Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

BİR ŞİZOFRENİ HASTASINA SORULAN 13 SORU VE KORKUTUCU YANITLARI


BİR ŞİZOFRENİ HASTASINA SORULAN 13 SORU VE KORKUTUCU YANITLARI konusu, ENTERESAN BİLGİLER forumunda tartışılıyor.
#1
Gizemli ve bir o kadar ürkütücü gelir kulaklarımıza Şizofreni. Dünyada 60 milyon ülkemizde ise 600.000 kadar şizofreni hastası bulunmaktadır. Tarihte ise şizofreni ile ilgili ilk bilgilere m.ö. 1400’lü yıllarda rastlanmıştır.

Tanınmış birçok ünlü şizofreni hastası vardır. Belki de bunların en başında Nobel ödüllü John Nash gelir. Başrolünü RusselCrowe’un oynamış olduğu “Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)” filmiyle de hatırlarız John Nash’i.

Son günlerde sıkça konuşulan konulardan biri de Reddit’te yaşanan bir sohbet oldu. ErosPram isimli yazar, Reddit’te AMA (ask me anything – istediğini sor) adlı başlık altında, kullanıcıların sorularını yanıtladı.

İşte şizofren hastası olan ErosPram’ın, Reddit’te kendisine sorulan sorular ve verdiği cevapları.

sizofreni-christian-bale.jpg

1.Gördüğün kişileri bize tarif eder misin? Hep aynı kişileri mi görüyorsun, cinsiyetleri nedir? Seninle nasıl iletişim kuruyorlar?

Duyduğum sesler kafamın içinden geliyor. Aynı vücutta var olan farklı insanlar gibiler. Vücut benim vücudum ama sanki onlarla paylaşıyor

Birşey düşündüğümde onlar hemen yorum yapıyorlar. Ancak vücut benim olduğu için bunu kibarca ve sessizce yapıyorlar.

Üç kişi görüyorum. Bunlar “Boşluk”, “Küçük” ve “Şeytan”. Boşluk ve Küçük iki kadın ve sadece ses olarak var onları duyabiliyorum ama Şeytan’ın hem bedeni hem de sesi var.
Beni en çok zorlayan Şeytan. Onu görmezden gelmek istediğim zamanlar çığlıklar atıyor ama bunu bir tek ben duyabiliyorum. Akşamları onların varlığını kabul ediyor ve konuşuyorum fakat toplum içerisinde konuşmuyorum.

2.Bu kişilerle ilk iletişimin ne zaman başladı?

Henüz 2 yaşımdaydım. Annemle çocukluğumdaki evimizdeyken farklı iki ses duydum. Biri ufak bir kız çocuğu sesiydi (Küçük) diğeri ise yetişkin bir kız sesiydi (Boşluk­16 yaşlarında). Ek olarak büyük ve karanlık bir görüntü gördüğümü hatırlıyorum ve sanırım o da Şeytan’dı.
 
3.Gördüğün kişilerin senden istekleri oluyor mu?

Şeytan, sürekli olarak benden kendimi öldürmemi istiyor. Kızlar ise sıkça bir şeyler yapmamı istiyorlar ama ne yapıp yapmayacağıma kendi özgür irademle karar veriyorum.
 
4.Onları bir gün kaybedersen üzülür müsün?

Bunu her zaman düşünüyorum. Sanırım onları özlerim hatta Şeytan’ı bile. Çünkü onlar her zaman benim yanımdaydılar. Birçok anımı ve derdimi paylaştım onlarla. Eğer bir sabah kalkar ve onları göremezsem, kendimi sevgilisi tarafından ansızın terk edilmiş biri gibi hissederim. Bir yarım kaybolur.

5-Şeytan ve kızlara bir soru sorar mısın? Tek bir dilek hakları olsaydı neyi isterlerdi?

Şeytan: Ölmemi ve cehenneme gitmemi istiyor.

Küçük:Morpembe bir midilli ve bir de kendine ait bir beden istiyor. Böylece siz yüzerken nefesinizi daha uzun tutmanızı kendisi arada ben olmadan söyleyebilirmiş.

Boşluk: Şık bir otomobil, 1 milyon dolar ve bir de beden istiyor. Böylelikle kimseyle konuşmak zorunda kalmazmış.

6-Şeytan’ın görüntüsü nasıl, gördüğünü bize çizer misin?

seytan.jpg

7- Ona sorar mısın, bu çizdiğin resimle ilgili düşüncesi nedir?

Resim konusundaki yeteneğimin de kendim gibi umutsuz vaka olduğunu söylüyor.
 
8-Şeytan’a sorar mısın, neden senin yanında? Sana acı çektirmekten zevk aldığı için mi yoksa sana bir bağlılığı  mı var?

Hayatımın ne kadar acınası olduğunu bana göstermek için yanımdaymış ve kendimi öldürene kadar da yanımda olacakmış fakat bunun olmayacağı konusunda size garanti verebilirim.
 
9-Küçükle, siz çocukken oyunlar oynadığınızı ve çok iyi bir arkadaş olduğunuzu tahmin edebiliyorum. Büyüdüğün için Küçük üzgün mü?

Üzgün olduğu şey ben büyürken onun büyüyememesi oldu. Büyümeyi gerçekten çok istiyordu fakat bunun olamayacağının da farkındaydı. Onunla çok iyi bir çocukluğumuz oldu. Ona karşı çok derin hisler duyuyorum ve kardeşim gibi seviyorum.

10.Şeytan’ı kontrol etmenin bir yolu var mı? Mesela ondan kendisini öldürmesini istesen ne der?

Şeytan herkesin kendisinden nefret ettiğini biliyor ve bununla da adeta gurur duyuyor çünkü insanların içinde nefret duygularını yeşertmek onun göreviymiş. Onu yok etmenin bir yolu olmadığını düşünüyorum. Birçok defa onu yok etmeyi denedim ama bu Şeytan’ın dahfazla çığlık atmasına ve güç kazanmasına neden oldu.
Güzel olan şu ki, artık onu kontrol etmeyi öğrendim, düşündüğünüz kadar fazla bir problem yaratmıyor.

11.Müsade ederseniz size özel bir soru sormak istiyorum. Seks yaptığınız zamanlarda tepkileri ne oluyor? Bu sırada onları görmeye devam ediyor musun?

Küçük, bunu yapmamdan hoşnut olmuyor. Bu sırada, bir köşeye gizlenip ağlıyor fakat bunun hayatın bir gerçeği olduğunun da farkında. Artık pek umursamıyor, sanırım alıştı.
Boşluk ise aldırış etmiyor hatta görmezden geliyor.

Şeytan, ise durmadan bağırıyor ve günahkar olduğumu ve bu yüzden cehennemde yanacağımı söylüyor. Ben ise sevgilime konsantre oluyor ve onlar yokmuş gibi davranıyorum.

12.Küçük, Boşluk ve Şeytan’a halüsinasyon olduklarını söylediğinde tepkileri nasıl oluyor?

Boşluk gerçek olmadığının farkında. Küçük ise yaşı itibariyle gerçek ve halüsinasyonun ayrımını yapamıyor. Şeytan ise gerçek olduğunu ve benim korkulu rüyam olduğunu söylüyor.
 
13.Görüklerinin halüsinasyon olduğunu ve şizofren olduğunu ne zaman fark ettin? Bu sana ne hissettirdi.

Anasınıfına gidiyordum, benim dışımda hiçbir arkadaşımın hayali dostları olmadığını öğendim. Kimse benimle vakit geçirmek istemiyordu ve çok yalnızdım. Şeytan ise bu yalnızlığımdan ve acı çekmemden ötürü çok mutluydu.
Benim gibi olan insanlar hakkında bilgiler edindim ve şizofreni gerçeğine ulaştığımda ise tedaviye gittim fakat bunun banabir faydası dokunmadı. Giderek daha içine kapanık daha depresif biri oldum. Şimdi ise erkek arkadaşım sayesinde daha iyiyim ve mutluyum.

Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi