Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Bilinmeyeni Sezme (Clairsentience)


Bilinmeyeni Sezme (Clairsentience) konusu, TELEKİNEZİ forumunda tartışılıyor.
#1
Clairsentience

genellikle, sezgiye yakın olan ve başka türlü algılanamayan psişik izharları hissetme yeteneği olarak tarif edilir. En yaygın örnek, birinin içeri girer girmez bir evdeki tuhaf atmosferi hissetmesidir. Bu yetenek psikometriye yakındır ve genel bir huzursuzluk, tüylerin diken diken olması veya belirgin bir soğukluk hissi şeklinde kendini gösterebilir. Bazı insanlar evin önceki sakinlerini zihinlerinde veya harici olarak görebilirler. Joyce ve kocası Edinburgh'ta bir ev arıyorlardı ve tam istedikleri gibi bir evi görmeye gittiler. Ancak eve girer girmez Joyce kendini sersemlemiş ve tuhaf hissetti. Bill'e ve onlara eşlik eden emlakçıya orayı hemen terk etmek istediğini söyledi.

Bill ona aptal olmamasını söyledi, çünkü henüz evi görmemişlerdi bile. Joyce toparlanmaya çalıştı, ama hâlâ kendini kötü hissediyordu. Mutfağın bulunduğu bodrum katına indiği anda kendini aşırı hasta hissetti ve bayılacak gibi oldu. Joyce bir zamanlar burada tüyler ürperten bir şey gerçekleştiğini hissedebiliyordu ve ocağa yaklaştıkça istem dışı titremeye başladı. Emlakçı fırını açtığındaysa evden dışarı koştu. Kocası sakinleşmesi için onu yakınlarda bir kafeye çay içmeye götürdü.

Birkaç hafta sonra Joyce, bir zamanlar aynı sokakta, baktıkları evde yaşamış bir arkadaşı olan annesine bu olaydan bahsetti. Annesi, yıllar önce bekâr bir adamın ve öldürdüğü annesinin, o evi arkadaşıyla paylaştığını öğrendi. Daha sonra adam ocaktan çıkan gazla intihar etmişti.

Ancak clairsentience deneyimlerinin büyük bir çoğunluğu daha olumlu niteliktedir. Evler, hem ölü hem de yaşayan eski sahiplerinin mutlu atmosferini korurlar. Bazı evler huzur yayar. Bir aile üyesinin ölümünden sonra, akrabalar sık sık ölen kişinin varlığının eski evlerinin çevresinde hissederler; yıldönümlerinde veya hüzünlü zamanlarda sakin, sevecen bir varlık. Aile ruhlarının büyük çoğunluğu bu şekilde hissedilir.

art-by-louis-dyer.jpg

Essex'te yaşayan Jan anlatmıştı:

Yengem Carol 23 yaşındayken öldürülmüştü ve en sevdiği yemek annesinin çikolatalı pastasıydı. Carol bana tarifi vermişti ve o öldükten sonra onun dairesinde yaşamaya başladığımda, birkaç kez bu pastayı yaptım. Her seferinde yanımda birini hissediyordum. Sonunda o kadar rahatsız oldum ki, "Carol, lütfen şu pastayı huzur içinde yapmama izin verir misin?" dedim. "Kısa bir süre sonra tarifi kaybettim. Şimdi bu davranışımdan dolayı pişmanlık duyuyorum, çünkü hem bildiğim en iyi pasta tarifini hem de yengemi kaybettim."

Bu tür deneyimler genellikle beklenmedik anlarda yaşanır, ama mekânlara ve ölmüş ve sevdiğimiz insanların varlıklarına, birlikte mutlu anılar paylaştığımız yerlere giderek de ulaşabiliriz. Psikometri, izlenim edinmenin doğal bir yoludur, ama deneyimlerimden öğrendiğim kadarıyla, koku alma duyusu clairsentience için iyi bir giriş noktası ve ölüleri ve mekânların tarihlerini algılamada gerçekten de önde gelen bir yöntemdir. Öteki tarafa göçmüş bir büyükannenin parfümünün kokusunu duymak evrensel bir paranormal fenomendir ve belli bir çiçeğin keskin kokusu belli bir hayaletle bağlantılıdır.

Örneğin, Wight Adası'nda bulunan Chillerton'daki Billingham Malikhanesi'nde en sık görünen hayaletlerden biri, beyaz zambakların keskin kokusu eşliğinde görünen Leydi Grey'dir, mobilyaların ve süs eşyalarının, en sakin havalarda bile titremesi de cabası. Sadece eski Bayan Leigh olarak bilinen Leydi Grey XVII. yy.'ın başlarında bu evde yaşamıştır. 1722'deki yeniden kuruluşunun ardından Billinghton'da ikamet eden ve çok güçlü Worsely ailesine mensup biriyle zorla evlendirilmiştir. Bayan Leigh bir Fransız soylusunu tutkuyla seviyordu ve evlendikten sonra da ilişkisi devam etti. Sonunda kocası aşıklarla bahçede karşılaştı. Bazı açıklamalar bunun bir beyaz zambak öbeğinin yakınında gerçekleştiğini; diğerleri de Fransızın üzerinde sevgilisinin ona verdiği bir beyaz zambak olduğunu ve yapılan düelloda öldürüldüğünü söylemektedir. Ondan sonra da Lady malikâneye hapsedilmiş ve kalbi kırık bir halde -daha romantik versiyonlarında, yitirdiği aşkının sembolü olan beyaz zambak elinde- ölmüştür.

Atmosferlere Psişik Anlamda Uyum Sağlamak

Halihazırda bir psişik anteniniz vardır. Bazen bir yerin tekinsiz ve soğuk olduğunu hissetmeyen veya görünürde hiç neden yokken rahatsız olmayan veya korkmayan çok az insan vardır. Araştırıldığında çoğunlukla bir neden vardır - belki geçmişte, mekânda üzüntülü bir olay geçmiştir.

Clairsentience, sadece geçmişten gelen kötü titreşimlere değil, mevbcut tehlikelere ve olası düşmanlıklara karşı da bir korunma sağladığı için geliştirilmesi gereken oldukça önemli bir beceridir. Bir yabancının, dış görünüşü ve hareketleri bu konuda bir kanıt sağlamasa da, güvenilmez olduğunu bize söyleyen sezgisel reaksiyon, içimizde doğuştan vardır, ne var ki çoğunlukla bu doğal uyarı sistemimizin farkında değilizdir. Köpekler bazı yabancılara hırlarken diğerlerine hırlamazlar; normalde insanlardan çekinmeyen bir çocuk dostça bir gülümseme ve elden rahatsız olabilir. Her iki durumda da bu kişinin güvenilmez veya gülümsemesinin ve yumuşak sözlerinin ardında olumsuz niyetlerini saklayan biri olduğu ortaya çıkar.

Bu, bizim bir yerden hemen hoşlanmamıza veya hoşlanmamamıza neden olan sezgidir. Bir mekândaki atmosferi hemen sezen bir insan, insanlar hakkında hüküm verirken de aynı hüneri gösterecektir. "İyi kokular yaymıyor." çocuklar tarafından kullanılan bir ifadedir.

Mekânlara Uyum Sağlamak

Eski savaş alanları orada savaşıp zafer kazanmış veya belki can vermiş insanları özellikle hatırlatır. Yirmi yılı aşkın bir süre önce Pennsylvania'daki Gettysburg'u ziyaret ettiğimde (ki o zamanlar paranormalin bütün şekillerini hayal gücü olarak görüyordum) korku, öfke, gurur ve zafer karışımı bir hisle boğulacak gibi hissettiğimi hatırlıyorum. Ne olduğunu anlamadım ve yanımda hayal gücünden yoksun eski kocam da olduğu halde, büyük bir panik ve oradan çıkma arzusuyla tepki verdim. Savaşın ana unsuru olan canlı kanlı insanlara değil sadece isim ve tarihlere bayıldığı için bu, kocamı fazlaca rahatsız etti.

İnsanlar, bir savaş alanında özellikle korku duyacağınızı, çünkü oranın acılar çekilen bir yer olduğunu bildiğinizi ve beklentilerinize göre de tepki verdiğinizi söyleyeceklerdir. Ne var ki ben zamanı ve insanların, mekânın kökeni hakkında hiçbir şey bilmeden kabaca bir şeyler algıladıklarını öğrendim. Culloden'in içinden arabayla geçen, Down sendromlu bir genç kız, ölmekte olan pek çok insan gördüğünden yakındı ve korktuğu için dışarı çıkmayı reddetti. Aile onu üzmesinden korktuğu için ona yerden veya tarihinden bahsetmedi. Londra'da II.Dünya Savaşı sırasında Savaş Bürosu'nda çalışmakta olan bir başka kadın da korkunç bir korku ve panik hissettiği sırada, patronlarıyla birlikte İmparatorluk Savaş Müzesi'nin önünden geçiyordu.

Geçmişi sezme yetenekleriniz sınamak için:

• Binaların ve nesnelerin orijinal olduğu bir müzedeki veya gezinti parkındaki yeniden yapılandırılmamış bir köyü veya atölyeyi ziyaret edin. Tercihen yalnız başınıza, binadan binaya yürüyün ve görüp işittiklerinizden çok, hissettiklerinize konsantre olun. İçinizde veya harici olarak, siz de sesler işitip görüntüler görebilirsiniz.

• Bu işte psikometri kullanmayın, ama izlenimlerinize güvenin. Etkili görüntü ve duyguları -mutluluk, öfke veya korku- not edin.

• Hassas bir arkadaş veya akrabanızla aynı yere, günün aynı saatinde tekrar gidin. Başlangıçta onu yalnız bırakın ki kendi duygularınız telepati yoluyla ona geçmesin. Onun da aynı duyguların birçoğunu yaşayacağını göreceksiniz.

• Bu aşamada her binanın kökeni hakkında bulabildiğinizi bulun ve bilgi parçalarını bir araya getirerek her binayı yeniden ziyaret edin.

ESP Katalizörü Olarak Dünyevi Kokuların Kullanılması

Klimalar ve parfümler dünyasında belli bazı kokulara karşı duyarsız hale gelmek çok kolaydır. Ancak kendinizi yalıtıp sizi başka bir yere -çocukluğunuza, hatta daha uzak bir geçmişe- götürebilecek tek bir kokunun etkisini arttırmanın birçok yolu vardır. Çocukluğunuzdan veya uzak yerlerden gelen ortak tetikleyici kokularla başlamak en iyisidir. Kokuların da sesler gibi astral fırlatma ve beden dışı deneyimleri başlattıklarını göreceksiniz. Eğer ekstra duyularımızı yeterince açarsak, hepimiz bize ait olmayan yerlere gidebilir ve hayatları yaşayabiliriz. Bu özel duyu kanalı yeteneğini geliştirmek, telepati, önceden bilme ve geleneksel bir biçimde medyumlukla ilgili olduğu kabul edilen kanallar gibi falın ve büyü ritüellerinin birçok formundaki hassasiyetinizi de arttırabilir.

Medyumlukta, başka bir boyuttan gelen bir koku, o anda hafızası canlanan kişinin geçmişinden birini tanımasında medyuma yardımcı olabilir. Falda da, esrarengiz bir esans veya koku, falına bakılan kişi için anlam oluşturabilecek bir bağlantıya sahip olabilir. Örneğin, yasa icracısı Jane'in falına bakarken, birdenbire motor yağı ve egzoz dumanı kokusu aldım. Ona bundan bahsettiğimde, babasının küçük bir garaj işlettiğini ve kendisinin tamirhanelerde büyüdüğünü söyledi. İtibarını kaybetme riskini göze alıp evine dönmek ile Londra'da çabalamaya devam etmek arasında kararsız kalmıştı. Uzun süreli ilişkisi, sevgilisi bir ofis ilişkisi yaşamaya başlayınca aniden bitmişti. Kendini güvende hissettiği bir çevrede en azından birkaç hafta geçirmeye ihtiyacı olduğuna karar verdi. Belli ki eve döndü, orada babasının eski garajının yeni sahibiyle yeni bir ilişkiye başlamış, ama hikayenin sonunu öğrenemedim.

Aşağıdaki kokular, benim için deneyimlerimde, sadece geçmişin izlenimlerini canlandırmakla kalmıyor, aynı zamanda bu izlenimlerle bağlantısı olan başka insanların geçmiş ve mevcut dünyalarına erişimi de sağlıyorlar.

Ekmek

Bir ekmek fırınına veya ekmek satan bir dükkana, tam ekmeğin fırından çıkarıldığı anda gidin. Gözlerinizi kapayıp kokuyu içinize çekin ve beyniniz, taze ekmeğin kokusunu aldığınız ilk seferi canlandırsın. Bu deneyimle bağlantılı çeşitli algıları yeniden yaratın, örneğin bir ahşap masaya dokunmak, sarı bir süt testisinden yayılan renk, belki şakıyan kuşların veya böğüren ineklerin ya da pencerenin ardında akan trafiğin sesi, bir dilim ekmeğin üzerindeki tuzlu tereyağının tadı.

Bilmediğiniz bir yerin veya erken bir dönemin izlenimlerini de alabilirsiniz. Onları defterinize not eidn. Geçmiş yaşamı hatırlamaya kalkıştığınızda kokuların yeniden canlandığını görebilirsiniz. Ev yardımcısı olarak çalışan Lesley, birçok medyumun, ona eşlik eden yeni pişmiş ekmek kokusu hakkında konuştuğunu söylüyor. O, bunu büyükannesinin varlığına bağlıyor.

Kahve

Koku alma duyunuzu kokuya boğmak için çeşitli kahve ve tohumların karıştırıldığı bir dükkana veya bir kafeye gidin. Özel bir karışımı ayırmaya çalışın ve mümkünse bir fincan ısmarlayın veya biraz çekirdek satın alıp kahveyi evde pişirin. Yüzünüzü buhara tutun ve kokuyla içinizi doldurun. Zihninizde, bunun kaynağına gidin. Sadece kendi geçmişinizden yarı unutulmuş anıları değil, farklı bir yeri, mavi gökleri, parlak bir güneşi, içine girdiğinizde kokular tarafından alıp götürülerek kendi şüphe ve sorularınızı açıklayabileceğiniz dünyaları da görebilir, işitebilir veya tadabilirsiniz.

Çiçekler

Bir çiçek gösterisi elbette ki birden fazla duyuya hitap eder, koku da doğal olarak, altıncı his deneyimleri için en güçlü tetikleyicidir. Bir çiçek gösterisine katılamıyorsanız, çeşitli çiçeklerin bir arada düzenlendiği bir bahçeye veya bir botanik bahçedeki taze çiçek evine gidin. Çeşitli renkler yarı kapalı gözlerinizde bulanıklaşsın ve farklı kokuları alın. Belki bir yerle veya insanla bağlantı oluşturabileceğiniz belli bir kokuyu tanıyabilirsiniz. Kendi geçmişinizdeki veya zihninizin daha uzak yerlerindeki bu geri dönüşü kullanın. Güçlü izlenimleri kaydedin. Bu çiçeklerden bazılarını eve götürmek üzere satın almaya çalışın, böylece izlenimleri canlı tutmak için çiçekleri, vaktinizi geçirdiğiniz bir odaya koyabilirsiniz.

Mobilya Cilası

Üretim tarihi çok eski olan pek çok mobilya cilası, özellikle de lavantalılar, marketlerde hâlâ mevcuttur. Spreyler, cilanın mobilyanın veya döşemenin içine işleyerek verdiği kokuyu vermiyor, ayrıca bir çok ölmüş büyükanne varlıklarını duyurmak için mobilya esansı kullanmaktadır.

Güneşli bir gün seçin ve cilalayacağınız şeyi yerleştirin, böylece güneşin sıcaklığı üzerine düşecektir. Cilayı ahşaba yumuşak bir bezle iyice yedirin ve koku yavaş yavaş hareketlerinizi kaplasın. Çocukluğunuzu veya ölmüş, özel birini hatırlayabilir ya da cila yaparken düş gören diğer insanların dünyasına bağlanabilirsiniz.

Diğer Kokular

Parfüm, sabun, baharatlar, elbise kolası ve tütün de hatıraları uyaran kokulardır. Ölmüş bir akrabanın parfümü anında eski kahkahaları, sevgiyi ve bir korunma el üstünde tutulma hissini hatırlatabilir. Üzgün ve yalnız hissettiğinizde, yastığınızın üzerine sevdiğiniz birinin kokusundan bir parça sürmek onun olumlu, güven veren hayalini ve belki de tecrübe dolu öğüdünü getirebilir. Büyükbabalar varlıklarını genellikle iyi kolalanmış bir gömlek veya sevdikleri tütünün kokusuyla belli ederler. Belki de gelecek nesiller farklı bir hikaye anlatacak ve büyükanneler "Püskürt ve parlat!" gösterişine dönecekler. Fakat bu kokular, her ne kadar bazılar için önemli olsa da, ölülerden daha fazlasını hatırlatmaktadır. Ölüler, bilinçli aklın, sadece daha derin bir aşamada ulaşılabilen bir dünyaya yolculuk edebildiği geçittir.


Kaynak: "10 Adımda Psişik Gücünüz"

Your Page Title
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi