Om Hecesinin Anlamı

Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Om Hecesinin Anlamı


Om Hecesinin Anlamı konusu, MEDİTASYON forumunda tartışılıyor.
#1
Udgita da denen Om hecesi üstüne meditasyon yapın; çünkü Samaveda'nın bir bölümü olan Udgitha, Om ile söylenmeye başlar.

Bununla birlikte Om'un tam açıklaması şöyledir;

Tüm varlıkların özü toprak, toprağın özü su, suyun özü bitkiler, bitkilerin özü insan, insanın özü söz, sözün özü Rigveda, Rigveda'nın özü Samaveda, Samaveda'nın özü Udgitha, Udgitha'nın da Om'dur.

Udgitha yani Om, tüm özlerin en hayırlısı ve ulusudur ve en yüksek mevki olan sekizinciyi hak eder.oak-meditation.png

Öyleyse Rik nedir? Saman nedir? Udgitha nedir? Soru bu.

Muhakkak ki Rik söz, Saman nefes, Udgitha da Om hecesidir. Sözle nefes, yani Rik'le Saman bir çift oluştururlar. Ve bu çift, Om hecesinde birleşir. İki insan bir araya eldiğinde onların arzularını yerine getirmeleri gibi.Dolayısıyla bunu bilerek Om hecesi - Udgitha - üstüne meditasyon yapanlar muhakkak ki arzuları yerine getirici olurlar.

Bu hece, ruhsat hecesidir: çünkü ne zaman bir şeye ruhsat versek, evet anlamında, Om deriz. Bunu bilerek Om hecesi -Udgitha- üstüne meditasyon yapanlar muhakkak ki arzuları doyurucu olurlar.

Üçlü bilgi (üç Veda'da esasları ortaya konulan kurban, daha açıkçası, Soma kurbanı) bu heceyle doğar. Adhvaryu rahibi bir buyruk verdiğinde Om der. Hotri rahibi bir buyruk verdiğinde om der. Hotri rahibi okuduğu zaman Om der. Udgatri rahibi şarkı okuduğu zaman Om er -hepsi de bu hecenin şanı için. bu hecenin büyüklüğünden doğar üçlü bilgi, kurban yaşamsal nefesler; ve onun özünden doğar adaklar.Bundan sanki öyle bir sonuç çıkıyorki, Om hecesinin gerçek anlamını bilenler de, bilmeyenler de aynı kurbanı sunuyorlar. Fakat aslında böyle değil, çünkü bilgi başka, cehalet başka. Birinin bilgiyle, imanla ve upanişad'la sunduğu kurban daha etkilidir. Om hecesinin tam açıklaması budur.

Upanişadlar

İnsanlığın ilk felsefi metinleri

F. Max Muller - Paul Deussen
İnstagramdan bana ulaşabilirsiniz; Bilinmeyenguclerimiz
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi