaktörlerin soğutucu sistemleri kapanabilir. Çok fazla şey kötüye gider."
Loeb 1859'daki kadar güçlü bir Güneş patlaması şimdi gerçekleşirse, özellikle uydu sistemlerine 10 trilyon dolarlık zarar verebileceğini söylüyor.

Bu tarz bir olayın önümüzdeki 100 yıl için gerçekleşebileceğini ve bunun olasılığının yüzde 12 civarında olduğunu söyleyen araştırmacılar, bu konunun asteroid çarpma haberleri kadar ilgi çekmediğini ama en az onun kadar ölümcül olabileceğinin altını çiziyor.
Geçtiğimiz ay bir araya gelen Loeb ve ekibi Dünya'yı bu tarz bir olaydan koruyabilmek için bir çözüm yolu geliştirmişler ve Dünya'yla Güneş arasında manyetik bir kalkan görevi gören aşırı iletken tel halka tasarlamışlar.

Fakat bunun gibi bir kalkanı uzaya fırlatmak neredeyse 100 milyar dolara mal olacağından, konunun daha fazla araştırılarak mekanizmanın iyice anlaşılması gerektiğine karar vermişler...

Kaynak:onedio.com

Your Page Title #satışortaklığı
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  7 BÜYÜK BİLİM ADAMINA GÖRE EVRENİN YARATILIŞI Archilles 2 5,495 07-12-2021, Saat: 13:22
Son Yorum: ruhsalseyler
  Numerolojiye Göre Güneş Sayınızı ve Sizin İçin Ne İfade Ettiğini Keşfedin Emka 0 3,892 14-11-2018, Saat: 13:12
Son Yorum: Emka
  Eterik Kordonları Kesme:Bu Ritüel Enerji Patlaması Getiriyor Bunu Bilmeniz Gerekli Emka 0 10,339 01-07-2018, Saat: 13:02
Son Yorum: Emka
  BİLİM İNSANLARI BAZI RÜYALARIMIZIN PARALEL EVRENLERE KISA BAKIŞLAR OLDUĞUNU SÖYLÜYOR Emka 0 2,658 13-05-2018, Saat: 17:25
Son Yorum: Emka
  BİLİM İNSANLARI BAZI RÜYALARIMIZIN PARALEL EVRENLERE KISA BAKIŞLAR OLDUĞUNU SÖYLÜYOR Archilles 0 4,109 03-05-2018, Saat: 21:51
Son Yorum: Archilles

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi