Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Rüyalar Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz Gerçekler


Rüyalar Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz Gerçekler konusu, BİLGİ PAYLAŞIMI forumunda tartışılıyor.
#1
Rüya görmek hayattaki en gizemli tecrübelerden biridir. Rüyaların tanrılardan gelen mesajlar olduğuna inanılmıştır. Rüya yorumcuları askeri liderler ile savaşa bile gitmişlerdir. Ayrıca çoğu sanatçının, yaratıcı fikirlerini rüyalarından edindiği bilinmektedir. Peki rüyalar hakkında ne biliyoruz? İşte belki de daha önce hiç duymadığınız gerçekler…

0fd64dba44ce7a9473e4a6b0adf0c8f4-768x432.jpg

Görme engelliler de rüya görür.
Doğduktan sonra ileriki yaşlarda görme yeteneğini yitirenler aynı normal insanlar gibi rüya görürler. Eğer doğuştan görme engellilerse görüntü görmezler ama diğer duyuları olan dokunma, duyma ve hisleriyle dolu bir rüya tecrübe ederler. Gören bir kişinin bunu hayal etmesi biraz güçtür ancak vücudun rüya görme ihtiyacı o kadar kuvvetlidir ki bütün engelleri bir şekilde aşar.

Rüyalarımızın yüzde 90’ını unuturuz.
Uyandığımızdan sonraki 5 dakika içerisinde gördüğümüz rüyanın yüzde ellisini unuturuz. Samuel Taylor Coleridge adında bir şair/yazar bir rüya görür, ve uyanır uyanmaz rüyasını bir şiire aktarır. İngilizcedeki en ünlü şiirlerden olan Kubla Khan şiirini tam gaz yazarken Porlock şehrinden gelen bir ziyaretçi tarafından bölünür. Ziyaretçiden kurtulduktan sonra şiirin geri kalanını hatırlayamaz ve 54 satırlık şiirini hayatı boyunca hiç bitiremez.

Herkes rüya görür.
Tüm insanlar rüya görür, ancak kadınlar ve erkekler değişik tipte rüyalar görüp bunlara değişik fiziksel tepkiler gösterirler. Erkekler rüyalarında daha çok diğer erkekleri görürken kadınlar eşit olarak hem kadın hem erkekleri görebilirler. 

Rüyalar psikozu engeller.
Yakın zamanda yapılan bir uyku araştırmasına göre rüya görmesine engel olunan fakat yine de 8 saat uyku uyuyan kişiler öncelikle konsantre olma güçlüğü ve halusinasyonlar görmeye başladılar, ardından 3 günden sonra da psikoza girdiler. En sonunda REM (hızlı göz hareketi) uykularına izin verildiği zamansa kayıp zamanı telafi etmek istercesine uzun REM uykularında kalarak farklı bir uyku kalıbı gösterdiler.

Sadece bildiğimiz şeyleri rüyamızda görürüz.
Rüyalarımızda çok çeşitli tipte roller oynayan birçok tanımadığımız karakter görürüz. Beynimiz aslında bu karakterleri icat etmiyor. Bu kişiler hayatınızda bir yerde bir zaman görmüş olduğunuz gerçek kişiler. Gördüğünüz son kabustaki katil siz küçükken babanızın arabasına petrol koyan benzinlikteki pompacı olabilir. Hayatımız boyunca yüzlerce binlerce yüz gördüğümüz için beynimiz rol oynatacak karakter bulmada hiçbir zorluk çekmez.

Eğer horluyorsanız rüya görmüyorsunuz.
Bilimsel olarak kanıtlanamasa da, yapılan araştırmalarda horlayan insanların daha az sayıda, daha kısa ve genellikle unutulan rüyalar gördüğü sonucuna varmış.

Sigarayı bırakan insanlar çok daha canlı rüyalar görürler.
Anormal psikoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre uzun süre sigara içtikten sonra bırakan insanlar birden çok inandırıcı rüyalar görmeye başladılar. Ayrıca sigarayı bırakan 293 kişinin sonuçlarına göre bunların yüzde 34’ü en az bir defa sigarayla ilgili bir rüya gördüler. Kişiler rüyada sigara içerken yakalanıyor ve suçluluk ve panik duyuyorlardı. Bu rüyaları tütün çekilmesi ile açıklıyor uzmanlar. Çünkü bu kişiler sigara içerken bu tipte rüyalar görmüyorlardı. Tütünün yaptığı bağımlılığın bir yan etkisi.

Herkes renkli rüya görmez.
İnsanların yüzde 12’si siyah ve beyaz rüya görürler. Ayrıca bazı ortak temalar vardır. İnsanlar okulla ilgili, takip edildikleri, yavaş hareket ettikleri, düşme, uçma, hayattaki birinin öldüğünü görme, diş kaybettikleri, sınavda kaldıkları, trafik kazası yada seksüel içerikli rüyalar görürler. Siyah beyaz veya renkli rüyaların insanlarda duygusal olarak farklı etki yapıp yapmadıkları hala bir netliğe kavuşmamıştır.

Dış uyarıcılar rüyalarımızı işgal eder.

Buna rüya birleşmesi de denir, gerçek hayattaki bir sesin yada eksternal bir uyarıcının rüyamızın içerisine girerek bize ulaşmasına denir. Leonardo Di Caprio’nun Inception filminde bu eksternal uyarıcı kişilerin girdikleri rüyadan uyanmalarını sağlıyordu ve eğer hatırlarsanız Edith Piaf’ın, Ne Regrette Rien şarkısıydı. Benzer şekilde eğer susadıysanız rüyanızda da susarsınız, ve su içmenize rağmen bu susuzluktan kurtulamazsınız. Ya da küçük çocukken yatağı ıslattıysanız rüyanızda suda yüzdüğünüzü görebilirsiniz.

Your Page Title #satışortaklığı
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  AYAHUASCA ÇAYI HAKKINDA BİLİNMEYENLER (ŞAMAN'NIN İKSİRİ RUHUN ASMASI) Emka 2 18,731 11-11-2022, Saat: 18:08
Son Yorum: Gümüşkurt
  Çoğu İnsanın Bilmediği Karma Hakkındaki İlginç Gerçekler Emka 0 4,166 14-11-2018, Saat: 20:38
Son Yorum: Emka
  Kendinize Karşı Bakış Açınızı Değiştirecek 12 Sert Gerçekler Emka 0 3,384 20-10-2018, Saat: 20:37
Son Yorum: Emka
  Aydınlanma Hakkında 4 Şaşırtıcı Gerçek Emka 0 3,708 27-08-2018, Saat: 01:56
Son Yorum: Emka
  Hayat Ağacı Hakkındaki Büyüleyici Gerçekler Emka 0 2,963 08-06-2018, Saat: 18:28
Son Yorum: Emka

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi