Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

HATHA YOGA NEDİR


HATHA YOGA NEDİR konusu, HATHA YOGA forumunda tartışılıyor.
#1
Hatha yoga, belki de batıda en bilinen ve en popüler olan yoga türüdür. Her yoga türünün fizik bedene odaklanması haricinde, Hatha yoga bedene en çok yoğunlaşılan türdür. Özellikle fiziksel yönünün ağır bastığı bu türde, yoganın diğer felsefelerine de değinilmekle beraber, yoga duruşları üzerine daha fazla odaklanılır. Ayurveda ile de yakın bağlantısı olduğu düşünülen bir türdür.

Hatha kelimesi birleşik bir kelime olup "Ha” ve "Tha” kelimelerinden oluşur. "Ha” güneş ya da güneş ilkeleri olarak; "Tha” ise ay ya da ay ilkeleri olarak bilinir. Vücudun sağ yarısında güneş ilkelerinin, sol yarısında ise ay ilkelerinin baskın olduğuna inanılır. Sağlık durumunun ise ancak bu ikili arasında uyum ve bütünlüğün olduğu durumda gerçekleşeceğine inanılır.

Hatha yoganın hem fiziksel bedene hem de ruhsal varlığa bir çok faydaları vardır.  İnce ve esnek bir bedene, ışıldayan bir yüze, berrak bir sese, parlayan gözlere, cinsel enerjinin kontrolüne, sağlıklı bir sindirim sistemine, sinirlerin ve "Nadi”lerin arınmasına yardımcı olur. Kişi çok daha aktif, uyanık, canlı ve enerjik olur. Donukluk ve zihin dağınıklığı önlenerek, zihin berraklığı sağlanır. Tüm bunlar sonunda yüksek benliğin gelişimine de katkıda bulunur.

Hatha yoganın ilk aşamalarında donukluk kaybolarak fiziksel bedene bağımlılık azalır. Ancak tüm bunlara ulaşabilmek için kişinin bu disiplinin önerdiği şekilde beslenmesi ve davranış tarzı geliştirmesi gerekmektedir. 

Hatha yoga yolunda ilerlemek isteyen kişilerin aşırı yeme eyleminden, aşırı efor sarfetmekten, çok fazla konuşmaktan, çok kalabalık sosyal ortamlarda sıkça bulunmaktan, aşırı sosyal temastan ve zihin dalgalanmalarından kaçınması gerekir.

Hatha yoganın bizi "Raja yoga”ya hazırladığını söyleyen eğitmenler de vardır.
Your Page Title #satışortaklığı
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi