Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mısır’da 1300 Yıllık Bir Büyü El Kitabı Deşifre Edildi


Mısır’da 1300 Yıllık Bir Büyü El Kitabı Deşifre Edildi konusu, BÜYÜLER forumunda tartışılıyor.
#1
Araştırmacılar Mısır’da birçok büyü ve duayı barındıran bir el kitabını deşifre ettiler.  Neredeyse 1300 yıllık olan kitap; aşk büyüleri, şeytan çıkarmalar ve lepistirosis isimli günümüzde de öldürücü olabilen bir hastalığın tedavisi üzerine bilgiler içeriyor. Kitap, “kodeks” denilen, ciltlenmiş parşömen kağıdı üzerine yazılmış. Mısır dilinin son evresi olan Kıpti dilinde yazılan kodeks, resimlerle birlikte 20 sayfa uzunluğunda. MS 1.yy’dan sonra Mısır dili, Yunan alfabesinin uyarlanmış bir çeşidi olan Kıpti alfabesiyle yazılmaya başlanmış


Eski Mısır’da Büyü ve Ritüel

Avustralyalı araştırmacılar Malcolm Choat ve Iain Gardner’In “Ritüel Gücün El Kitabı” olarak adlandırdığı kodeks, çizimler ve kuvvet verici sözlerle sona eren uzun bir dua serisiyle başlıyor. Devamında ise kötü ruhlar ya da hastalıklar tarafından ele geçirilmiş kişileri tedavi etmek, veya iş ve aşk hayatında başarı getirmek için yazılmış reçeteler ya da büyüler var. Mesela kitaba göre, birini kendinize boyun eğdirtmek için iki çivinin üstüne sihirli sözleri söylemeli ve bu çivileri onun kapısının sol ve sağ dikmelerine çakmalısınız.

b%25C3%25BCy%25C3%25BC-misir.jpg

Kodeksteki Hristiyan ögeler
Kodeks, 7. ya da 8. yüzyıla tarihlendiriliyor. Bu dönemde birçok Mısırlı Hristiyandı. Kodeksteki birkaç duada İsa peygamberden bahsediliyor fakat duaların çoğu Adem ve Havva’nın 3. oğlu  Şit peygambere bağlılık duyan bir grupla ilişkili. Tarihi kaynaklara göre Hristiyanlığın ilk yıllarında aktif olan Şit yandaşları, 7. yüzyılda kilise tarafından kafir olarak görülüyordu. Bu kodekste Şit ve Hristiyan ögelerin bir arada olması, kodeksin bir geçiş dönemine ait olduğunu düşündürüyor. benzer bilinen diğer belgeler daha çok Hristiyan özellikler taşıyor.


Araştırmacı Choat, ritüel ve büyüyle ilgilenen insanların aslında rahip ya da keşiş olmadığını düşündüğünü, ama “büyücü” damgasından korkulması nedeniyle de kesin bir bilgiye sahip olamadıklarını söyledi.


Büyü El Kitabı nasıl bulundu?

Kodeksin kaynağı da hala bir sır. Macquarie Üniversitesi kodeksi  Michael Fackelmann isimli, 70 ve 80li yıllarda dünyada başka birçok koleksiyona da eser sağlayan bir tarihi eser satıcısından almış. Fackelmann’In kodeksi nerden aldığı ise bilinmiyor. Yazılma biçimi Yukarı Mısır bölgesinden olabileceğini gösteriyor. Kodeks şu an Sidney’deki Macquarie Üniversitesi müzesinde.

Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Up BÜYÜ BOZMA SAYISI YardımSeverBilge 1 2,971 12-02-2020, Saat: 16:53
Son Yorum: bensuskunadam
  Okuyanın Geleceği Gördüğü İddia Edilen Büyü Kitabı: Necronomicon Emka 0 14,613 10-06-2016, Saat: 05:39
Son Yorum: Emka
  BÜYÜ NEDİR Emka 0 1,775 25-05-2016, Saat: 22:11
Son Yorum: Emka
  Kara Büyü ve Ölüler Kitabı EvrimBilge 0 3,578 17-05-2016, Saat: 18:06
Son Yorum: EvrimBilge

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi