Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Negatif Anıları Nasıl Geride Bırakabiliriz?


Negatif Anıları Nasıl Geride Bırakabiliriz? konusu, BİLGİ PAYLAŞIMI forumunda tartışılıyor.
#1
Var olduğumuz süre boyunca, hafızalarımıza kazınan acı verici durumları ya da koşulları deneyimleriz. Onları bir türlü unutamayız ve onlar davranışlarımızı ve hayat biçimimizi belirler. Bu acı verici durumlar sevdiğimiz bir kişiyi kaybetmemiz, kalbimizin kırılması ya da bir meslekte başarısızlığa uğramamız olabilir.

Ancak bir durup düşünürseniz, günlük yaşamımızda pek çok güzel ve mutluluk verici durum yaşadığımızı fark edeceksiniz. Bir çocuktan gelen öpücük, bir süredir konuşmadığınız birinden gelen bir telefon, en sevdiğiniz tatlıyı yemek ya da en sevdiğiniz kitaptan birkaç sayfa okumak gibi.

“Size acı veren bir durumu değiştirmek elinizde değilse, bu acıyla sizi yüzleştirecek tutumu seçmek her zaman elinizdedir.”

– Viktor Frankl


Hayat şaşırtıcı bir hızda akar ve bu hız günlük yaşamımızdaki değerli anları unutmamıza sebep olur. Böyle anların değerini bilmek ve beklemediğimiz bir anda negatif anılarımızın etkisinde kaldığımızda, bu değerli anların bize yaşattığı hisleri anımsamak iyidir.

Olumsuz ya da üzücü anılarımızı nasıl unutabiliriz?

Birmingham ve Cambridge üniversitelerinden çeşitli bilim adamları bu yıl Mart ayında Nature Neuroscience dergisinde bir çalışma yayınladı. Bahsedilen çalışmada, bir şeyleri unutmamızı ve hatırlamamızı sağlayan beyin mekanizmalarını nasıl izole etmeyi başardıklarını açıkladılar.

Bir grup gönüllünün beyin aktivitelerini ölçmek için bir manyetik rezonans görüntüleme teknolojisi kullanıldı. Gönüllülere onlara gösterilen resimleri hatırlayıp hatırlamadıkları soruldu. Bu tekniği kullanarak, resimlerin unutulmasının ya da hatırlanmasının belirlenebildiği nöronal bir seviye yarattılar.

Çalışmanın yazarlarından Dr. Michael Anderson, sonucu “İnsanlar unutmanın edilgen bir aktivite olduğunu düşünür. Araştırmamız, insanların neyi hatırlayıp neyi hatırlamayacaklarını şekillendirme konusunda zannettiklerinden daha aktif olduklarını ortaya koyuyor. Bir şeyi hatırlamanın, bir şeyi unutmanıza sebep olabileceği fikri şaşırtıcı. Bu bizim seçici hafıza hatta kendini kandırma konusunda daha fazla fikir sahibi olmamızı sağlayabilir.” sözleriyle değerlendiriyor.

Yani neyi hatırlayıp neyi unutacağımızı kontrol eden aslında biziz. Bu nedenle sizleri kötü anılarınızı kontrol etmenizi sağlayacak bu üç adımı takip etmeye davet ediyoruz.

beyin-agac-yaprak.jpg

1. Kabullenin.

Geçmişi değiştiremeyeceğimizin farkında olmalıyız. Ama içinde bulunduğumuz anı ve geleceği değiştirebiliriz. Bu yüzden geçmişinizi kabullenip, canınızı acıtıyorsa onu geride bırakarak anı yaşayın. Her benzersiz anın tadını çıkarmak için tüm suçluluk duygularından arınmış bir gelecek hazırlayın.

2. Öğrenin.

Ne kadar olumsuz olurlarsa olsunlar, anılarımız her zaman pek çok ders barındırır. Geçmişten aldığımız dersler üzerinde düşünün. Hatta hatırlamak için geçmişteki anılar hakkında yazabilirsiniz. Bu, gelecekte, olumsuz ya da üzücü anıları yararlı dersler olarak hatırlamamıza yardımcı olacaktır.

“Bazen kazanırsınız… Bazen kaybedersiniz.”

– Robert Kiyosaki

3. Affedin.

Başkalarını affedin ama en önemlisi kendinizi affedin. Her zaman deneyimleyecek yeni anlarımız var. Bu yüzden affedin ve yolunuza bakın.

Aşağıda bazen üstünüze gelen olumsuz anıları unutmak için kullanabileceğiniz üç teknikten bahsedeceğiz.

En basit ve en yararlı tekniklerden biri yazmaktır. Yazmak son derece iyileştirici bir şeydir. Aklınızdaki bütün negatif düşünceleri yazarak onları ortaya çıkarabilirsiniz. Aklınıza gelen her şeyi otomatik bir şekilde yazın. Düşünmek için durmayın ve harflerin kağıda dökülmesine izin verin. Sonunda daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.

Arjantin’li psikolog Walter Riso, The Manual to not Die from Love (Aşktan Ölmemek için Kılavuz) isimli kitabında, eski sevgilinizi unutmak için kullanabileceğiniz “The Stop Technique” isimli bir yöntemden bahseder. Bu yöntemde, ne zaman aklınıza sevgilinizle ilgili anılarınız gelirse sesli bir şekilde “STOP”(DUR) diye bağırmanız söylenir. Bu sevgilinizle ilgili düşünmeyi bırakmanızı sağlayacaktır. Düşünceler düzensiz hale gelecek ve böylece bir nefes almamız mümkün olacaktır. Riso’nun da dediği gibi bu yöntem şaşmaz bir yöntem olmasa da size yardımı dokunacaktır.

Son olarak, sakinleşmemizi, düşüncelerimizi, anılarımızı ve hislerimizi kontrol etmemizi sağlayan oldukça yararlı bir teknik de farkındalıktır. Farkındalık, tüm dikkatimizi yaşadığımız ana vermemiz anlamına gelen bir meditasyon tekniğidir. İçerisinde yargılamak yoktur, kabullenme ve merak vardır.

Diğer yandan, meditasyon, belli bir konsantrasyon durumuna ulaşmayı amaçladığımız entellektüel bir egzersizdir. Odaklanmak istediğimiz şey bir düşünce ya da obje olabilir. Nefes alıp verme yoluyla kendimize odaklanmak da isteyebiliriz. Pek çok farklı meditasyon tekniği vardır. Bazıları konsantrasyon egzersizleri yaparken bazıları da tam bilinç egzersizleri yaparak farkındalık üzerinde çalışır.

Farkındalık egzersizleri bize tam dikkat ve bilinçlilik halinin stresimizi azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterir. Daha yaratıcı olmamızı ve karşılaştığımız durumları daha objektif bir şekilde değerlendirmemizi sağlayabilir. Bu da yaptığımız şeyden daha çok keyif almamızı ve duygularımıza karşı dayanıklılığımızın gücünü deneyerek alıştırma yapmamızı sağlar.


Bu yüzden, kötü anılarınızı geride bırakın. Hayatınızın gittiği yolu takip edin ve sonuna kadar keyfini çıkarın!

Your Page Title #satışortaklığı
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Su düşüncelerimize nasıl tepki veriyor? EvrimBilge 2 4,791 28-06-2021, Saat: 18:27
Son Yorum: euribia
  Hayatınızdan Negatif Enerjiyi Kaldırmanın 7 Kolay Yolu Emka 0 4,527 20-11-2018, Saat: 15:18
Son Yorum: Emka
  Bir Ruhun Sana Bağlı Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirsin Emka 1 4,707 07-11-2018, Saat: 03:16
Son Yorum: kahvedeniz
  Taç Çakra Güçleri Engellendiğinde Ne Olur ve Nasıl İyileşir Emka 0 3,045 01-11-2018, Saat: 20:31
Son Yorum: Emka
  Size Bağlı Negatif Bir Ruh Veya Varlık Var Mı? Emka 0 4,479 15-09-2018, Saat: 16:31
Son Yorum: Emka

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi