Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Güneşi Arayış ve Sabah Yıldızı


Güneşi Arayış ve Sabah Yıldızı konusu, Çin Mitolojisi forumunda tartışılıyor.
#1
Batı Gölü sahilinde yaşayan çiftçi Liu Çun ve dokumacı karısı Hui Niang ilkel insanların tasviridir. Çalışma onların yeryüzündeki tek görevleridir. Bir sabah güneş siyah bulutların arkasında kaybolur. Fırtınanın ardından gökyüzündeki yerinde bir daha görülmez. Yaşamın kaynağı ortadan kaybolduğunda şeytanlar, hayaletler meydana doluşur. Sonsuz gece insanlara acı verir.

Liu Çun yüzseksen yaşındaki bir adamdan güneşin yerini öğrenir. Doğu Denizi'nin altında kötü bir kral yaşamaktadır. Güneş onun düşmanı olduğundan yaşam ateşini çalmıştır.

Güneşi bulmak için yola koyulan Çun'a karısı kendi saçlarından bir sandalet yapar. Anka kuşu gelip adamın omzuna konar. Çun karısına ölürse parlak bir yıldız olacağını söyler, ardından gelene rehberlik edecektir.
Karısı onun yolunu gözler, gece bitip tükenmez. Hui Niang gökyüzüne bakarken bir yıldızın yükseldiğini görür, anka kuşu gelip ayaklarının dibine konar. Kadıncağız sevdiği adamın öldüğünü anlamıştır. Kendinden geçip toprağa yığılır.
Aklı başına geldiğinde ayaklarının dibinde bir oğlan çocuk görür. Ona Bao Çu adını verir. Rüzgâr onun çabuk gelişip serpilmesini sağlar. Boyu altı metreye ulaştığında Niang onunla gurur duyar, ama babasızlığı kalbine bir bıçak gibi saplanmıştır.

Oğlu kederli annesinin hikâyesini dinledikten sonra güneşi aramaya karar verir. Annesi oğlunu da kaybetmek istemez ama insanların hayatı için bunu kabul eder. Bir kez daha saçlarından bir sandalet örer. Anka kuşu yeniden ortaya çıkmış, bu kez Bao Çu'nun omzuna türemiştir. Kadın oğlunda doğudaki en parlak yıldızı takip etmesini söyler, O yıldız babasıdır ve onu güneşe götürecektir.

Bao dağlar, vadiler, nehirler aşar. Giysileri parçalanır, bir köyde altığı tılsımlı ceket buza dönüşen nehirde donmasını önler, başka bir köyde çiftçiler ona alın erleriyle sulanmış topraklarını verirler. Yolda yaşlı bir kadınla karşılaşır, kadın onu yolundan alıkoymak ister, ikiye ayrılan yolda yanlış yönü Bao Çu'ya gösterir. Anka kuşu kadına saldırsa da delikanlı kadını kollar. Sonunda zengin bir köye ulaşır. Yeryüzündeki bütün çiftçiler açlıktan kıvranırken buradaki bir avuç insan altın kadehlerden kokulu şaraplar içiyor, gülüyor eğleniyordu. Anka kuşu babasının sandaletini Bao'nun şarap kadehine düşürür, çocuk babasının bu köyde can verdiğini anlar. Bao'nun öfkesi ve kızgın sesi köylüleri yok eder. Maskeleri düşer ve hayaletler, şeytanlar onların yerini alır. Kayıp Ruhlar Köyü kötülükle beslenmektedir.

Bao Çu geri dönüp doğru yolu bulur, kötülük ise peşini bırakmaz, engelleri aşar. Doğu Denizi'ne ulaşır, çaresizlik içinde büyük okyanusa bakarken sırtındaki alın teri ile ıslanmış toprağı suya saçmaya başlar. Okyanusun ortasında büyüyen topraklardan adalar oluşur. Bao onlara teker teker yüzer, son ada birdenbire çökünce denizin dibine sürüklenir.
Okyanusun dibinde bir mağarada bulur kendini, şeytan kralın güneşi hapsettiği yeri bulduğunu fark eder. Bao Çu şeytan kralla kavgaya tutuşur, anka kuşunun yardımıyla onun canını alır. Şeytan ordusunu dağıtmayı becermiştir. Delikanlı mağara girişindeki kayayı çeker, güneşi bulur ve onu suyun yüzeyine çıkarmaya çabalar. Güneş ufukta ağır ağır görünmeye başladığında Bao Çu'nun gücünü tükenmiştir, oracıkta can verir. Anka kuşu güneşi kanatlarına alır ve ufukta yükselmesini sağlar.

Delikanlının annesi ve köylüler inşa ettikleri taş sette güneşi beklerken mor bulutları görürler önce, bulutların rengi gül ve altına dönüşür. Güneşin ışınlarını ve sarı yuvarlağını karşılarında bulunca onun parlaklığından tüm şeytanların taşa dönüştüğünü fark ederler.

Anka kuşu gelip Niang'ın ayaklarının dibine konar. Tüm insanlar sevinirken anne acılara gömülür. Yine de oğluyla gururlanıp yüreği biraz olsun ferahlar. Bao babasının görevini tamamlamış, ulu bir kahramana dönüşmüştür.
O günden sonra baba Liu Çu'nun yıldızına sabahyıldızı denir. Yükselirken bulutların üzerinde parlar ve onları mor, kırmızı, altın rengine boyar. Anka kuşunun konduğu yere insanlar bir pagoda(tapınak) inşa ederler. O tapınağın adı yeryüzünde yeniden yaşamın devam etmesini sağlayan Bao Çu'dur.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi