Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

7 Psikolojik Taktikle İsteklerinize Kolaylıkla Ulaşabilirsiniz


7 Psikolojik Taktikle İsteklerinize Kolaylıkla Ulaşabilirsiniz konusu, KİŞİSEL GELİŞİM forumunda tartışılıyor.
#1
Kalabalığı yarmak
Kalabalık bir insan grubu arasından karşıya geçmeye çalışıyorsanız, gövdenizi dik tutarak ulaşmaya çalıştığınız yere doğrudan gözlerinizi dikin ve ardından ilerlemeye başlayın. İnsanların önünüzden nasıl çekildiğini gördüğünüzde hayretler içinde kalacaksınız. Ancak bu esnada  gözünüzde güneş gözlüğü olmamalı ve telefon gibi başınızı eğmenizi gerektirecek nesnelerle oynamamalısınız.

Karşınızdakini sakinleştirmek
Karşınızda size öfkelenmiş bir tanıdığınız varsa ve onu sakinleştirmek istiyorsanız sakinleştirici sözler eşliğinde o kişinin oldukça yakınına oturun. İnsanlar öfkelendikleri zaman kişisel alanlarının çoğaltarak öfkelerini pekiştirme eğilimdedirler. İşte bu nedenle öfkelenen insanların bir çoğunu bağırır vaziyette ayağa kalkarken ya da ellerini-kollarını normal dışı bir biçimde sallarken görürsünüz. Ancak öfkelenme eğiliminde olan kişiye yakın durduğunuzda kişi, size oldukça yakın mesafedeyken daha fazla ileri gitmek istemeyecek, bu kadar yakınınızda dururken kötü şeyler söylemekten rahatsızlık duyacaktır.

Pazarlık
İndirim almak, pazarlık yapmak istiyorsanız, ilk başta satın almak istediğiniz ürünün değerinin çok altında bir istekte bulunun. Örneğin 10 lira ederi olan ürün için 5 lira teklif edin. Buradaki amaç ürünü yarı fiyatına satın almaya çalışmak değildir. Bu teklifin reddedileceği zaten açıktır. İkinci teklifinizde 6 lira teklif edin. Yine kabul görmeyecektir. Ancak üçüncü teklifinizde 7 lira verdiğinizde büyük ihtimalle ürünü 7 liraya alacaksınız.

Çünkü insan beyni pazarlık esnasında rakamlarla çalışır. Karşınızdaki kişi sizin 5 liradan 7 liraya çıkan teklifinizi sayısal olarak karlı gördüğünden ve potansiyel bir müşteriyi 3-4 kez reddetmek istemediğinden ürünü size indirimli olarak verecektir. Ancak direkt olarak 10 liralık ürünü 7 liraya almak isteseydiniz bunu büyük ihtimalle başaramayacaktınız.

Etraf%25C4%25B1n%25C4%25B1zdaki-Herkese-...tikler.jpg

Doğru kulağa konuşmak
Sağ ve sol beyin ayrımından yola çıkarak bazı tespitlerde bulunan bazı davranış bilimcilere göre birinden bir şey istediğimizde onu hangi kulağa söylediğimizin büyük önemi var. Buna göre sağ kulak tarafından işitilen sesler, mantıksal düşünce yapımız tarafından değerlendirilirken, sol kulak tarafından işitilen sesler duygusal düzlemde değerlendiriliyor. Yani karşınızdaki kişiyle iş, para, kariyer gibi alanlarda konuşarak onu ikna etmeye çalışıyorsanız, sağ tarafında, kişisel iltifat, arkadaşlık ilişkileri ya da romantik konularda iletişim kurmak istiyorsanız sol tarafında olmalısınız.

Heyecanlandırmak
Eğer bir karşı cinsi etkilemek istiyorsanız onu ilk buluşmanızda lunapark ya da benzeri eğlence parklarına götürün. Gondol, çarpışan araba gibi heyacan uyandıran eğlence aletlerine binin ve hep yakınında olarak yalnız bırakmayın. Bu durum karşınızdaki kişinin, yaşadığı heyecan ve eğlence öğelerini sizin simanız ile eşleştirmesine ve sizden hoşlanmasına sebep olacaktır. Aynı şekilde fiziksel heyacan uyandıran her türlü etkinlikte, etkilemek istediğiniz kişiye yakın olursanız, sizden hoşlanmasını sağlarsanız.

İsmini sık sık kullanarak aynı fikirde olmak
Sizden hoşlanmasını ya da etkiniz altına girmesini istediğiniz biri varsa, grup konuşmaları esnasında sık sık o kişinin ismini geçirin ve onunla aynı fikirde olduğunuzu beyan eden söylemlerde bulunun. Ancak bunu yaparken, karşınızdaki kişinin fikrini sorgusuz sualsiz kabul ediyormuş izlenimi vermemeye dikkat etmelisiniz. Çünkü kendi fikriniz yokmuş gibi gözükmeniz tam tersine karşınızdaki kişiyi sizden soğutacaktır. Yani kendi yürüttüğünüz fikrin karşınızdaki kişinin fikriyle ortak payede buluştuğu izlenimi vermelisiniz. Bu karşınızdaki kişinin sizden hoşlanmasını sağlayacağı gibi, zeki olduğunuzu da düşündürtecektir.

Yemek paylaşmak
Bu psikolojik hile tamamıyla yiyeceğin kıt olduğu eski çağlarda, ilkel atalarımızın birbirine duyduğu güveni pekiştiren bir kıstas olmasına rağmen, bir psikolojik hile olarak hala işe yaramakta. Yapacağınız şey oldukça basit. Karşınızdaki kişiye kendi yiyeceğinizden teklif etmek. Ancak buradaki kıstas teklifin gerçekliğinin sorgulanmayacak kadar açık olmasıdır. Örneğin sandviçinizden teklif ederken “yer misin?” diye sormak yerine yiyeceğinizden bir kısmı direkt olarak bölerek karşınızdaki kişiye uzatmak, karşınızdaki kişi yiyeceğinizi kabul etmese bile onun bilinçaltına güvenilebilir biri olduğunuz bilgisini işleyecektir

Kaynak: Filoji

Your Page Title #satışortaklığı
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  8 basit psikolojik hileyle insanlara istediklerinizi yaptırmanız mümkün Magnetho 0 4,161 19-05-2018, Saat: 13:59
Son Yorum: Magnetho

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi