Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

NLP ile Kendine format atmak mümkün mü?


NLP ile Kendine format atmak mümkün mü? konusu, NLP forumunda tartışılıyor.
#1
NLP ile hayatınızda artık neyin daha iyi olması sizin elinizde. Sihirli kelimemiz nasıl?

NLP = (Neuro Linguistic Programming) Sinir Dili Programlaması
Neuro (beyni temsil eder) ile; insanların görme, işitme, hissetme, koklama ve tatma duyuları ve bu duyuların yönetildiği beyin ve sinir sistemi vurgulanır.

Linguistic (sinirsel uyarılar) ile; yaşam deneyimlerinin dil vasıtası ile kodlanması, dilin deneyim edinme ve değişim süreçlerindeki etkisi vurgulanır.

Programming (programlama) ile; arzu edilen değişiklikleri gerçekleştirmek üzere, duygu, düşünce ve davranışlarımız üzerinde, bilinçli veya bilinçdışı akıl yardımıyla yapılan yeniden düzenleme biçimi vurgulanmaktadır.


ty.jpg


NLP nedir?
NLP, yaşamımızda üzerinde düşünmeden, otomatik olarak gerçekleştirmiş olduğumuz algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, bilinçli hale getirme ve geliştirmede üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, zihnin işleyişi ile ilgili, yetmişli yılların sonlarına doğru Amerika’da geliştirilmiş bir model ve metodolojidir.

Kişisel yetenek ve becerilerin açığa çıkarılıp pekiştirilmesinde kullanılan NLP, duygu, düşünce ve davranış kalıplarını bilinçli hale getirip hedef odaklı ve yapıcı bir şekilde geliştirmede kullanılan bir dizi yöntemler sunar.

Modelleme
NLP’nin altyapısını, insanların çevrelerini nasıl algılayıp ne şekilde tepki gösterdikleri, nasıl iletişim kurdukları ve davranış kalıpları üzerinde yapılan araştırmalar oluşturur.
NLP de bu tür araştırmalar özellikle kendi alanlarında çok başarılı olan insanların stratejileri üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Buna NLP de “Modelleme” (Modelling) denir ve günümüzde hızlı öğrenme “Accelerated Learning”in önemli bir parçasıdır.

NLP araştırmaları sonucunda geliştirilen bilgi teknik ve yöntemler, insanlar arasındaki iletişimi pekiştirmede kullanıldığı gibi, hedef ve çözüm bulma süreçlerinde de yıllardır başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Birçok insan NLP’yi kendi kişisel gelişimi için kullanıyor
Sizi kısıtlayan korkuların, alışkanlıkların ve benzeri etkenlerin üstesinden gelip, sizi hedefleriniz doğrultusunda destekleyen yeni davranış seçeneklerinin oluşturulmasında NLP size destek sağlar. NLP’nin temel varsayımları ve özel uygulamaları, geçmişten gelen korkularınızı, kısıtlayıcı inançlarınızı, zarar veren alışkanlıklarınızı değiştirmede size yardımcı olacak etkili çözümler sunarak yaşam enerjinizi yeniden keşfetmenizi sağlar.

NLP bu süreci, iletişim kurma, tepki verme ve hissetme seçeneklerinizi zenginleştirerek destekler. Daha fazla seçeneğe sahip insanlar, daha isabetli tercihlerde bulunabilirler. Yaşamınızdan menmun değilseniz, NLP sizlere belki de daha önce üzerinde hiç düşünmediğiniz yeni yaşam alternatifleri sunabilir.

NLP ile hayatınızda artık neyin daha iyi olması sizin elinizde. Sihirli kelimemiz nasıl? Tüm çalışmalarımız bunun üzerine kurgulanıp ilerliyor.
Birçok insan var olan ritüellerine o kadar bağlı kalıyor ki kendini unutma evresine giriyor, aslında buna uyku modu diye nitelendirebiliriz. Uyanmanın zamanı geldiğinde neler kaçırdığımızın ve asıl bizim ne istediğimiz ile yüzleşme vaktidir. NLP de ilk olarak ben Nasıl daha iyi olurum diyerek farkındalığımızı aktif hale getiriyoruz. Kendi kurallarımızın altında esareti yaşıyoruz. Potansiyelinizi açığa çıkarmanızın tam zamanı farkındalığın yaşamınızı nasıl yeniden şekillendirip, yeni keşiflere yolculuk yapmanıza imkan sağlayacaktır . Algınız, bakış açınız, olayları yorumlamanız, enerjiniz evrende ve etrafınızda olan her şeyin değiştiğini keşfedeceksiniz. NLP ile yeni farklı zihinsel bir deneyim yaşıyorsunuz.

Günümüzde birçok kişi potansiyellerinin çok küçük bir bölümünü yaşamlarına yansıtabiliyorlar. Kendi istek ve hedeflerine ulaşmak için kısıtlı zamana sahip olduklarını düşünüyorlar peki gerçekten öyle mi. İsteklerinizi gerçekleştirmeniz konusunda gerekli bilgi ve becerilere ulaşmanın yollarını bulmanız ve keşfetmeniz konusunda önemli zihinsel yola çıkıyorsunuz.

Ne kadar değerli özel olduğumuzu keşfetmeli günlük hayatta kullandığımız limitli potansiyeli bırakıp, asıl potansiyelinize NLP ile buluşma fırsatı yakalıyorsunuz. Korkularımız, kaygılarımız, kendimize sunduğumuz engellerimizden kurtulmamızı konusunda önemli rol oynuyor.

Hayatınızın kontrolünü NLP ile elinize almanıza yardımcı oluyoruz.
Çalışmalarımızda öncelikle kişinin içsel konuşmalarını net şekilde dile getirmesine yardımcı oluyoruz ve ardından dönüşmek istediği versiyonu için nelerin gerektiğini yazıyoruz çünkü yazıda büyü vardır. İstediğimiz ve istemediğimiz her şeyi sıralıyoruz.

Duygularımızla yüzleşmeyi onları arka plana atmadan varlıklarını kabul edip verdikleri mesajı anlayıp olması gereken yere yerleştirmeyi hedef alıyoruz. Duygularımızı kendi yönetimimiz altına alarak hayatımızı özgür hale gelmesini amaçlıyoruz. Çalışmalarımız esnasında bu yöntemin kişinin öncelikle özgüvenini geri kazanmasını sağladığını kısa sürede gözlemliyoruz. Kendi değişimimizi gözle görünecek boyuta taşıdığımızda geriye kalan doğru Kodlamalarla her türlü sizi geriye atan negatif, olumsuz etkileri geride bırakmayı hedef alıyoruz. İstediğimiz, amaçladığımız yaşam kalitesine NLP yöntemleriyle en doğru ve kalıcı şekilde ulaşıyoruz.

NLP yöntemleri kişilerin istek ve amaçları doğrultusunda değişmektedir. Bulunduğunuz durum, göz önüne alınarak engel olarak görülen konular üzerinde çalışmalara başlıyoruz. Korkularımız, endişeler, kaygılar, fobiler, geçmişten gelen kötü deneyimlerin yanlış kodlamalardan arınıyoruz. Yeni ve üst versiyonumuza ulaşmamızı sağlıyor bu çalışmalar.

Negatif hislerimiz gittiğinde geriye özgüven ile barış sağlayıp yeni versiyonumuza yani asıl potansiyelimizi keşfetmek için ikinci aşamaya geçiyoruz. Sizin yetenek ve bilgileriniz dahilinde yeni kodlamalarla daha konforlu bir yaşamadım atmış oluyorsunuz. Olaylar üzerinde anda kalarak nasıl sorunları çözebileceğinizi duygularınızı doğru şekilde kullanabilmeyi de amaçlıyoruz.

Deneyimlerimizin kötü izleri gittiğinde mükemmel deneyim olarak hayatımızı kolaylaştırmak için kullanabiliyoruz. NLP de yapılan aşamalı tüm bu çalışmalar işinizde daha başarılı olmanız yada aile, özel yaşamınızda ilişkilerinizde kendinizi daha iyi ifade etmenize yardımcı oluyor. Yaşam da kendinizi tamda olması gerektiği gibi yaşamanıza hayatın gerçek anlamlarını doğru şekilde algılayıp yaşamanıza yardımcı oluyoruz.


Kaynak: indigo Dergisi - 
Yazar: Pınar Erdoğan – Kişisel gelişim uzmanı
Your Page Title #satışortaklığı
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi