Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dünyanın En İlginç Yapılarından Olan Mersin'in Gizem Dolu Adam Kayaları


Dünyanın En İlginç Yapılarından Olan Mersin'in Gizem Dolu Adam Kayaları konusu, BİLGİ PAYLAŞIMI forumunda tartışılıyor.
#1
Mersin, Şeytan Deresi Vadisi'nde kafanızı kaldırıp vadinin sarp yamaçlarına bakın. Ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmeyen bu kabartmalar hem yerli hem de yabancı turistin ilgisini çekiyor. 

İşte bu gizemli ve eşsiz kabartmaların hikayesi...

Mersin'de, Silifke ile Erdemli ilçeleri arasındaki sarp yamaçlara baktığınız zaman, sizi çok şaşırtacak bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz.

Vadinin yamaçlarına oyularak yapılmış bu kabartmalar gören herkesin dikkatini çekiyor. Hikaye ise çok eski zamanlara dayanıyor.

Milattan önce 3. yüzyılla milattan sonra 3. yüzyıl arası yapılmış olduğu tahmin edilen bu eşine zor rastların kabartmaların ismi Adam Kayalar.

Adam Kayalar, iki gruba ayrılmış şekilde bulunuyor. Birincisi, Şeytan Deresi Vadisinde kanyonun kayalarına oyulmuş olan kaya kabartmaları, ikinciyse, vadinin kuzeydoğusunda bulunan kale, burç ve yerleşim yerlerinden günümüze kalan kalıntılar.

Adamkayalar-Mersin.jpg

Etrafındaki surlarla buradaki yerleşimin, sahilden iç bölgelere giden vadi yollarını kontrol etmek için yapıldığı anlaşılıyor.

Helenistik Dönemde de aynı bölgede çok fazla kalenin var olduğu ve bölgenin özellikle askeri olarak kullanıldığı düşünülüyor.

Yaklaşık 250 yılda yapıldığı düşünülen Adam Kayalar, incelemeden sonra çerçevelerin altında bulunan yazılarda ölen rahiplerin isimlerinin yazılı olduğu anlaşılmış.

Bu isimlerden yola çıkarak yazıların milattan sonra 2. yüzyılda yazıldığı söyleniyor. Yapım aşaması 250 yıl olunca, kabartmalar arasındaki tarz farkları da göze çarpıyor.

Adam-Kayalar-Mersin.png

Kabartmalar 9 çerçeve içerisinde 11 erkek, 4 kadın, iki çocuk, bir dağ keçisi ve Roma kartalı figürleri bulunduruyor.

Kabartmaların yapılış amacıysa bölgenin kutsallaştırılarak önemli kişilerin kabarmalarını yapıp onlara duyulan minneti göstermek.

Bir diğer tahminse, ölen kişilerin anısını yaşarmak için yakınları tarafından yaptırıldığı.
Defineciler, doğal koşullar ve çok uzun süre hiçbir önlem alınmamasından dolayı biraz tahrip olup bozulmalar yaşansa da bu kabartmalar hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Mersin'de bulunan Adam Kayalar'a gitmek için Silifke ve Erdemli karayolunu kullanabilirsiniz. Kızkalesi'nden Erdemli'ye doğru giderken Uzuncaburç tabelasını takip edin. Yolun hepsini arabayla gidemiyorsunuz. Gitmeye karar verirseniz ayağınıza rahat ayakkabılar giymeyi unutmayın.

Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çoğu İnsanın Bilmediği Karma Hakkındaki İlginç Gerçekler Emka 0 3,888 14-11-2018, Saat: 20:38
Son Yorum: Emka
  Seçilmiş Olan Sen Misin? Ruh Savaşçılarının 11 Ortak Özellikleri Spiritüeller 0 2,978 21-09-2018, Saat: 19:00
Son Yorum: Spiritüeller
  Avucunda "M" Harfi Olan Kişiler Çok Özel Yeteneklere Sahiptirler. Emka 0 6,870 02-09-2018, Saat: 17:53
Son Yorum: Emka
  Aydınlanmaya Ulaşmak İçin Gerekli Olan Uyanışın 10 Aşaması Magnetho 0 3,205 22-07-2018, Saat: 13:48
Son Yorum: Magnetho
  Hayatınızda İhtiyacınız Olan 3 Tip İnsan Emka 0 2,433 05-07-2018, Saat: 17:37
Son Yorum: Emka

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi