Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Modern Meditasyon Yöntemi Nedir


Modern Meditasyon Yöntemi Nedir konusu, MEDİTASYON forumunda tartışılıyor.
#1
Klasik meditasyon yöntemi, sessiz bir ortam ister. Tütsüler, konsantrasyon, müzik ve dahası bolca zaman ister. Tabii bu yöntem kötüdür demiyorum. Fakat genellikle bu kadar şeye zaman ayıramayız (en azından ben ayıramıyorum) . O halde bize farklı bir yöntem gerekiyor. Bu yöntem şehir hayatına uygun olmalı. Yani gürültüden hareketten ve dahası konsantrasyonu bozabilecek hiç bir şeyden etkilenmemelidir ve her zaman her yerde yapabileceğimiz bir yöntem olmalıdır.

13.jpg

Bu yöntemin adı farkındalık ile meditasyondur. 
Farkındalık, kısaca çevremizdeki her şeyin farkında olma halidir. An içinde kalma ve anı çözümleme sürecidir diyebiliriz. 

Öncelikle, yapmamız gereken bakış açımızı arttırmaktır. Çevremizden uzaklaşmak yerine çevremizi izleyeceğiz. Mesela otobüsteyiz veya metroda, çevremizdeki her şeye (başımızı çevirmeden sadece çevremizde olan şeyleri inceleyeceğiz) detaylı şekilde bakacağız. Bu yöntem ile algımızın sınırlarını zorlayacağız . Görüş açımızı konsantre olarak arttıracağız. Bu anda başka bir şey düşünmeyin sadece çevrenizdeki olaylara konsantre olun.

İkinci yapmamız gereken.
Çevremizdeki gürültüye konsantre olmak. Gürültü diyorum çünkü bunu bu şekilde algılıyoruz. Bu filtrelendiği için bize gürültü şeklinde geliyor. O halde tüm bu filtreyi kaldırırsak sesleri kendi manaları ile anlamaya başlarız. Bu sayede seslerden kaçmak zorunda değiliz. Aslında ne kadar çok ses o kadar çok meditasyon diyebiliriz.

Üçüncü yapmamız gereken
Geri kalan her şeye farkındalık yapın, mesela vücudunuzdaki ağrılara, sıcaklığa, nefese konsantre olun. Kokuları duyumsayın, yemek kokularını, havayı ve diğer her şeyin farkında olun.YORUM YAPMAYIN, sadece farkındalık yapın. Bu sayede meditasyon yapmak artık çok daha kolay. Günde 5 veya 10 dakika ayırarak bu meditasyonu, her yerde yapabilirsiniz.

Bu teknikle meditasyon yapmak daha kolay ve hızlıdır.

Kaynak:bilgierdemdir

Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bolluk Getiren Meditasyon EvrimBilge 0 3,983 23-09-2017, Saat: 21:37
Son Yorum: EvrimBilge
  Meditasyon Ve 7 İnanılmaz Faydası Magnetho 0 2,749 07-07-2017, Saat: 23:44
Son Yorum: Magnetho
  GÜVEN İÇİN MEDİTASYON Emka 0 1,855 27-04-2017, Saat: 04:13
Son Yorum: Emka
  ESKİ KORKU KALIPLARINI YOK ETMEK İÇİN MEDİTASYON Emka 0 3,148 27-04-2017, Saat: 04:10
Son Yorum: Emka
  BOŞLUK KORKUSU İÇİN MEDİTASYON Emka 0 3,375 27-04-2017, Saat: 04:05
Son Yorum: Emka

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi