Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

KENDİNİZİ HİPNOTİZE ETMENİN 10 ADIMI


KENDİNİZİ HİPNOTİZE ETMENİN 10 ADIMI konusu, Hipnoz forumunda tartışılıyor.
#1
Betty Erickson Modeli. Günde yarım saatinizi ayırarak istenilmeyen davranışlarınızı bu modelle rahatlıkla değiştirebilirsiniz.

Kendinizi hipnotize etmek için size ilginç bir teknik göstereceğim. Buna Betty Erickson tekniği deniliyor. Betty’nin kocası Milton Erickson birkaç durumda değindiğim ünlü bir hipnoterapist psikiyatrist ve bütün işleri beni hipnotize ediyor. Kendinizi hipnotize etmek için kullanabileceğiniz bu teknik tamamen Betty’e ithaf edilmiştir.

Bu kendinizi hipnotize etme metodu aşağıdaki önerme ve düşünce tarzlarına dayanır:
Biz düşüncelerimizi resimlerle seslerle ve duygularla düşünürüz. Resimlerle düşündüğümüzde etrafımızda gördüğümüz şeylere ve yarattığımız içsel imgelere başvururuz. Bu hatırlanan görüntüleri (yatak odanız nasıl bir yer?) kurgulanan görüntüleri (tekrar dekore edilseydi nasıl görünürdü?) ve kendimizle ilgili gördüğümüz gerçek şeyleri içerir.


Seslerle düşündüğümüzde düşündüğümüz ve içimizde yarattığımız sesler vardır. Bu hatırlanan kelimeleri ve sesleri (“en sevdiğiniz şarkıyı düşünün”) hayal edilen kelimeleri sesleri (“o şarkının bir başkası tarafından söylendiğini hayal edin”) iç diyalogumuzu ve etrafımızdaki gerçek canlı sesleri de içerir.
Üçüncüsü hissettiğimiz şeylerdir. Bunlar gerçek veya hayali bedensel hisler olabilir. Deniz kenarında ayaklarınızı suda hareket ettirdiğinizi hayal edebilir misiniz? Üçünü de kullanmamıza rağmen birçoğumuz bu düşünce biçimlerinden birini diğerlerinden fazla kullanıyor. Genellikle durum bu olduğundan resimlerle düşünen bir kişi sadece canlandırma yaparak kendisini en iyi şekilde hipnotize edemez.

Odaklanmış Dikkat
Hipnotistin danışanı saat veya diğer odaklanma araçlarını kullanarak hipnoz yapması hipnozun yanlış anlaşılmasına sebep olan basmakalıp görüntülerdir. Daha modern bir hipnotik indüksiyon için ben kadife ceketimi ve zincirli saatimi uzun bir süre önce kaldırdım. Hipnoz deneyimi genellikle etrafımızdaki çevreden uzaklaşıp dikkatimizi içimize odakladığımız bir deneyimdir. Kendinizi hipnotize etmek için kullanacağınız bu teknik daha fazlasını bile yapıyor.


maxresdefault.jpg


Kendinizi Hipnotize Etme Tekniği

Birinci Adım: Rahat bir pozisyona geçin ve gevşeyin. Kendinizi hipnotize edeceğiniz sürece rahat edebileceğiniz bir pozisyona geçin. Bu oturma veya yatma olabilir fakat oturma uykuya dalmamanız için daha iyidir. Sadece rahat ve kolay nefes alarak önünüze bakın. Gevşemenize izin verin.

İkinci Adım: Bu durumda geçireceğiniz süreyi düşünün ve kendinize bir telkinde bulunun “kendimi yirmi dakika hipnotize edeceğim”. İçsel saatinizin sizin için süreyi mükemmel bir şekilde ayarladığını fark edince çok memnun olacaksınız.

Üçüncü Adım: Bu oturumdan ne elde etmek istiyorsunuz? Kendinizi hipnotize etme sebebinizle ilgili bir telkinde bulunun. Bu süreçte sürekli tavsiyelerde bulunmak yerine bilinçaltı zihninize bir problem üzerinde çalışması için izin veriyorsunuz o zaman telkininiz de bu amacı ifade etmelidir. İşte bunu nasıl söyleyebileceğinize dair bir tavsiye “bilinçaltı zihnime ile ilgili gerekli ayarlamaları yapması için izin verip kendimi hipnotize edeceğim”.
Boşluğu “sosyal durumlarda daha fazla güven geliştirme” gibi neye ulaşmak istiyorsanız onunla doldurun.

Dördüncü Adım: Önünüze bakarken gördüğünüz üç şeyi birer birer fark edin. Her birinde durarak yavaşça hareket edin. Küçük şeyler daha çok tercih edilir mesela duvardaki bir nokta veya kapıkolu bir resim çerçevesinin köşesi vb.

Beşinci Adım: Şimdi dikkatinizi işitsel kanalınıza çevirin ve duyduğunuz şeyleri birer birer fark edin (bu çevrede duyduğunuz seslerden rahatsız olmak yerine onları birleştirmenize yardımcı olur).

Altıncı Adım: Duygularınıza odaklanın ve şu anda hissetmekte olduğunuz üç duyguyu fark edin. Birinden diğerine yavaşça geçin. Farkındalığınızın dışındaki hisleri kullanmak genellikle yararlıdır mesela gözlüklerinizin ağırlığı kol saatinizin hissettirdikleri bedeninizdeki gömleğin dokusu vb.

Yedinci Adım: sürece iki görsel sonra iki işitsel ve sonra iki kinestetik kullanarak devam edin. Sonra her birinden bir taneyle yavaşça devam edin. Şimdi kendinizi hipnotize etmenin dışsal bölümünü tamamladınız. Şimdi içsel tarafa geçme zamanı

Sekizinci Adım: Şimdi gözlerinizi kapatın. Gözünüzün önüne bir görüntü getirin. Kendinizi çok zorlamayın bu eğlence unuttunuz mu? Bir görüntü inşa edebilir veya basitçe gelen bir şeyi alabilirsiniz. Bu güzel bir kumsal bir ışık arabanız veya bir elma olabilir. Eğer bir şey gelirse onu kullanın. Eğer hiçbir şey gelmezse zihninize bir şey yerleştirmekte özgür olun.

Dokuzuncu Adım: Durun ve farkındalığınıza bir sesin gelmesine izin verin veya bir tane siz yaratın ve onu isimlendirin. Bu içsel bölüm olmasına rağmen eğer dışarıdan bir ses duyarsanız bunu kullanın. Ana fikrin deneyimlediğiniz şeylerden rahatsız olmak yerine onları birleştirmek olduğunu unutmayın. Genellikle çevre seslerinin yokluğunda size huşu hissi veren ezgileri işittiğinizi hayal edebilirsiniz.

Onuncu Adım: Bir duygunun farkına varın ve onu isimlendirin. Bunu içsel olarak yapmanız tercih edilir hayal gücünüzü kullanın (Güneşin sıcaklığını yüzümde hissediyorum). Fakat gerçekten dikkatinizi çeken bir bedensel hislenme varsa onu kullanın. Bu süreci iki resimle sonra iki sesle ve sonra iki duyguyla devam ettirin. Bu süreci üç resimle üç sesle ve üç duyguyla tekrar edin.
Sonra bu işlemi tamamlamak için ayırdığınız zaman bittiğinde gözlerinizi açın. Biraz uçmuş olmanız alışılmamış değildir. İlk başta bazı insanlar uykuya daldıklarını düşünürler. Fakat genellikle hipnoz olmadan önce belirlediğiniz zamanın sonunda otomatik olarak geri döndüğünüzü fark edeceksiniz. Birçok insan sürecin sonuna kadar gelemez. Bu gayet normaldir. Eğer zaman bitmeden süreci tamamladıysanız sadece dört resim ses duyguyla devam edin ve sonra beş tane ile… ve böyle devam edin.

Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi