Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Gümüş Kordon


Gümüş Kordon konusu, ASTRAL SEYAHAT forumunda tartışılıyor.
#1
Gümüş Kordon Nedir?

Gümüş kordon terimi astral seyahat ile ilgili bir terimdir. Bu terimin karşılığı ise astral beden ile fizik bedeni birbirine bağlayan 'kablo' diye tabir edilen beyazımsı ışıktır. Astral seyahat gerçekleştirdiğini iddia edenler gümüş kordonu çok farklı şekillerde betimler, genel betimleme ise anne karnında bulunan bebeğin kordonuna benzemesi nedeniyle gümüş kordon ismini almıştır.

Gümüş Kordon Bağı Nerede Bulunur? Gümüş Kordon Neye Benzer, Nasıl Açıklanır?

Gümüş kordon fizik bedenimiz ile astral bedenimizi birbirine bağlayan ışık hattına verilen isimdir. Yine anlatılanlara göre bulunduğu yer ile ilgili olarak genel kabul edilen anlatışlara göre fizik bedenimizin alın kısmıyla başlayıp astral bedenin göbek kısmında son bulur. Renk olarak tabir edilişi ise genellikle oldukça parlak ve beyazımsı renktedir. Kordon, zincir, sicim, ip, hat, şerit, kablo, boru, bağ veya manyetik ip olarak tabir eden kişi sayısı fazladır. Paul Brunton, In Search of Secret Egypt ismine sahip olan kitabında, gümüş kordonu 'gümüşi ışık patikası' şeklinde tabir etmiştir. Yine aynı kitabın bir başka yerinde ise 'gizemli bir fiziksel göbek kordonu' diye tabir etmiştir. Dr. A.S. Wiltse ise gümüş kordonu 'örümceğin ağına benzer şekilde olan ince bir ip' olarak tanımlamıştır. (Kaynak: F.W. H. Myers, Human Personality and Survival of Bodily Death, Cilt 2 -London Longmans Green and Company, 1903, 149-) The Beginnings of Seerchip adlı kitabında Cincent Turney de aynı şekilde gümüş kordon ile örümcek ağının benzerliğine değinir ve 'tıpkı bir örümceğin ağı gibi duyuyor, bambulotuyla boyanmış olan gümüş renginde ve elastik bir şerit gibi uzayıp kısalabiliyor' diye devam etmektedir. Steveley Bulford ise kendi astral bedeni fizik bedeninden uzaklaşmış iken gördüğünü 'bu kordon çok ince bir ışık demetine benziyordu' şeklinde tasvir etmiştir. (Kaynak: Susy Smith, a.g.e, 70)

Bütün bu anlatılara göre yine genel kanı gümüş kordonun elastik diye tabir edilen uzayıp kısalma özelliğine sahip olduğu yönündedir. Dolayısıyla, kişi fizik bedeninden ne kadar uzaklaşırsa gümüş kordon da elastik özelliği nedeniyle o kadar incelip uzar denilebilir. Yine astral seyahat gerçekleştirdiğini iddia edenlerin anlatımına göre bu kordon gemi halatı şeklinde birbiriyle iç içe geçirilmiş ipliklerden oluşuyor ve bu ipler her uçta güçlü bir bağ oluşturacak şekilde yayılır.

Bazı kişiler ise  gümüş kordonu, enerji ve yaşam kavramları ile birlik halinde, nabzın atışı şeklinde betimlemiştir. Dr. Crookall, nabzının her atışında gümüş kordonunun 'ışıkla' parladığına tanıklık eden, Afrikalı bir gençten bahsetmiştir. (Kaynak: Robert Crookall, Out-of-the-Body Experiences -Secaucas:Citadel Press, 1970- 149)

Bunların yanında astral seyahat gerçekleştirenlerin tamamı bu kordondan haberdardır denilemez. Çünkü bu kordonu görebilmek için geriye doğru dönüp fizik bedenine doğru bakması gerekmektedir. Bu durumda rüyalarda pek az kişini rastladığı 'üçüncü göz'den kendini izleme durumuyla benzerlik taşımaktadır. Henüz fizik bedeninden yeni ayrılmış iken geriye doğru dönebilen kişilerin genelinde ise gümüş kordonun görüldüğü söylenebilir.

William Gerhardi ise kendisinin astral seyahatte mi yoksa zihin seyahatinde mi olduğunu kavrayabilmek adına gümüş kordonu 'delil' olarak niteler. Bu konuda kendisine 'bu olayı rüyamda görmediğimi nasıl bilirim' sorusunu sormuştur. Sorusunun cevabı ise 'arkandaki ışıklı kordona bak' uyarısı olmuştur. Dönüp baktığınızda bu ışığı fark ediyorsanız astral seyahat gerçekleştiriyorsunuz demektir. Bir başka durum için ise 'farkında olmadan ölüp ölmediğimi merak ediyordum. Geriye döndüm... Ancak gümüş kordon, belirsiz olmakla beraber inceydi ve halen orada bulunuyordu' demiştir.

Gümüş kordonun varlığından haberdar olan hemen hemen herkes gümüş kordonun kopması nasıl olur, gümüş kordon koparsa ne olur, gümüş kordon bağı nerede ve nasıl kopar sorularını sorar. Ve yine birçok kişi gümüş kordonun kopması durumunda kişinin öleceğine inanır. Bu konuyla ilgili Bay 'G' eşinin ölümü sırasında yanında bulunduğunu, tam ölüm anında enerji yayan bulutlar gördüğünü ve gördüğü bu bulutların yavaşça eşinin vücuduna tam karşılık gelecek şekilde yatay bir şekil aldığını, astral bedeninin 'aniden kesilen' bir 'kordon' ile fizik bedene bağlı olduğunu anlatmıştır. Yine bayan G'nin ölümü sırasında orada bulunan bir başka kişi olan Dr.Burgess de Bay G 'nin daha önce ökült konulara dair bir bilgisinin olmadığını, kendi gördüğünü anlattığını ve bu imgelemenin kaydedilmesi esnasında geçici bir akut sanrısal cinnet halini en olumlu bir şekilde bir kenara koyabildiğini yazmıştır. (Kaynak: Journal of The Society for Psychical Research, Cilt 13 -London:1918- 368)

Dr. R.B. Hout ise teyzesinin ölümü esnasında buna benzeyen bir deneyimi yaşadığını yazmıştır. İlk önce 'bir pus gibi, sise benzeyen bir şeylerin pek belirgin olmayan bir çizgi' oluşturduğunu, daha sonrasında ise bu çizginin hatlarının keskinleştiğini ve bir şekle büründüğünü anlatmıştır. En sonunda ise teyzesinin fizik bedeninin üzerinde yatay bir şekil alıp teyzesinin bedeninin tam gümüş ışık halinin karşılığı olan bir insan şeklinin oluştuğunu anlatmıştır. O anda ikisinin arasında otuz santimetreye yakın mesafe olduğunu ve bu iki madde arasında gümüşi bir madde olduğunu fark etmiştir ve şöyle demiştir. Sonrasında ise ''Bunun ne anlama geldiğini ilk başta bilmiyordum. Ancak sonradan edindiğim bilgiler ile bunun 'gümüş kordon' olduğunu anladım. Aynen bebeği anneye bağlayan kordon gibiydi, yaklaşık iki buçuk santimetre kadardı ve yuvarlaktı. Rengi ise yarı şeffaf ve parlak gümüşiydi, titreşim halinde olan bir enerjiydi, ayrıca nabız ile eşdeğer olarak bir ışık parlayıp somutlaşıyordu. Süre geçtikçe daha da parlak hale geldi ve ruh bedenden ayrılana dek kordonun telleri birer birer koptu. Her kopuş esnasında fizik beden somutlaşırken astral beden canlı bir renge bürünüyordu' demiştir. (Kaynak: Light Magazine, Cilt IV -London: 1935- 139)

Bütün bu anlatılanların sadece tanık olduğunu iddia edenlerin ifadeleri olduğunu unutmayın. Ruh kavramında bile 21 gram gibi bir deney ile olabilitesi maksimum düzeye çıkarılmış iken astral seyahat veya onunla ilintili olan gümüş kordonun henüz bilim tarafından ispatlanmadığını unutmayın.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi