Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dejavu Nedir ve Biz Bunu Neden Yaşıyoruz.


Dejavu Nedir ve Biz Bunu Neden Yaşıyoruz. konusu, BİLGİ PAYLAŞIMI forumunda tartışılıyor.
#1
Hiç Déjà vu hissi yaşadınız mı?

Déjà vu, “zaten görülen” anlamına gelen bir Fransız ifadesidir. “Genellikle beyinde meydana gelen bir fenomeni belirtmek için kullanılır. Bu terim ilk kez psikolojik fenomenler araştırmacısı Emile Boirac tarafından kullanılmıştır.

Aynı zamanda, çeşitli anlamlar varsayılarak nöroloji, psikoloji ve biyoloji kılavuzlarında da kullanılan bir kelimedir. Ancak, bunlar gibi farklı teoriler de vardır.

Déjà vu, ilk kez bir şey hissettiğimizde ve daha önce bu hissi görmüş veya deneyimlemiş olma hissine sahibiz, ya da bir sahnenin veya anın bir tekrarıdır, ama bu asla gerçekleşmemiştir.

Déjà vu belli bir hafızanın, bilinmeyen bir nedenden ötürü, kısa vadede hafızadan geçmeden, uzun vadede belleğe gittiğinde ortaya çıkar. Bazı bilim adamları, bu fenomenin, beyindeki herhangi bir nöro-kimyasal eylem tarafından tetiklendiğine inanmaktadır.

Freud’un açıklamaları, Déjà vu’yu anlamamıza yardımcı olur: “Ruh içindeki bütün olgular belirlenir, yani araştırdığımız sürece nedenini bulabiliriz. Dışsal fenomen ise diğer nedenlerin ve kazaların bir karışımıdır. Başka bir deyişle, dışımızda olan şey bir şey anlamına gelmez.

Bu varsayımlar, Déjà vu'nun, daha önce o yerlerde bulunduğumuz fikirlerin aktarılmasına karşı psikolojik bir tepkiye maruz kaldığı, bu insanları daha önce gördüğümüz, ancak nerede, nasıl ve ne zaman yaşadığımızı bilmediğimiz açıklamalarını doğrulamaktadır.  Freud şöyle özetliyor: “Özlü ifadelerle, Déjà vu'nun hissi, bilinçdışı bir fantezinin anısına karşılık geliyor.

C_Users_Lenovo_AppData_Local_Packages_Mi...694acb.jpg


Böylece, psikanaliz, Déjà Vu'nun, bilinç tarafından hissedilen, başka bir anda, bir rüyada veya günlük yaşamda bilgiden geçtiği bilinçdışı bir içerik olduğunu anlar. Baskıdan ötürü, içerik gerçekleşmediği sürece içerik artık bilgi için kullanılamaz.

Déjà vu, dünya nüfusunun yaklaşık% 60'ında, geleceğin bir vizyonu olarak ortaya çıkmaktadır, çünkü bu fenomen sadece kesin anlarda ortaya çıkmaktadır ve 10 ila 30 saniye sürmektedir ve daha önceki durumlara girmemektedir.

Bunlardan bir tanesi, sekiz yıl boyunca déjà vu bölümlerini deneyimleyen 23 yaşındaki İngiliz bir adam, bilim insanlarını ilgi uyandırdığı bir sıklıktır. Araştırmacılar sorunun aşırı kaygı ile tetiklendiğinden şüphe ediyorlar. Genç adam televizyon izlemekten, radyo dinlemekten ve gazeteleri okumaktan kaçınmak zorundaydı, çünkü her zaman bu hikayeleri daha önce yaşadığını hissetmişti.

Sonuç olarak Dejà vu, doğrudan bellek, birkaç saat süren kısa bir bellek ve yakın geleceğin zihni, aylarca hatta yıllarca süren, böylece gerçeğin daha önce meydana geldiği hissini veren çeşitli hafıza türlerine dayanan bir deneyimdir.

Déjà-vu'nun işleyişini anlamak için, Büyük Britanya'daki St. Andrews Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, laboratuvardaki bu tekrarlanma hissini “kışkırtmak” için çığır açıcı bir deney yapmaya karar verdiler. Sonuçta, tipik bir durumda, Déjà vu hissinin ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmenin bir yolu yoktur, bu da bilim adamlarının sürece dahil olan beyin reaksiyonlarını analiz etmelerini zorlaştırmıştır.

Araştırmacılara göre, katılımcıların beyin haritalaması, déjà-vu hissinin, karar verme sürecine dahil olan bölgelerin beynin ön bölgelerini harekete geçirdiğini gösterdi. Başlangıçta, hipokampus gibi hafıza ile ilişkili bölgelerin Deja vu ile aktive edileceğini öngörmüşlerdir. Ama bu olmadı.


Bu, fenomenin bir tekrar değil, beyin “hafıza kontrol” sisteminin iyi çalıştığını ve bir şeyi unutmanın ya da geçmiş olayları karıştırmanın mümkün olmadığını gösterdiği anlamına gelir.

Your Page Title #satışortaklığı
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ŞAMAN ŞİFA NEDİR? İNSANOĞLUNUN BİLDİĞİ EN ESKİ UYGULAMA Emka 0 4,879 05-09-2018, Saat: 15:47
Son Yorum: Emka
  Beyaz Işık Koruması: Nedir ve Nasıl Kullanılır? Emka 0 4,278 09-07-2018, Saat: 13:37
Son Yorum: Emka
  Para Çekme Ritüeli: Bunu Deneyin ve Hayatınızın Nasıl Değiştiğini İzleyin Emka 0 21,536 03-07-2018, Saat: 22:20
Son Yorum: Emka
  Eterik Kordonları Kesme:Bu Ritüel Enerji Patlaması Getiriyor Bunu Bilmeniz Gerekli Emka 0 10,373 01-07-2018, Saat: 13:02
Son Yorum: Emka
  Kristallerin 5 Büyülü Yeteneği.Çoğu İnsan Bunu Bilmiyor Emka 0 4,279 17-06-2018, Saat: 14:05
Son Yorum: Emka

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi