Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dikkat ! Güneş Parçalanacak


Dikkat ! Güneş Parçalanacak konusu, GÜNCEL HABERLER forumunda tartışılıyor.
#1
NASA'yı korkutan gelişme! Güneş parçalanacak mı?


Güneş'te NASA'yı korkutan gelişme! Güneş'teki fırtınaların artmasına neden olan gelişme, 'Güneş parçalanacak mı?' sorusunu gündeme getirdi.
Güneş’teki manyetik alan dengelerinin değişiminden kaynaklanan koronal deliklerin hiç olmadığı kadar büyük gözlemlenmesi NASA’yı korkuttu. Güneş’teki fırtınaların artmasına neden olan bu gelişme akıllara “Güneş parçalanacak mı” sorusunu getirdi
Güneş'te manyetik alan dengelerinin değişiminden kaynaklanan koronal delikler yıllardır astronomi Biliminin en büyük inceleme konusu. bilim insanları Güneş'in kendi içindeki dengelerinden kaynaklanan koronal deliklerin Dünya üzerinde tehlike yaratacak bir etkisi yok.

SDO uzay aracı çekti

Ancak ABD Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) 6 yıl önce uzaya gönderdiği SDO uzay aracının (Güneş Dinamikleri Gözlemevi) 17-19 Mayıs arasında çektiği son görüntüler bilim insanlarını da endişeye sevk etti. NASA'nın internet sitesinde yayımlanan hareketli görüntüde Güneş'in Kuzey Kutbu'nda şimdiye kadar hiç görülmemiş bir koronal deliğin varlığı tespit edildi.

"Parçalanıyor mu?"

İngiliz Guardian gazetesinin konuyla ilgili "Güneş parçalanıyor mu?" başlıklı haberinde NASA uzmanlarının Güneş yüzeyindeki bu değişimle ilgili endişelerine yar veriliyor. Geçtiğimiz yıl ekim ayında NASA söz konusu deliklerin görüldüğü aynı yerde, Dünya'nın 50 katı büyüklüğünde deliklerin oluştuğunu bildirmişti. Ancak son çekilen görüntüde küçük deliklerin birleşerek tek parça halinde çok daha büyük bir koronal deliğe dönüştüğü görülüyor.


1973'te tespit edildi

İlk kez 1973'te tespit edilen koronal deliklerin giderek büyümesi Güneş'in ısısını kaybettiği ve giderek sönmeye başladığı yönündeki tartışmaları hararetlendiriyor.


Isı değişikliği ve patlama

Koronal deliklerin oluşum nedeni, manyetik alan dengelerinin değişmesi dışında henüz net bir şekilde açıklanamıyor. Ancak Güneş'in farklı noktalarındaki ısı değişimlerine işaret eden koronal deliklerin çevresinde güneş fırtınaları ve patlamalar görülüyor. Bu patlamaların Dünya'nın Güneş enerjisini kaybettireceği tezleri ise insanoğlunun en büyük korkusu.

Rüzgar üflüyor ısıyı yükseltiyor

Bilim insanlarının tespitlerine göre Güneş, uzaya koronal deliktevsaniyede 145 kilometre hız ile rüzgar üfürülüyor. Güneş fırtınalarının yarattığı bu etki koronal deliklerin çevresinde patlamalara neden oluyor. Koronal delikten çıkan rüzgarın hızı saniyede 400 kilometreye kadar yükselebiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise koronal deliklerden çıkan rüzgarın şiddetinin Dünya'daki rüzgarlardan 3 kat daha fazla olması. Güneş rüzgarları bilim insanlarının koronal ısınma veya soğuma sorunsalı problemi olarak tanımladığı durumu da beraberinde getiriyor. Nitekim Güneş yüzeyi 5 bin 500 santigrat derece iken koronal deliğin çevresinde ısı 1 milyon santigrat derecelere yükseliyor.

Your Page Title #satışortaklığı
Ara
Cevapla
#2
Dun gece ruyamda bende bilimsel bir belgesel izlerken güneşin 3 gün boyunca dogmayacagini bildirildi ama bilincaltimi yoksa bir mesajmi bilemedim...
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  NASA'dan açıklama: Güneş'in yüzeyindeki dev leke, dünyaya ciddi zararlar verebilir EvrimBilge 0 2,706 22-08-2017, Saat: 14:01
Son Yorum: EvrimBilge
  Güneş tutulması ne zaman saat kaçta gerçekleşecek? Hava tamamen kararacak! EvrimBilge 0 2,233 21-08-2017, Saat: 02:18
Son Yorum: EvrimBilge

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi