Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ametist Taşı Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Herşey


Ametist Taşı Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Herşey konusu, DOĞAL TAŞLAR forumunda tartışılıyor.
#1
Kuvars ailesinden gelen, 7 sertliğinde, silisyumdan oluşmuş bir taş olan Ametist hem görselliği hem de benzersiz işlevleri ile çok eski zamanlardan beri bilinen ve sevilen bir taştır. Ametist taşı rengini içindeki demir, titanyum ve mangan elementlerinden alır. Bu elementlerin oranları doğrultusunda rengi pembeden koyu mora kadar değişkenlik gösterir. Eski Yunanlılar ametist taşının sarhoşluğun etkilerini azalttığına inanırlardı, bu yüzden ona sarhoş olmayan veya ayık anlamına gelen “amethystos” adını vermişlerdir. Ruhsal ve bedensel güçleri arttırdığı, negatif enerjilerden koruduğu için ametist taşı birçok kültür tarafından benimsenmiştir.

Ametist Taşının Vücut Üzerindeki Etkileri
Ametist taşının kalp ve sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır ve konsantrasyonu kolaylaştırır. Migren ve stresten kaynaklanan gerginliklere iyi gelir. Uyurken yastığınızın altına koyacağınız ametist size sakin bir uyku sağlar ve kötü rüya görmenizi engelleyebilir. Stres, aşırı sinirlilik, kekeleme, histeri ve bunlara bağlı olarak cilt üzerinde oluşan bozukluklara da iyi gelir. Ametist taşı, deri hücrelerini aktive eder, derinin daha fazla nem saklayabilmesine yardımcı olur. Böylece cildiniz hastalıklara karşı daha dirençli olur.

ametist4.jpg

Ametist Taşının Psikolojik Etkileri
Arındırıcı özelliği ile onu taşıyan kişinin yaşantısındaki olayları daha derinden ve pozitif algılamasına yardımcı olur. Olaylara ve insanlara daha sıcak bakmanızı ve güven duygusunu destekler. Hayal gücünüzü arttırır, gerçek arkadaşlıkları görmenize yardım eder. Problemleri daha geniş bir perspektiften görmenizi ve onları çözmenizi sağlar. Meditasyon esnasında kullanırsanız ametist taşının yaydığı sıcaklık, huzur, barış ve armoni duygularını deneyimleyebilirsiniz.

Ametist Taşının Çakralar Üzerindeki Etkisi
Menekşe rengindeki ametist taşı alın çakrasının (6. çakra) taşıdır. Ametist taşının yaydığı enerji taç çakrayı da uyarır. Direkt olarak üçüncü gözün üzerine tutulduğunda farkındalıklar artar. Meditasyon sırasında bilinçaltının derinliklerine inmenize yardımcı olur. Bir çok spiritüel öğreti kendi içinde bu taşın kullanımı ile ilgili değişik yöntemler geliştirmiştir. Hepsinde ortak olan özellik, ametist taşının bir şeyin (düşünce, duygu, kişi, eşya vb.) negatif etkilerini nötralize etmesidir. Ametist ayrıca pozitif enerji yaydığı ve istenmeyen etkileri ortadan kaldırdığı için de feng shui uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Ametist Taşı Nerede Bulunur, Bakımı Nasıldır?
Renginin güzelliği ve çok aranılan bir taş olması sebebi ile ametist, doğaltaş, kristal, jeod, piramit, obelisk, küre, yüzük, kolye gibi pek çok formda kullanılabilmektedir. Ametist taşının en çok bulunduğu ülkeler Brezilya, Uruguay, Meksika ve Batı Avustralya’dır. Ametist taşı ülkemizde de bulunur ancak bu yatakların rezervleri fazla değildir. Çok fazla tüketildiği için piyasada doğal olmayan ametist benzeri taşlar da bulunmaktadır. Obelisk, küre ve piramit şeklinde olanların doğal olmama ihtimali yüksektir. Fasetalı ve fasetasız yüzük ve kolyelerde doğal olmayan ametist benzeri yapay taşlar da kullanılabilmektedir. Ayırt etmek zor olduğundan, bu gibi ürünleri doğal taşları satan ve işleyen yerlerden almak daha doğru olacaktır.

Ametist taşı ayda bir defa ılık ve içinde az miktarda deniz tuzu bulunan suda 2-3 saat bekletilerek temizlenir. Tuzlu sudan çıkartıldıktan sonra yine ılık su ile durulanır. Soğuk veya sıcak su kullanmayın ve ametisti güneş ışığına bırakmayın.


Kaynak: Üçüncü Göz Dergisi, Sayı 8

Your Page Title
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  HEMATİT TAŞI Spiritüeller 0 3,251 02-08-2016, Saat: 01:03
Son Yorum: Spiritüeller
  YEŞİM TAŞI Spiritüeller 0 2,837 02-08-2016, Saat: 00:59
Son Yorum: Spiritüeller
  LAPİS LAZULİ TAŞI Spiritüeller 0 3,431 02-08-2016, Saat: 00:52
Son Yorum: Spiritüeller
  SİTRİN TAŞI Spiritüeller 0 3,595 02-08-2016, Saat: 00:48
Son Yorum: Spiritüeller
  OPAL TAŞI Spiritüeller 0 3,841 01-08-2016, Saat: 23:32
Son Yorum: Spiritüeller

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi