Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

HİTLER NASIL KANDIRILDI


HİTLER NASIL KANDIRILDI konusu, Hitler forumunda tartışılıyor.
#1
1.jpg

1944'de II. Dünya Savaşı'nın en şiddetli zamanları yaşanıyordu. ABD, okyanus ötesinden gelerek savaşa katılmış, müttefik devletler Avrupa'ya geniş çaplı bir çıkarma harekatı planlıyordu.

2.jpg

Fransa'yı Almanların elinden kurtarmak isteyen ABD ve İngiliz orduları Normandiya planları yapmaya başlamıştı.

3.jpg

ABD subayları Ralph Ingersoll ve Billy Harris, savaş sanatında devrim niteliği taşıyan bir fikir ortaya attılar; hayalet (sahte) bir ordu kuracaklardı.

4.jpg

ABD ordusu bu iki subayın fikrini önce saçma bulmuştu fakat daha öncesinde İngilizler sahte tank ve toplarlar kullanarak Kuzey Afrika cephesinde Nazi birliklerini yanıltmayı başarmıştı.

5.jpg

Bunun üzerine ABD, çok gizli bir birlik olan 23. Garnizon özel kuvvetlerini kurdu. Bu 1100 kişilik birlik savaştan sonra Hayalet Ordu diye anılacaktı.

6.jpg

Aralarında ünlü moda tasarımcısı Bill Brass, ressam ve heykeltıraş Ellsworth Kelly gibi isimlerin de bulunduğu Hayalet Ordu, Amerikan ordusunun hatlarındaki açıkları kapatmak için şişme tanklar, toplar ve uçaklar dizayn etti.

7.jpg

Sanatçılardan oluşan bu birliğin askerlerinin çoğu silah kullanmayı dahi bilmiyordu.

8.jpg

6 Haziran 1944 günü yapılan Normandiya Çıkarması'nın başarısının altında, müttefiklerin kullandığı yanıltma taktikleri yatıyordu.

9.jpg

İskoçya'da konuşlandırılan birliklerle asıl büyük çıkarmanın, Nazi Almanya'sı işgalindeki Norveç'e yapılacağı izlenimi verilmiş, şifreli telsiz konuşmaları ve neredeyse boş savaş gemileriyle bu izlenim güçlendirilmişti.

10.jpg

Alman kuvvetleri müttefik çıkarmasının Norveç'e yapılacağını düşünerek bu hattı kuvvetlendirmiş ve müttefiklerin Normandiya'da önü açılmıştı.

11.jpg

Normandiya'yı kaybeden Nazi güçleri hava saldırısı başlatmıştı. Normandiya sahiline gönderilen 23. Özel Harekat Birliği'nin askerleri, gece sahte bir çıkarma köprüsü kurdu ve Alman bombardımanını bu köprüye çekerek, asıl köprünün bombalanmasını engellediler.

12.jpg

Fransa'nın Brest şehrinde konuşlanan Alman birliklerini saran zırhlı ABD birlikleri sayı dezavantajlarını Hayalet Ordu'nun şişme tankları, kamyonları ve toplarıyla dengeledi.

13.jpg

Hayalet Ordu birlikleri Alman birliklerinin arkasına dolaşmaya çalışan bir birlik yanılgısı yaratıyor, böylelikle savunma hattını bölen Alman birlikleri gafil avlanıyordu.

14.jpg

Hayalet Birliği askerleri inandırıcı olabilmek için her şeyi yapıyordu. Birlik, şişme tankların ardında bıraktığı izlere kadar her detayı en ince ayrıntısına kadar uyguluyordu.

15.jpg

Hayalet Ordu sadece görsel bir illüzyon yaratmakla kalmıyor, Alman birliklerini işitsel olarak da yanıltıyordu. İlk görevlerin ardından birliğe ses teknisyenleri de katılmıştı. Tanktan, kamyona birçok aracın, farklı arazilerde hareket halindeyken çıkardığı sesler kaydedilmişti

16.jpg

Yükseltilerin bulunduğu bir arazide, bayır çıkan bir tankın motor sesi dev hoparlörler aracılığıyla çalınıyor ve 20 km çapında bir alanı etkileyecek şekilde aktarılabiliyordu.

17.jpg

İllüzyon yaratmak için eğitilmiş telsiz operatörleri yanlış istihbarat sinyalleri yayınlayarak ve hatta bazen üst düzey komutanları taklit ederek Almanları çileden çıkarıyordu.

18.jpg


Askerler, şişme tankları bir yerden bir yere taşırken çok dikkatli olmak zorundaydı. 3 ton ağırlığındaki bir tankı 4 askerin taşıdığı görülürse, operasyon tehlikeye girebilirdi.

19.jpg


Hayalet Ordu göreve başladığı tarihten itibaren yirmiden fazla başarılı görev yürütmüş ve ABD birliklerinin Almanya içlerine doğru ilerlemesine büyük katkı sağlamıştı.

20.jpg

Yakalanan Alman subaylarından birinin itiraflarına göre Alman birlikleri, Hayalet Ordu'yu aylarca gerçek bir birlik sanmıştı.

21.jpg

Almanları bir birlik hareketliliğine inandırmak için küçük bir kasabaya konuşlandırılmış şişme kamyonlar.

22.jpg

Hayalet Ordu'nun askerleri şişme bir uçağı denetliyorlar.

26.jpg

Birlikteki askerlerden biri, şişme tankı taşıyan askerleri gören bir sivilin şaşkınlığını resmetmiş.

27.jpg

Hayalet Ordu logosu

Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  HİTLER' İN ZAMAN MAKİNESİ Emka 0 5,661 24-05-2016, Saat: 18:51
Son Yorum: Emka

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi