Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ÖLÜLERİN BEYİNLERİNİ DİRİLTECEKLER


ÖLÜLERİN BEYİNLERİNİ DİRİLTECEKLER konusu, GÜNCEL HABERLER forumunda tartışılıyor.
#1
ABD’de bir biyoteknoloji firması, ölü insanların beyinlerinde deney yaparak verileri geri kazanmak için Etik Kurulu’ndan izin almayı başardı. ABD ve Hindistan’dan beyin ölümü gerçekleşmiş 20 insanın beyinleri üzerinde deney yapacak olan firma önümüzdeki yıl itibariyle çalışmalarına başlayacak.

Araştırma ekibi ölü beyinleri yeniden çalıştırmak için sinir sistemlerini tetikleyerek ölü insanları kısmi olarak da olsa geri getirmeyi deneyecek. Bioquark isimli firmanın ReAnima isimli projesi dahilinde gerçekleştirilecek olan çalışmanın ne kadar gerçekçi olduğunu gösterecek herhangi bir kanıt bulunmuyor. Fakat araştırma ekibinde beyin ölümü üzerine birçok araştırma ve makalesi bulunan Dr. Calixto Machado gibi uzman isimlerin bulunması bu konudaki umutları yükseltiyor.

5730830670ba7.jpg

Araştırmada kullanıcılak denekler resmi olarak beyin ölümlerinin gerçekleştiği onaylanmış fakat bedenleri yaşam destek ünitelerine bağlı kişiler arasından seçilecek. Deney sürecinde ise bu deneklere farklı terapilerden oluşan kombinasyonlar uygulanacak. Bu terapi ve teknikler arasında beyne kök hücre yerleştirme, omuriliğe kimyasal enjekte etme ve sinir sistemlerini tetikleme gibi yöntemler bulunuyor. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra ise araştırma ekibi birkaç ay boyunca deneklerin beyin aktivitelerini gözlemleyecek. Şirketin CEO’su Ira Pastor sonuçları işlemler bittikten 2 ila 3 yıl sonra elde etmeyi beklediklerini belirtti.

Biyoelektrokimyasal şekilde çalışan merkezi sinir sistemi elektrik sinyallerini sinir taşıyıcıları yoluyla iletiyor. Koma halinde bile çalışmayı sürdüren bu sistem beyin ölümünün ardından işlevini kaybediyor. Ekibin amacına ulaşabilmesi için bu sistemi yeniden çalıştırması gerekiyor. Şimdiye kadar kalp, göz, pankreas gibi birçok organın yeniden oluşturulması sağlandıysa da kök hücre tedavisinin beyinde ne gibi sonuçlar göstereceğine dair bir sonuç henüz yok.

Araştırma ekibi uzun vadeli vizyonlarının beyin ölümü gerçekleşmiş hastalarda tam iyileşmeyi sağlamak olduğunu belirtti. Fakat bunun şu an öncelikli amaçları olmadığını ve uzun vadeli çalışmanın sonuçları hakkında şu an için tahmin yapmanın mantıksız olduğunu açıkladı.

Your Page Title #satışortaklığı
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi