Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

SERUMUN NASIL YAPILDIĞINI BİLİYORMUSUNUZ?


SERUMUN NASIL YAPILDIĞINI BİLİYORMUSUNUZ? konusu, SAĞLIK forumunda tartışılıyor.
#1
serum.jpg

Serumun ana maddesi hayvan kanının çeşitli işlemler sonucunda ayrıştırılması ile elde edilir. Daha sonra içine çeşitli koruyucu maddeler ve vücut için yararlı maddeler eklenir.

Tüm serumlar kandan üretilmez. Antikor içeren serumlar hayvan kanından üretilmektedir. Tüm hastalara verilen normal serumlar yapay serumdur ve su, tuz, şeker, amino asit gibi vücut ihtiyaçlarını karşılayıcı besin maddelerinden oluşur. 

Serum; içinde genellikle hayvanlardan ürettirilen antikorlar taşıyan, pasif bağışıklık kazanımı için kullanılan kan suyuna verilen addır. Serum, herhangi bir hastalığı aşı gibi, önleyici değil, hastalığı giderici bir özellik taşır; hastaya pasif bağışıklık verir. Bir serum hazırlamakta prensip şudur: Hangi mikroba karşı serum elde ediliyorsa o mikroptan özel şekilde elde edilmiş aşılar bir hayvana, beygire şırınga edilir. Hayvanda o hastalık mikroplarına karşı bağışıklık olduktan sonra hayvanın kanı alınarak serum kısmı ayrılır. Bu kısım, kapalı ampuller ya da şişeler içinde saklanır. 

Şırınga edilen mikrobun toksit etkilerini giderici maddelerin hazır bulunduğu bu serum, gerektiğinde insanlara şırınga edilir. (Kuşpalazı hastalığına yakalanmış olan bir çocuğa, hastalığa yakalanmış olduğu aşı yapmakla bir fayda elde edilemez. Vücudu, kuşpalazı mikrobunun toksinlerinden koruyabilmek, hastalığı geçirebilmek için, içinde kuşpalazı mikrobunun toksinlerini giderici maddeler bulunan kuşpalazı serumu uygulanır). İçeriği 9/1000 serin fizyolojik tuzu, şeker,aa protein vb... olabilir.ancak ilk yardımlarda genel olarak şeker kullanılır.Bunun yanında serum,bir çok özel ve hükümete bağlı sağlık kuruluşlarında kullanılmaktadır. Ayrıca büyük hastanelerde günde yaklaşık 15000 civarında seruma başvurulur.ayrıca serum aşı gibi hastalıktan önce değil hastalık anında yapılır.

Kaynak:Vikipedi
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Haftada Bir Ayaklarınızı Sirkeye Batırın ve Hastalıkların Nasıl Kaybolduğunu Görün Magnetho 0 5,072 22-07-2018, Saat: 16:47
Son Yorum: Magnetho
  Ayağınızdaki Bu 6 Güçlü Nokta Hayatınızı Nasıl Değiştirebilir? Magnetho 0 9,752 29-08-2017, Saat: 17:52
Son Yorum: Magnetho
  UYUMA ŞEKLİNİZ SAĞLIĞINIZI NASIL ETKİLİYOR? Spiritüeller 0 1,033 25-03-2017, Saat: 18:31
Son Yorum: Spiritüeller
  SOĞAN KÜRÜ NASIL HAZIRLANIR? Emka 0 1,211 12-03-2017, Saat: 18:47
Son Yorum: Emka
  İç Organlarımızdaki Zehirli Maddeleri Nasıl Atarız? Emka 0 34,620 27-06-2016, Saat: 17:34
Son Yorum: Emka

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi