Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

KUR'AN'DA ZAMAN KAVRAMI


KUR'AN'DA ZAMAN KAVRAMI konusu, BİLGİ PAYLAŞIMI forumunda tartışılıyor.
#1
Uzun  zamandır insanlığın zihnini, “zaman var mıdır?”, “izafi midir?” yoksa  “zaman sadece bir an mıdır?” gibi sorular meşgul etmiştir. Galilei,  Newton, Einstein, Stephen Hawking gibi birçok bilim adamı tarihin birçok  döneminde bu sorulara cevap bulmaya çalışmışlardır.

Einstein’in “zamanın göreceliği”, Stephen Hawking’in “kara delikler”  kuramları 20. yüzyılda yeni ortaya atılmış teoriler gibi görünse de,  Kuran-ı Kerim bütün bunları diğer birçok ilim gibi, Einstein, Hawking ve  diğerlerinden yüzyıllar önce haber vermiştir.

Örneğin, Einstein’ın rölativite kuramına göre, zaman sabit değildir,  hıza bağlı olarak uzar veya kısalır. İşte Einstein zamanın göreceliğini  bu şekilde izah eder.

Allah, günümüzden 1400 yıl önce Kuran-ı Kerim’i bir rehber olarak  indirmiştir. İnsanlığın bilim ve teknoloji ile daha yeni kavramaya  çalıştığı birçok ilmi 600’lü yıllarda insanlara vahiy sonucu  bildirmiştir. Kuran-ı Kerim’de zamanın izafi olduğunu işaret eden  ayetler ise şöyledir:

Dedi ki: “Yıl sayısı olarak  yeryüzünde ne kadar kaldınız?” Dediler ki: “Bir gün ya da bir günün  birazı kadar kaldık, sayanlara sor.” Dedi ki: “Yalnızca az (bir zaman)  kaldınız, gerçekten bir bilseydiniz,” (Müminun Suresi, 112-114)

“Melekler ve Ruh (Cebrail), ona, süresi elli bin yıl olan bir günde çıkabilmektedir.” (Mearic Suresi, 4)

“Gökten yere her işi O evirip düzene koyar. Sonra (işler,) sizin  saymakta olduğunuz bin yıl süreli bir günde yine O’na yükselir.” (Secde  Suresi, 5)

6-2.jpg

Kuran-ı Kerim ayrıca, “Yedi Uyurlar” olarak bilinen, üçyüzdokuz yılına  eşdeğer sürede mağarada kalan, uyandıklarında ise kendilerini sanki bir  gün ya da günün birkaç saati kadar mağarada kaldıklarını hisseden genç  bir topluluktan bahseder: … İçlerinden bir sözcü dedi ki: “Ne kadar  kaldınız?” Dediler ki: “Bir gün veya günün bir (kaç saatlik) kısmı kadar kaldık.” Dediler ki: “Ne kadar kaldığınızı Rabbiniz daha iyi bilir…”  (Kehf Suresi, 19)Kaynakwh webhatti.com: Kuran'da Zaman Kavrami 

“Onlar mağaralarında üç yüz yıl kaldılar ve dokuz (yıl) daha kattılar.” (Kehf Suresi, 25)

Ünlü  bilimadamı Stephen Hawking, Big Bang, evrenin genişlemesi, kara  delikler, karadeliklerdeki antimadde, Hawking radyasyonu gibi teorileri  bulmuş, fizikte “boyut” kavramı üzerinde çalışmalar yapmıştır. İnsanlık  bugüne kadar hiçbir bilimadamının dahi aklından geçmeyen bu teorileri,  ancak 20. yüzyılda öğrenebilmiştir. Hatta Stephen Hawking bu konudaki  düşüncelerini şöyle ifade eder: “Evrenin genişlemekte olduğunun  ortaya çıkarılışı 20. yüzyılın en büyük düşünsel devrimlerinden biridir.  Bugünden geçmişe bakıldığında kimsenin bunu neden daha önce akıl  etmediğine şaşmamak elde değil.” 
Aslına bakılırsa Hawking’in bu teoriyi ilk kez kendisinin düşünebildiği  vehmine kapılması son derece gülünçtür. Zira Allah (cc) evreni 1400 sene  evvel Kuran-ı Kerim’de “evreni yarattığını ve onu genişlettiğini  bildirmiştir.”

“Biz göğü ‘büyük bir kudretle’ bina ettik ve şüphesiz Biz, (onu) genişleticiyiz.” (Zariyat Suresi, 47)

Yine  Stephen Hawking, yakıtı tükenen yıldızların içine büzülüp yerine sonsuz  yoğunluk ve sıfır hacimdeki çekim alanı meydana getiren kara deliklerin  ve kara deliklerin içinde maddenin yanısıra antimaddenin de varolduğunu  ispatlayarak kendince bilim dünyasına yeni bir bakış açısı kazandırdı.  Oysa Kuran-ı Kerim’de asırlar öncesinden kara deliklere şöyle işaret  etmektedir:

“Hayır, yıldızların yer (mevki)lerine yemin  ederim. Şüphesiz bu, eğer bilirseniz gerçekten büyük bir yemindir.”  (Vakıa Suresi, 75-76)

İnsanlığın gelişen bilim ve  teknolojiyle hergün yeni bir bilgi öğrenmesi elbette sevindiricidir. Ama  bu bilgileri körü körüne kabul etmek hiçbir şey kazandırmaz. Allah’ın varlığına inanan bir insan Kuran-ı Kerim’in rehberliğinde bu gelişmeleri  düşünür ve Allah’ın yaratışındaki mükemmelliği, sonsuz aklı görüp tüm  evrenin onun gücü ve sanatının göstergesi olduğunu anlayacaktır. Böylece  Allah’ın ayetlerini görüp tanıyacak, bu ilmi onu Allah’a daha da  yakınlaştıracaktır.

Your Page Title #satışortaklığı
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Zamanda Geriye Doğru Giderseniz Zaman Yolculuğu Teknik Olarak Mümkün Archilles 0 2,290 16-05-2018, Saat: 15:44
Son Yorum: Archilles
  BİRİSİ SANA ”NASILSIN?” DİYE SORDUĞU ZAMAN VERDİĞİN CEVABA DİKKAT ET. NEDEN Mİ? Emka 0 7,813 06-12-2017, Saat: 12:22
Son Yorum: Emka
  İnsan Ne Zaman Konuşmaya Başladı? EvrimBilge 0 2,379 01-09-2017, Saat: 02:14
Son Yorum: EvrimBilge
  Bilinçaltının Duvarlarını Yıkmak : Tüm Gizemleriyle 6.His Kavramı Archilles 0 4,732 06-07-2017, Saat: 13:30
Son Yorum: Archilles
  ZAMAN MAKİNASI Mutlakguc 0 2,640 07-04-2017, Saat: 16:06
Son Yorum: Mutlakguc

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi