Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Et Yiyen Virüs Tehlikesi


Et Yiyen Virüs Tehlikesi konusu, GÜNCEL HABERLER forumunda tartışılıyor.
#1
Suriyeli sığınmacıların kaldığı Avrupa’daki bazı kamplarda Cutaneous Leishmaniasis adlı bir hastalığın başladığı belirtildi. IŞİD kontrolündeki bölgelerden kaçan sığınmacılarda görülen hastalığın, Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşındığı düşünülüyor.

IŞİD kontrolündeki Rakka ve Deyr ez Zor gibi kentlerde sokaklardan kaldırılmayan cesetlerin neden olduğu düşünülen hastalığın, kum sineği adlı bir tür sivrisinek aracağılığıyla salgına dönüştüğü öne sürüldü.
Britanya basınının ‘Et yiyen bakteri’ ve ‘Et yiyen virüs’ başlıklarıyla gündeme getirdiği haberlere göre ‘şark çıbanı’ olarak bilinen enfeksiyonu taşıyan sineklerin ısırdığı sığınmacılar, önce Türkiye’ye geldi, buradan da Avrupa’ya geçti. Avrupa’daki kamplardaysa enfeksiyonu taşıyan çok sayıda sığınmacı var.

‘Ebola gibi bir salgına dönüşebilir’

Daily Mail’in haberindeyse biliminsanlarının, hastalığın, ‘Ebola’ gibi bir salgına dönüşmesi olasılığı üzerinde uyarılarda bulunduğu aktarıldı.

Britanya merkezli bazı gazetelerde çıkan haberlerde, Gaziantep’teki Nizip sığınmacı kampında da bu tür pek çok vakanın görüldüğü öne sürüldü. Buna göre kampta, halihazırda enfeksiyondan mustarip yüzlerce Suriyeli bulunuyor.
Independent’tın aktardığına göreyse yine Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılarda bu tür vakalara rastlanıyor.
Hastalığın, sivrisinekten daha küçük bir tür olan kum sineğinin ısırmasıyla insana bulaşmasının ardından, iki ila altı ay arasında baş göstermeye başladığı, solunum yoluyla bulaşmadığı, ancak yara temasıyla başka bir insana geçmesinin mümkün olduğu kaydedildi.Avrupalı uzmanlara göre hastalığın önüne geçilebilmesi için erken teşhis çok önemli. Bunun için de doktorlara gerekli eğitimlerin verilmesi ve sığınmacı kamplarındaki koşulların geliştirilmesi gerekiyor.

‘Elimizde böyle bir veri yok’

Nizip’teki sığınmacı kampına dair iddiaları sormak için AFAD’ı aradık. Ancak telefonlarımıza cevap veren olmadı.
Salgınla ilgili ellerinde herhangi bir bilgi olup olmadığını sorduğumuz Gaziantep Tabip Odası yetkilileriyse bu tür bir vakadan haberdar olmadıklarını söyledi: “AFAD kapalı bir kurum, kolaylıkla iletişim kuramıyoruz. Dolayısıyla duymadığımız, hastalığın yaşanmadığı anlamına gelmiyor.”

Konuyu danıştığımız İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Samet Mengüç de bölgeden kendilerine bu yönde bir vakaya dair bilgi gelmediğini söyledi. Kampların AFAD’ın yönetiminde olduğuna dikkat çeken Mengüç, “Zaten bu tür vakalar yaşansa da bizimle paylaşılmıyor. Genelde kendi kontrollerinde süreci yürütüyorlar”dedi.

Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Büyük İddia: Uzaydan Gelen Virüs 23 Aralık’ta Dünya’yı Yok Edecek! Emka 0 3,888 13-12-2017, Saat: 13:47
Son Yorum: Emka

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi