Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Düzenli Olarak Zerdeçal Kullanmanın Mucizevi Faydası: Zerdeçal Ve Beyin İlişkisi!


Düzenli Olarak Zerdeçal Kullanmanın Mucizevi Faydası: Zerdeçal Ve Beyin İlişkisi! konusu, SAĞLIK forumunda tartışılıyor.
#1
Bazı gıdalar, beyin fonksiyonu ve zihin sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip olabilir; yeni araştırmalar, iyi stoklanmış bir baharatın favori yemeklerinize lezzet katmaktan çok daha fazlasını şey getirdiğini ileri sürüyor.

Yeni bir araştırma, genellikle körilerde bulunan renkli bir bileşenden oluşan zerreciklerin hafızayı iyileştirebileceğini ve ruh halinizi yükseltmesine yardımcı olabileceğini buldu.

turmeric-t-800x445.jpg

UCLA’nın Uzun Ömür Hastanesi’ndeki Yaşlı Psikiyatri Müdürü Dr. Gary Small “Tam olarak zerdeçalın etkilerinin ne yönde nüfuz ettiği kesin değil.  Ama hem Alzheimer hastalığına hem de majör depresyonla ilişkisi olan beyin iltihabını azaltma yetisine bağlı olabilir” dedi.

California Los Angeles Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ve Yaşlı Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan çalışma için, 50 ila 90 yaş arasındaki 40 katılımcı hafif hafıza şikayetleri ile başvurdu. Daha sonra grup, ikiye bölündü, yarısı 18 ay süreyle günde iki kez 90 miligram zerdeçal verildi, diğer yarısına ise ilaç sandıkları ama aslında sadece psikolojik olarak öyle düşünülmesini sağlayan zararsız bir ilaç verildi.

Sonuçlar, zerdeçal tüketenlerin hafıza ve ruh hallerinde belirgin düzelme gördüklerini ve bazılarının hafıza testlerinde yüzde 28 daha iyi performans gösterdiğini gösterdi.

zerde%25C3%25A7al.jpg

Çalışma ise şu sonucu ortaya koydu: “Bu sonuçlar, belli bir oranda yani güvenli bir seviyede verilecek zerdeçalın  yıllar boyunca hatırı sayılır bir derecede bilişsel yararlar sağlayabileceğini gösteriyor.”

Araştırmacılar daha çok sayıda insanla bir takip çalışması yapmayı planlıyorlar. Bu çalışma, hafif depresyona sahip bazı insanlara yer verecek, böylece bilim adamları zerdeçalın da anti-depresan etkileri olup olmadığını keşfedebilecek. Dahası, zerdeçalın hafıza geliştirici etkilerinin Alzheimer’in genetik riskine veya bilişsel sorunlarınboyutlarına göre değişip değişmediğini analiz etmelerine imkan tanıyacaktı..

Kaynak: filoji.com/duzenli-olarak-zerdecal-kullanmanin-mucizevi-faydasi-zerdecal-ve-beyin-iliskisi/

Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bağırsaklarımızın İkinci Beynimiz Olarak Anılmasının Sebebi Nedir? Emka 0 1,089 05-10-2018, Saat: 14:03
Son Yorum: Emka
  Beyin Kimyanızı Kontrol Edin Dopamin Seviyenizi Yükselterek Strese Son Vercek 6Yöntem EvrimBilge 0 2,012 23-05-2018, Saat: 02:07
Son Yorum: EvrimBilge
  Günlük sakızı (Buhur)’un mucizevi faydaları? Magnetho 0 5,883 07-03-2018, Saat: 18:52
Son Yorum: Magnetho
  Sarımsağı Yastığınızın Altına Koyduğunuzda Ortaya Çıkan Mucizevi Faydalar! EvrimBilge 0 4,811 06-08-2017, Saat: 15:12
Son Yorum: EvrimBilge

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi