Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

DÜŞÜNCENİN GÖRÜNTÜSÜNÜN YANSIMASI


DÜŞÜNCENİN GÖRÜNTÜSÜNÜN YANSIMASI konusu, ENTERESAN BİLGİLER forumunda tartışılıyor.
#1
Yapılan bir araştırmada beyin taramasının insanın ne düşündüğünü ortaya çıkarmaya yardımcı olduğu belirtildi. Bu son çığır açacak fikir, bilim insanlarının beyin taramasından sonra çekilen görüntüleri çözümlemesi sonucu ortaya atıldı. 
 
Cornell Üniversitesi'nden bilişsel nörolog Nathan Spreng "İç dünyadaki fiziksel mekanizmayı anlamaya çalışıyoruz. Başka insanların düşüncesini nasıl betimleyebiliyoruz, anlamaya çalışıyoruz" dedi. 
 
Spreng farklı karakterde 19 gönüllü üzerinde araştırma yaptı. Bunların karakteri farklı farklı. Yarısı uysal ve işbirliğine hazır ve diğer yarısı soğuk ve ilgisiz. Yarısı içi dışı bir ve sosyal. Yarısı ise utangaç ve çekingen şekilde tasvir edildi. 

telkin-dusunce-gucu-nedir.jpg
 
Bilim insanları bu karakterlerin cinsiyetleriyle her gönüllüyü onlara Mike, Chris, Dave veya Nick, veya kadınlar için Ashley, Sarah, Nicole veya Jenny adını vererek eşleştirdi. 
 
Sonra gönüllülerin beyinleri fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme kullanılarak tarandı. Bu teknoloji kan akışının değişimine göre beyin aktivitelerini ölçüyor. 
 
Gönüllülere sonra değişik senaryolarda karakterlere nasıl tepki verecekleri soruldu. Mesela eğer bir evsiz gazi para isterse ya da barda birinin içki döktüğünü görmeleri halinde ne tepki vereceklerini hayal etmeleri istendi. 
 
Spreng "İnsanlar sosyal yaratıklardır ve sosyal dünya karmaşık bir yerdir. Burada asıl anahtar düşünce, sosyal dünyayı keşfederken diğerlerini nasıl betimliyoruz?" dedi. 
 
Her kişiliğin resimdeki beyin aktivitesi orta prefrontal korteksteki beyin aktivitesinin bir özgün modeline bağlı olduğu çıktı. Spreng araştırmayı "Bu insanların ne hayal ettiğini çözmeye çalışmak açısından bu ilk araştırma" olarak değerlendirdi. 
 
Beynin o bölgesi insanlara diğerlerinin özelliğini anlamada yardımcı oluyor ve bulgular o bölgenin kişilik modelleri tarafından kodlandığını, monte edildiğini ve güncellendiğini belirtiyor. 
 
Beyindeki bu bölgenin ayrıca otizm ve diğer sosyal iletişim bozukluklarıyla bağlantılı olduğu kaydedildi. Çalışmanın ilerletilmesiyle bu bozuklukların tedavi edilebileceği ifade edildi. 

Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi