Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Bu 5 Özelliği Taşıyan Toksik İnsanlardan Uzak Durun!


Bu 5 Özelliği Taşıyan Toksik İnsanlardan Uzak Durun! konusu, BİLGİ PAYLAŞIMI forumunda tartışılıyor.
#1
Hepimizin hayatında muhtemelen güvenimizi zayıflatan, bize kendimizi sorgulatan ve hayatımızda gerginlik ve olumsuzluğa neden olan bazı toksik insanlarlar vardır. İnsanoğlu olarak sosyal varlıklar olduğumuzdan sevsekte sevmesekte diğer insanlarla iletişim kurmaktan ve dolayısıyla arkadaş edinmekten kaçınmamız çok zor. Ancak bazen iyi niyetle kurduğumuz iletişimler sonucu gelişen arkadaşlıklarımız umduğumuz gibi gitmeyebilir. Bazen bazı insanların üzerini çizmek yani hayatımızdan çıkarmak yapılacak en doğru şeydir. İşte bahsi geçen bu insanların hemen hepsinde bulunan 5 özellik;

aglayan-kiz.jpg

1. Zamanınızı adeta bir sünger gibi emerler.
Bu kişiler adeta banka soyguncuları gibidir! Ancak çaldıkları şey para değil zamandır. Sağlıklı bir arkadaşlıkta ilişkiler çift yönlü olmalıdır. Sizin düzenli olarak dinleyip, dertlerine ve sorunlarına ortak olduğunuz arkadaşınız sıra sizi dinlemeye geldiğinde konuyu geçiştiriyor ya da dönüp dolaştırıp lafı yine kendi hayatına getiriyorsa, bu ilişikide bir sıkıntı varolduğu anlamına gelmektedir. Sürekli alıp asla geri vermeyen bu arkadaşlarınız kendilerini değiştirmeye çalışmadıkları takdirde onları hayatınızdan çıkarmanız ya da aranıza mesafe koymanız sizin için en hayırlısı olacaktır.

2. Etraflarındaki her şeyi çok sık eleştirirler.
Dürüst ve yapıcı bir eleştiride alınacak hiç bir şey yok. Hatta tam aksine bu gelişim açısında iyi bir durum bile sayılabilir. Ancak bazı insanlar sürekli memnuniyetsizlik tavrına bürünerek etraflarındaki her şeyi ve herkesi eleştirirler. Çoğu şeyi aşağı gören bir bakış açısına sahip bu arkadaşlarınız zamanla sizin de etrafa karşı gereksiz bir ön yargı edinmenize sebep olacağından bu insanlara hayatınızda gereğinden fazla yer ayırmanız sizin aleyhinize olacaktır. Onlara sürekli eleştirel bir tavır içerisinde bulunmalarının yanlış olduğunu ve bu durumun hayata bakış açısını olumsuz etkilediğini uygun bir dille anlatmaya çalışın. Eğer durum değişmiyorsa onları hayatınızdan çıkarmak en doğrusu olacaktır.

3. Her zaman kurban rolünü oynarlar.
Bu insanlar kendilerini daima hayat oyununun kurbanı olarak görürler. Başlarına gelen kötü olayların nedenleri olarak asla kendi kusurlarını veya hatalarını görmezler. Başlarına gelen bir olay için ya da yanlış yaptıklarında daima suçlu bir başkasıdır. Ancak kendileri asla suçlu olamaz. Onlar daima kurbandırlar! Hata yaptıklarını kabul etmeye yanaşmış gibi gözükürken bile hatanın tüm sorumluluğunu almaz ve onları bu hataya iten sebepleri veya kişileri suçlarlar. Bu insanlardan her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır çünkü bu cins masum görünse de, en tehlikelisidir Çünkü suçu daima başkalarına attıkları için kendilerine yönelen okların haksız olduğunu iddia ederek size haklı olduğunuz durumda dahi kendinizi kötü hissettirirler. Bu tarz pasif gözüken duygusal buhranlar uzun vadede ruhsal sağlığınız için hiç de iyi değildir.

4. Sürekli olumsuzdurlar.
Bu insanlar, bulaşıcı bir hastalık gibi olumsuzluk yayarlar. Onları hayatlarında meydana gelen hemen her şey için endişeli, karamsar, depresif ve şikayet ederken görebilirsiniz. Hatta öyle ki bu kişiler bazen başlarına gelmemiş ancak gelecekte karşılacakları şeyler için bile karamsar olabilirler! Örneğin herhangi bir pozisyon için bir seçmeye katıldıklarında ya da bir başvuru yaptıklarında ortada hiç bir sebep olmamasına rağmen “zaten seçilmeyeceğim ki” , “beni neden seçsinler ki” gibi cümlelerle olumsuz bir moda girerler. Bu insanları değiştiremiyorsanız ya da ısrarlı uyarılarınıza karşılık gelmiyorsa onlardan kurtulmanız gerekir. Bunun oldukça geçerli ve bilimsel bir sebebi var. Çünkü bilim olumlu insanlarla vakit geçirmenin ömrü uzattığını söylüyor. Geçmiş yıllarda Yale Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma hayata karşı olumlu bir tutum takınan insanların ortalama yedi yıl daha fazla yaşadığını ortaya koymuştur.

5. Hiç şefkat veya empati göstermezler.
Çoğunlukla narsist eğilimler gösteren bu kişiler çıkar ilişkileri bulunmayan hiç kimseye karşı şefkat ve empati duygusu beslemezler. Bu insanlardan sıklıkla duyabileceğiniz söz “banane” olabilir. Kendilerini başka insanların yerine koyma yetenekleri yoktur. Sosyal etkileşimde, etik davranışların anahtarı olan bu özellikten yoksun insanların sizin için de aynı anlayışsızlığı göstermesi çok yakındır. Bir kişi için anlayışlı olmasını söylediğinizde size “Benim de dertlerim var ama!” şeklinde tepki gösteren kişi eğer bunu o anın siniri içerisinde değil, gerçekten kastederek söylüyorsa bu insanlarla aranıza mesafe koymanız sizin için en hayırlısı olacaktır. Çünkü bir insanın iç dünyasının yansımalarını ancak şefkat ve empati yeteneği sayesinde görebilirsiniz.

Kaynak:filoji

Your Page Title #satışortaklığı
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Normal İnsanlardan Daha Farklı Frekanslara Sahip Olduğunuzu Gösteren 20 İşaret Emka 0 8,796 04-06-2018, Saat: 23:51
Son Yorum: Emka
  Doğum Yılınızın Son Rakamı Ne?ORakam Sizinle Alakalı Birçok Özelliği Ortaya Çıkarıyor Magnetho 0 12,918 15-12-2017, Saat: 16:55
Son Yorum: Magnetho
  Bir ‘Mantık İnsanı’ Olabilir misiniz? Mantık İnsanlarının 9 Ortak Özelliği Magnetho 0 2,632 03-11-2017, Saat: 14:56
Son Yorum: Magnetho
  Dünyanın Bir Karaya En Uzak Yeri “Nemo Noktası” ve Esrarengiz Uzay Mezarlığı! Archilles 0 3,184 23-10-2017, Saat: 22:07
Son Yorum: Archilles
  Kesinlikle Uzak Durmanız Gereken 5 Zehirli İnsan Tipi Emka 0 4,104 29-09-2017, Saat: 02:30
Son Yorum: Emka

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi