Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dünyadaki En İlginç Cenaze Törenleri


Dünyadaki En İlginç Cenaze Törenleri konusu, BİLGİ PAYLAŞIMI forumunda tartışılıyor.
#1
ff149a7399c66a215d08491fd74fe356.jpg

Dünya üzerinde pek çok toplum ve bu toplumların inandıkları pek çok inanç bulunmaktadır. Bu inançlar doğrultusunda insanlar hayatlarını şekillendirmekte hatta son anlarında bile cenazelerini bu inançlara göre defnetmekteler. İşte bizim kültürümüze ve inançlarımıza hayli ilginç gelebilecek bazı cenaze törenleri..

Cenazeyi Akbabalara Yedirtmek

Tibetli rahiplerin 7. yy dan beri yaptığı sıra dışı defin yöntemidir. Defin yöntemi demek pek doğru olmasada rahipler bu yapılana Göğe defnolmak diyorlar. Ölen kişi yakınları tarafından sessizlik kulübesi adı verilen tepeye getiriliyor. Burada cenaze yüksek ve boş bir alana bırakılıyor. Bu iş için görevlendirilmiş budist bir rahip elindeki palayla cesedin yanına gidip cesette büyük yarıklar açıyor ve kısa zamanda cesedin etrafı onlarca akbaba ile doluyor. 

Cenazeye Dansçı Çağırmak

Çin'in Donghai bölgesinde cenaze törenlerine katılım çok büyük önem taşımakta. Çünkü ölen kişinin cenazesine ne kadar kişi katılırsa o kişinin yaşarken o kadar saygı gören, zengin ve onurlu bir insan olduğuna inanılıyor. 

Ölen Kişiyi Çiğ Çiğ Yemek

Fakat bu davranışı açlıktan dolayı değil tamamen dini motiflerden ötürü yapmaktalar. Ölen aile bireylerinin etini yemek ona saygısını göstermek olarak görülmekte. . Bu şekilde ölen kişinin ruhunun hep onların yanında olacağına inanıyorlar.

Cenazeyi Yamaca Asmak

Çin'in bölgesinde yaşayan insanlar tabutlarla gömülmek yerine tabutlarla dağ yamaçlarına asılıyorlar. 

Çürümüş Cenazeyi Köyde Gezdirmek

Endonezyanın bir köyü olan Tana Toraja da ölen bir kişi hemen gömülmemekte. Ölen kişi önce evinde bekletiliyor. Ailesi ise bizdeki düğünlere benzeyen cenaze törenlerine hazırlığa başlıyorlar. Bu cenaze törenine hazırlanmak bazen aylar sürebiliyor. Tüm bu hazırlıklar sürerken ölüye hasta olarak bakılmakta. Yani akrabaları ölü ile konuşuyorlar, ona yemek veriyorlar ve yaşıyormuş gibi geceleri yatağına yatırıyorlar. 

Ölen Kocası ile beraber kadınında yakılması

Hindistanda bulunan Sati geleneği kocası ölen kadının eşi ile birlikte yakılmasına dayanıyor. İlk başlarda ölen savaşçıların eşlerinin dul kalıp düşman eline geçmesini engellemek için kadınların kendi seçtikleri kutsal bir yol olarak görülüyordu. Fakat günümüzde kadınların kendi seçtiği bir yol olmaktan çıkıp bu şekilde kendini yakarak namusunu koruması adına toplumsal baskıya dönüşmüştür. 

Eski Türklerdeki Yuğ Törenleri

GökTengri inancına göre ölüm kötü ruhlardan kaynaklanmaktaydı ve ölmek yerine uçmak kelimesi kullanılırdı. Ayrıca eski türklerde ölüm zamanı ile defin zamanı arasında zaman farkı bulunmaktaydı. Ölünün arkasından yas tutulur ve ölen kişinin akrabaları yüzlerini bıçakla çizerek ağlarlardı. Bu işleme kan ağlamak denirdi. Ölen kişinin çadırı etrafında gün boyunca akrabaları ve en iyi askerleri at koştururlardı. Ölen kişinin başka bir dünyaya gittiğini düşündükleri için mezarına zırhı ve savaş aletleri gibi yaşarken kullandığı eşyalar konulurdu. Mezar taşı veya anıt olarak ise mezar başına Balbal dikilirdi. Balbalın büyüklüğü ve görkemi mezardaki savaşçının ne kadar insan öldürdüğü ile ilgiliydi ve öldürdüğü her insanın öteki dünyada onun kölesi olacağına inanılırdı. Ölünün arkasından ailesi öteki dünyaya beraber gitmesi için ölen kişinin atını kurban eder. Atın kafası ve derisini mezarın başına asar ayrıca atın etinide ölü yemeği olarak ahaliye dağıtırdı.
Your Page Title #satışortaklığı
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çoğu İnsanın Bilmediği Karma Hakkındaki İlginç Gerçekler Emka 0 4,139 14-11-2018, Saat: 20:38
Son Yorum: Emka
  En Eski Kehanet Kitabı I Ching Hakkında Bilmeniz Gereken 9 İlginç Bilgi Emka 0 4,536 13-10-2017, Saat: 03:06
Son Yorum: Emka
  DAHA ÖNCE HİÇ DUYMADIĞINIZ 25 İLGİNÇ PSİKOLOJİK GERÇEK Archilles 0 4,847 02-10-2017, Saat: 10:15
Son Yorum: Archilles
  Kendiniz Hakkında Bilmediğiniz 7 İlginç Psikolojik Gerçek EvrimBilge 0 3,927 28-06-2017, Saat: 17:20
Son Yorum: EvrimBilge
  Dünyanın En İlginç Yapılarından Olan Mersin'in Gizem Dolu Adam Kayaları Spiritüeller 0 2,768 09-05-2017, Saat: 21:21
Son Yorum: Spiritüeller

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi