Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

7 Japon Bilgeliği İle Her Geçen Gün Daha Mutlu Olun


7 Japon Bilgeliği İle Her Geçen Gün Daha Mutlu Olun konusu, KİŞİSEL GELİŞİM forumunda tartışılıyor.
#1
Bilgelik, hayatta doğru zamanı beklemenin, bizim için işe yaramayan şeyleri bırakmanın ve mutluluğun küçük şeylerde olduğunu unutmamanın önemli olduğunu söyler.

Japon bilgeliği Batılıların birçoğuna çekici gelir.

Belki de bunun nedeni, Japon kültürünün, felsefesinin ve maneviyatının köklerinin çok saf ve otantik olmasıdır. Buna ek olarak, doğayla ve ahbaplarımızla nasıl uyum içinde yaşayacağımızı bilmekle çok alakalıdır.

Aynı zamanda, Japon kültürüne hayranız çünkü zorlukların üstesinden nasıl gelineceğini, hayattaki basit şeylerden gelen ve zihin ile doğa arasındaki uyumu temel alan bir mutluluk hissinin nasıl yaşanacağını anlıyorlar.
Japonlar, yaşlı nesillere büyük saygı duyulduğu noktada bir arada yaşama duygusunu vurgularlar. Ruhun alçak gönüllülüğü, karşılıklı oluşu, daha sağlıklı bir yaşamı, daha saf bir yaşamı ve mükemmel aile uyumunu teşvik eder.
Bu öğretilerin sizin için büyük bir yardımcı olabileceği ve hayatınız adına size ilham verebileceği konusunda eminiz.

japonya-1-1030x6841.jpg

1)Elinizden gelen her şeyi yapın ve gerisini kadere bırakın
“Yapabildiğiniz her şeyi yapın ve geri kalanını kadere bırakın”, oldukça esrarengiz bir tavsiye gibi görünebilir, ancak aslında büyük bir amaca hizmet eder ve ilginç bir gerçeği içinde tutar.

Bize olanlar ya da bize olabilecekler üzerinde kesin olarak kontrolümüz yoktur.

Bununla birlikte, kendi amaçlarımız, arzularımız ve hedeflerimiz bizi nereye götürürse götürsünler, kendi hayatlarımızı koruyup kollama zorunluluğumuz vardır. Kaderimize giden yolculuğun bir kısmı sonsuza dek beklenmedik şeylere ait olsa dahi, onun da büyük bir kısmı bize aittir.

Geleceğimizin iyi bir bölümünün ustaları olabiliriz ve onu arzularımıza göre şekillendirmek bizim görevimizdir.

2)Bir iyi söz, kışın sıcaklık sağlayabilir
Dostça konuşmanın maliyeti yoktur, ancak çok değerlidir.

Bununla birlikte, her zaman bunu yapmayız. Çevremizdeki insanların esenliği için daima vaktimiz olmayabilir ya da yeterince bu konu üzerine düşünmeyebiliriz.

Öyleyse hadi yapalım. İnsanlara kanat veren, onları teşvik eden, rahatlan ve öz güvenimizi artıran pozitif dili kullanalım.

3)Eğer bir sorunun çözümü varsa, bu konuda endişelenmeyi bırakın
Eğer bir problem bir çözüme sahip ise, bu konuda endişe etmeye değmez. Eğer yoksa, daha da az endişe etmeye değer.


Kabul etmek, şüphesiz ki, Japon bilgeliğinin en geleneksel sütunlarından biridir. Kabul yoluyla zihinsel netliğe uygun duygular eşlik eder.

Bir şeyin bir çözümü yoksa, yapmaya değecek tek şey, sayfayı çevirmek ve düşünce ve enerjimizi başka bir noktada toplamaktır.

5)Giden şeylerin önüne geçmeyin; gelecek olandan korkmayın
Bazen çevrede değişen şeyler, çevremizdeki kişilere karşı duyarlı olmamak ya da işe yaramayan şeyleri sürdürmeye çalışmak (ilişkiler, projeler …) hakkında takıntılı bir hale geliriz.

Gitmesi gereken şeylerin var olduğu yaşamın bir gerçeğidir. Bir dostluk ya da aşk artık mantıklı gelmeyebilir ve bizi bir birey olarak zenginleştirmeyen bu şeyleri serbest bırakmak gerekir.

Bazı durumlarda, bir şeylerin değiştiğini, gelmekte olan yeni bir şeyler olduğunu ve buna uyum sağlamamız gerektiğini anlamamız gerekir.

6)Çok geç olmadan sorularınıza cevap arayın
İnisiyatifi ele geçirirken Japonlar daima çok akıllıdırlar.

Bunun nedeni çok net bir gerçektir: Her şeyin kendine ait bir vakti vardır ve bir şeyi yapmak ya da söylemek için en iyi zamanın ne zaman olduğunu bilmek ideal olandır.

Ne anlama geliyor? Temel olarak, fırsatları geri tepmemeliyiz, ancak aynı zamanda acele etmemeli ve erken davranmamalıyız.
Unutmayın ki, sorular sormanın bir zamanı ve cevaplar aramanın bir zamanı vardır. Hareketsiz kalmamız ve izlememiz gereken anlar ve harekete geçilmesi gereken diğer anlar vardır.

7)Kısmet bir eve her zaman kahkahalarla birlikte gelecektir
Kısmet sadece şanstan fazlasıdır. Bize kader tarafından sunulan ya da çaba ve özveri ile kazanılan fırsatlara, yeni planlara, harika fikirlere ve hediyelere karşı kavrayıcı olma yetisidir.

Olumlu olmak zorundasınız. Hayatla uyum içinde yüzleşmek önemlidir. Bu durum, sizin olumlu ilişkileriniz, aile desteğiniz, harika arkadaşlarınız ve kalbinizdeki bir mutluluktan, zihninizin her şeyin mümkün olduğunu bildiği ve anladığı yerden gelir.

Bu basit ilkelerin sizi düşündürdüğünü umarız. Japon bilgeliğinin amacı budur. Bizi değiştirmeye çalışmaz, kendi gerçekliğimizi kendi yolumuzla iyilik ve tevazu aracılığıyla modellemek için düşünmemizi sağlar.

Bunu uygulamaya koymak için yeterince ilham almadınız mı?


Kaynak: anette inselberg

Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hemen şimdi mutlu olmanın ve iyi hissetmenin 3 yolu EvrimBilge 0 1,706 14-03-2018, Saat: 14:46
Son Yorum: EvrimBilge
  Kendinizi Daha Çok Tanımaya İhtiyacınız Olduğunun 7 İşareti EvrimBilge 0 1,530 09-02-2018, Saat: 19:58
Son Yorum: EvrimBilge
  Hayatınızı daha huzurlu ve mutlu yaşamanızı sağlayacak 52 pozitif olumlama Magnetho 0 1,437 17-01-2018, Saat: 15:17
Son Yorum: Magnetho
  Daha Mutlu Yaşamak İçin 5 İpucu Magnetho 0 1,283 12-01-2018, Saat: 18:39
Son Yorum: Magnetho
  Daha Huzurlu ve Bereketli Evler İçin 12 Feng Şui Tavsiyesi EvrimBilge 0 8,055 19-10-2017, Saat: 17:15
Son Yorum: EvrimBilge

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi