Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

MISIR MUMYALARINDA ANADOLU GENİ BULUNDU


MISIR MUMYALARINDA ANADOLU GENİ BULUNDU konusu, ENTERESAN BİLGİLER forumunda tartışılıyor.
#1
Almanya’da mumyalar üstüne yapılan bir araştırma ilginç bulguların ortaya çıkmasına sebebiyet verdi. Mısır’da çıkarılan M.Ö. 1400 ve 400 yıllarına ait olan mumyalarda yapılan araştırmada, bu mumyaların DNA’larında Anadolu ve Avrupa genlerinin olduğunu ortaya koydu. Mumyaların genlerinin Akdeniz insanlarının genlerine yakın olduğu anlaşıldı.

3Tj53_1496221972_3239.jpg

Almanya’da bulunan Tübingen Üniversitesi, ilginç bir bulguyu ortaya çıkardı. Yapılan araştırma ülkenin üniversite şehri olarak tanımlanan Jena’daki Max Planck İnsan Tarihi Bilimleri Enstütüsü ve Tübingen Üniversitesi’nin ortak çalışması olarak yürütüldü. Araştırmada Mısır’da ortaya çıkarılan milattan önce 400 ve 1400’lü yıllar arasında yaşayan Antik Mısırlılara ait olan mumyaların DNA’ları incelendi.

misir-mumyalarinda-anadolu-geni-bulundu-1024x683.jpg

İnceleme sonucunda ulaşılan sonuç, Antik Mısır genlerinin günümüz Mısır halkı ile değil Anadolu’da ve Avrupa’da yaşayan insanların genleriyle uyumlu olduğunu ortaya koydu. Mumyaların analizi sonucunda bilim insanları, kalıntıların genlerinin Akdeniz insanlarının genlerine daha yakın olduğunu tespit etti. 151 mumya üzerinde yürütülen çalışma sonrasında bilim insanları, Antik Mısırlıların genlerinin İsrail, Suriye, Ürdün ve Lübnan’ın gen havuzuyla da uyuştuğunu belirtti. Nature Communications dergisinde yayınlanan sonuçlarda günümüzde yaşayan Mısır halkının soyunun nereye dayandığı ortaya konuyor. Yapılan araştırmayla tespit edilen Mısır halkının soyu Sahra altı Afrika geni taşıyor.

Antik Mısırlıların, Yakın Doğu’da bulunan insanlarla gen bakımından daha yakın olduğuna değinen araştırmanın yöneticisi Johannes Krause, araştırmayı yaparken Büyük İskender ve diğer tarihi isimlerin Mısırlıların genlerini etkileyip etkilemediklerini keşfetme amacını taşıdıklarına değindi.

Kaynak:newsweek.com/egyptian-mummy-dna-study-suggests-close-ties-middle-east-europe-617767

Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mayaların Gizemli Çöküşü Hakkında Yeni Kanıtlar Bulundu Archilles 0 1,826 03-09-2017, Saat: 18:03
Son Yorum: Archilles
  ANTİK MISIR'DA HAMİLELİK TESTİ Emka 0 23,741 05-06-2016, Saat: 23:10
Son Yorum: Emka

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi