Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ellerinizin Beyninize Karşı Geldiği Acayip Hastalık: Yabancı El Sendromu


Ellerinizin Beyninize Karşı Geldiği Acayip Hastalık: Yabancı El Sendromu konusu, BİLGİ PAYLAŞIMI forumunda tartışılıyor.
#1
Ellerinizin size karşı geldiğini bir düşünsenize? Bu hastalığa sahip kişiler kendine zarar verebiliyor ve bu kişilerin toplum içinde yaşamaları da bir hayli zorlaşıyor. Beynin çalışma sistemi ile ilgili olan bir hastalık: Yabancı El Sendromu.

beynin çalışması, gelen sinyallerin uyumuyla sağlanır. sağ yarım küre vücudun sol yanı ile ilgili şeyleri kontrol ederken sol yarım küre sağ tarafla ilgili şeyleri kontrol eder. bu kontrol çeşitli bağlantılar sayesinde uyum içerisinde sağlanır. beynin sağ ve sol yarım küresini birbirine bağlayan ve bu sinyallerin geçtiği yolları barındıran corpus callosum denen bir yapı var.

Bu yapı beyinde, aşağıda pembe olarak gösterilmiş yerdedir. Hastalık bu bölümün hasarlanması sonucu oluşuyor.

yabanci_el_sendromu_hand_syndrome_nedir_..._ab409.jpg

yabancı el sendromu, anarşist el sendromu, gavurların deyimiyle alien hand syndrome işte bu yapının hasarlanmasına bağlı görülen çok garip bir hastalık. kişi vücudunun bir tarafını özellikle de bir elini istediği gibi yönlendiremiyor(ki bu el genellikle sol el oluyor). ve hatta el bağımsızlığını ilan etmişçesine kontrol dışı hareketler yapabiliyor.

kişi uykudayken sol el kendini boğmaya çalışıyor mesela. korku filmi sahnesi gibi ama değil işte. bir el gömleğin düğmelerini iliklerken ötekisi buna karşı çıkıp iliklenmiş düğmeleri açıyor. bağımsız el kişinin istemi dışında bir objeye odaklanıp ani hareketle onu yakalayabiliyor. arabayla giderken sağa dönülmesi gereken bir yerde sol el devreye girip bir anda direksiyonu sola döndürebiliyor. kişi gazete okurken bir eliyle sayfayı çeviriyor, hoop öteki el yeniden bir önceki sayfayı açıyor. yanınızdaki bir insana aniden istemsizce tokadı bastığınızı düşünün mesela. ne diyeceksin ki adama. benim bir hastalığım var elimi kontrol edemiyorum falan. 

bu hastalara yapılmış çeşitli testler var. bir tanesi çok ilginç. kişiden sol eliyle sol kulağını tutması isteniyor. kişi yapamıyor. ''yaptığımı düşünüyorum ama yapmamış oluyorum.'' diye ifade ediyor kendisini. ilginç olan noktaysa aynı şeyi sağ eliyle yapması istendiğinde tam sağ el kulağa gidecekken sol el ondan hızlı davranıp kulağı tutuyor. rekabetçi pezevenk. başka bir deneyde kişinin sağ gözü kapalıyken pornografik içerik gösteriyorlar. kişi kızarıyor, utanıyor, bi hareketlenme oluyor. sorduklarında, nedenini bilmediğini söylüyor. sol eline hissedebileceği üç boyutlu bir rakam verip sağ eliyle bunu yazmasını istiyorlar. kişi sol eliyle tanımlayıp sağ tarafa atamadığı için bu bilgiyi yanlış rakam yazıyor. çeşitli vaka örnekleri ve hastalar da şurda mevcut. 

Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kendinize Karşı Bakış Açınızı Değiştirecek 12 Sert Gerçekler Emka 0 1,516 20-10-2018, Saat: 20:37
Son Yorum: Emka
  Atalarımızdan gelmeyen çok sayıda yeni yabancı gen tespit edildi Emka 0 904 06-12-2017, Saat: 15:10
Son Yorum: Emka
  İki Yüzlü Ve Şeytan Ruhlu Biriyle Karşı Karşıya Olduğunuzun 6 İşareti Archilles 1 11,876 18-10-2017, Saat: 15:04
Son Yorum: massmavi
  2077'ye Kadar Dünyanın Karşı Karşıya Kalacağı Tehlikeler Archilles 0 1,484 16-09-2017, Saat: 21:11
Son Yorum: Archilles
  Evrenin Frekansı 432 hz 440 hz frekansa karşı Spiritüeller 0 3,946 04-07-2017, Saat: 13:52
Son Yorum: Spiritüeller

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi