Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

EKMEKTE MUTLULUK HORMONU TESPİT EDİLDİ


EKMEKTE MUTLULUK HORMONU TESPİT EDİLDİ konusu, BİLGİ PAYLAŞIMI forumunda tartışılıyor.
#1
ekmekte-mutluluk-hor-abc3b0474079acdc0574.jpg


Ekmekte ‘Mutluluk Hormonu’ Bulundu

Kilo aldırdığı için çok sayıda uzmanın kara listesinde olan ekmek ile ilgili Hacettepe Üniversitesi’nden farklı bir araştırma sonucu geldi. Üniversite, 2 yıl süren araştırmaların sonunda, maya ile yapılan ekmekte yüksek oranda “mutluluk hormonu” olarak da bilinen melatonin bulunduğunu açıkladı.

“MAYALI EKMEK BİNLERCE YIL ÖNCESİNE DAYANIYOR”

Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Vural Gökmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mayalı ekmeğin tarihçesinin binlerce yıl öncesine dayandığını belirtti.
Uzmanların “ekmek yemeyin” tavsiyesinin neden insanlar üzerinde etkili olamadığı fikrinden yola çıkarak ekmek yeme davranışının neden binlerce yıldır değişmeden devam ettiğini ortaya çıkarmak için bilimsel araştırmalara başladıklarını anlatan Gökmen, ilk önce literatür incelemesi yaptıklarını aktardı.

“EKMEĞİN MAYALANARAK KABARMASIYLA MELATONİN HORMONU ARTIYOR”

“Melatoninin ekmeğin mayalanarak kabarmasıyla birlikte yüksek oranda arttığını gördük”
Ekmeğin nesiller boyunca tüketilmesinin nedenlerini ortaya çıkarabilmek için, ekmeğin mayalanması sırasında sinir sistemini uyaran nörotransmitter özellik gösteren ve mutluluk veren maddelerin bulunup bulunmadığını saptamak üzere çalışmalara başladıklarını söyleyen Gökmen, şöyle devam etti:

“MAYA, KARBONA VE AZOTA İHTİYAÇ DUYAR”

“Melatonin, mutlu olmanın altyapısını oluşturan önemli bir molekül olarak tanımlanıyor. Uyku sırasında salgılanan ve mutluluk hormonlarından biri olarak da bilinen melatoninin ekmeğin mayalanarak kabarmasıyla birlikte yüksek oranda arttığını gördük. Ekmek yapımında kullanılan maya, karbona ve azota ihtiyaç duyar.

“DÖNÜŞÜM SIRASINDA MELATONİN HORMONU ÇIKAR”

Karbonu şekerden, azotu aminoasitten alan maya, kabarma işlevini yerine getirir. Bu dönüşüm sırasında da ortaya melatonin hormonu ve diğer bazı nöroaktif maddeler çıkıyor. Bu mekanizmayı çözümledik.

“MELATONİN EN ÜST SEVİYEYE ÇIKIYOR”

Kabarma sırasında hamurda melatonin en üst seviyeye ulaşıyor. Pişirme sırasında ekmek kabuğundaki melatonin bir miktar azalıyor, ancak ekmeğin iç kısımlarında melatonin seviyesi korunuyor.

“EKMEK YENDİĞİNDE KANDA DAHA ÇOK MELATONİN OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Böylece ekmekteki melatonin hormonunun temel nedeninin mayadan kaynaklandığını bulduk. Ekmek yendiğinde kanda daha çok melatonin olabileceğini ve nörotransmitter özellikteki bu maddenin kan-beyin bariyerini geçerek karar verme mekanizmalarını etkilediğini düşünüyoruz.

“EKMEK KEYİF VERİCİ MADDELER İÇERİYOR”

Ekmek yeme davranışının, sağlıklı ya da sağlıksız olmaktan bağımsız olarak değerlendirildiğinde, binlerce yıldır devam etmesinin sebebinin içerdiği keyif verici maddeler olabileceği görüşündeyiz.”

Ekmeğin 10 bin yılı aşkın süredir sofrada durmasının sebebi melatonin hormonu
Araştırma sonuçlarını bir uluslararası bilimsel dergide yayımladıklarını belirten Gökmen,

“Yayınımızda, ekmeğin 10 bin yılı aşkın süredir sofrada durmasının sebebinin mayalanma sırasında melatonin hormonunun doğal olarak ortaya çıkması, yani ekmek tüketim alışkanlığının sinir sisteminin bu hormon tarafından uyarılmasından kaynaklanabileceğini bilimsel olarak göstermiş olduk.

“BU ÇOK ÖNEMLİ BİR SONUÇ”

Çalışmamızla yakından ilgilenen epifiz araştırmaları alanında uzman dünyaca tanınmış Prof. Reiter, ‘bu çok önemli bir sonuç ve bu konudaki araştırmalara devam etmelisiniz’ dedi. Araştırmalarımıza göre, ekmek-melatonin ilişkisi literatüre ilk kez çalışmamızla girmiş oldu.” diye konuştu.

Ekmekte ‘Mutluluk Hormonu’ Bulundu
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Huzur ve Mutluluk İçin 12 Enerjiyi Değiştirmelisin Emka 0 1,716 08-11-2018, Saat: 14:59
Son Yorum: Emka
  Atalarımızdan gelmeyen çok sayıda yeni yabancı gen tespit edildi Emka 0 1,775 06-12-2017, Saat: 15:10
Son Yorum: Emka
  Açlık Hormonu Yeni Beyin Hücrelerinin Gelişimini Arttırıyor Spiritüeller 0 3,705 27-05-2017, Saat: 11:54
Son Yorum: Spiritüeller
  Timüs bezi; Mutluluk ve Sağlık Emka 0 2,574 10-05-2017, Saat: 16:51
Son Yorum: Emka
  ZİHİNSEL VE BEYİNSEL MUTLULUK İÇİN NELER YAPMALIYIZ? Emka 0 2,035 04-07-2016, Saat: 17:10
Son Yorum: Emka

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi