Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Rüyalar Sadece Rüya mıdır?: Rüyalarda Geleceği Görme Deneyi


Rüyalar Sadece Rüya mıdır?: Rüyalarda Geleceği Görme Deneyi konusu, BİLGİ PAYLAŞIMI forumunda tartışılıyor.
#1
Rüyalarımız adeta hayatımızın bir parçası olmuş durumda hatta öyle ki bazı sabahlar gördüğümüz rüyaların etkisi ile uyanırız kendimizi öylesine kaptırırız ki sanki gerçekmiş gibi yaşarız. Peki rüyalarımız sadece öylesine gördüğümüz sanrılar mı? Sadece öylesine gördüğümüz rastgele sanrılar olmadığı aşikar. Çünkü rüya gördüğümüz sırada beyinlerimiz çalışır vaziyettedir hal böyle olunca kendimizden bir şeyler katarak rüya görmemiz çok olasıdır.

3ruya-696x392.jpg

Rüyalar aynı zamanda bir bilinmezliğe sahiptir. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar yıllar geçmesine rağmen net bir sonuç vermemiştir. Bununla birlikte rüyalar ile ilgili bir çok kaynak ve araştırma mevcuttur. Bunlardan en sıra dışı olanı ise  İngiliz bir uçak mühendisi olan John W. Dunne’a aittir. Kendisi İngiltere’nin ilk askeri uçağının planını çizmiştir. Ve bu planı sürekli rüyasında görmüştür hal böyle olunca kendisi rüyalarında geleceğini gördüğünü düşünüp çalışmalarına bu yönde yön vermiştir. İngiliz  John W. Dunne’ın kendisine ve bilim dünyasına sorduğu ilk soru “Acaba insanda doğuştan bir geleceğe görebilme yeteneği mi var?”

John W. Dunne araştırmalara başladığı sırada kendisi gibi rüyalarında geleceği gören bir çok kişi ile karşılaşmıştır ve yalnız olmadığını anlamıştır. Oxford üniversitesinin yapmış olduğu araştırmalar gelecekle ilgili rüya görenlerin sayısı geçmişle ilgili rüya görenlerin sayısından fazla olduğunu gözler önüne sermiştir. Şimdi düşündüğümüz zaman rüyalarımızda geçmişte yaşadığımız olaylar ile ilgili çok az sayılı rüya görürüz. Fakat hangimizin rüyasında gördüğü bir şey gerçek olmamıştır ki?

facebookshare.jpg

John W. Dunne’ın gelecek ve rüya deneyleri bir bakıma deneme yanılma yoluyla gerçekleşmiştir. Kendisi uykudan uyandığı sırada hemen bir not defteri alarak rüyalarını not alır ve etrafındakilere gösterir. Bir bakıma etrafındakileri olaydan önce uyararak hem iyilik yapmış olur hemde kendini kanıtlamış olur. John W. Dunne’ın iki önemli rüyası etrafındakileri şaşırtmıştır. Bir rüyasında kendisini bir dağ yamacında görmüştür ve dağın çevresi çatlak,dumanlıydı. Yanar dağ patlıyordu. Rüyanın devamında ise kendini bir adada gördü ve  adanın yerlilerini ölüm tehlikesinden kurtarıyordu hatta kendisine yardım etmeyen Fransızlar ile kavga ettiğini de belirtmiştir. Bu rüyayı gördüğünde Afrika da bulunuyordu. Oraya gelen gazetelerde şu satırları okudu; “Martinigue’deki yanardağı patlamasında 40.000’den fazla insanın öldüğü tahmin ediliyor…” Rüyası tamamen gerçekleşmişti.

İkinci rüyası ise daha kişisel bir olayla ilgilidir. Bu rüya kardeşi ve kendisi arasında geçiyor. Rüyasında bir at gördü ve bu at parmaklıklar arasındaydı gerçeğe göre bu parmaklıkları aşması imkansızdı bir atın. Sonuçta rüyaydı, her şeyin bir imkanı vardır rüyalarda öyle de oldu at parmaklıkları aştı ve üstüne hızla koşmaya başladı tam burada uyandı ve yine rüyasını kayıt altına aldı. Ertesi gün kardeşi ile balığa çıktılar ve dikkatlerini bir at çekti at tıpkı rüyasında ki gibi hırçındı ve parmaklıkların arkasındaydı. Gerçekten de o yükseklikte bir parmaklığı bir atın geçmesi olanaklı değildi. Dunne kendi kendine telkin verdi ve “Her şey rüyam ile paralel olacak değil ya!” dedi.  İç sesiyle konuşması bitmeden at bir şekilde parmaklıkları aştı ve iki kardeşe doğru atıldı hızla. Dunne oldukça şaşkındı zar zor kurtulmuşlardı attan. Atın saldırmasından ziyade rüyalarının gerçeklik payı onu hayli korkutmuştu.

world.jpg

19. yy’da Fransız Marquis d’Hervey de Saint-Denys bir deneyinde uyuyan bir insana tat,koku veya ses hissettirildiğinde rüyalarını tat,koku veya sese göre yönlendirdiğini gözlemiştir. Fransız adam bir deneyinde uyumadan önce ağzında süsen kökü çiğneyen bir kadın hayal etmiş ve hizmetçisinden o uyurken ona süsen kökü kokusu koklatmasını rica etmiş. Rüyasında gerçekten de süsen kökü çiğneyen bir kadın görmüş. Fransız adam bir başka deneyinde ise bir kadınla bir müzik eşliğinde dans etmiştir ve uykusunda dans ettiği müziği dinlediğinde devamlı dans ettiği kadını görmüştür.

Kaynak: korkubilimi.com

Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Melek Numarası 10:10 Ve Anlamı - Sadece Tesadüf mü? Emka 0 1,705 02-07-2018, Saat: 22:54
Son Yorum: Emka
  Rüyalar Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz Gerçekler Emka 0 858 26-06-2018, Saat: 11:42
Son Yorum: Emka
  Avuçlarınızdaki X harfinin arkasındaki gizem (Dünyanın sadece %3'ünde var) Emka 0 19,977 14-06-2018, Saat: 00:07
Son Yorum: Emka
  Bakın Sıkça Gördüğünüz 14 Farklı Rüya Psikolojik Durumunuz Hakkında Ne Söylüyor! Magnetho 0 764 09-01-2018, Saat: 18:52
Son Yorum: Magnetho
  Uykuda Geleceği Görme Emka 0 3,020 28-10-2017, Saat: 04:33
Son Yorum: Emka

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi